бартер , ст. п-и –физ.същ ст. с соб.ст. Ст. п-и–мал. обем висст-ст ,делими., но фалш.,алт.изп.
оср. кн пари- док.гар. опр. злато.
неосребрими книжни пари-книжни знаци и монети, без собствена ст-ст, к. изпълняват по договореност ролята на пари.;
кредитни пари-ако неосребримите пари се емитират, създават се от ЦБ-(депозити, чекове).
2. Функции на парите –
- разчетна единица или мярка на ст-та, к. изпълняват тази ф-я - платежно средство;
- средство за натрупване или за запазване на ст-та;
- ф-ята на световни пари
ликвидност, т.е. степента, в к. даден фонд може да се превърне в разменно средство при дадена цена.
3. Парична маса и парични агрегати – паричната маса обхваща количеството на всички средства, к. функцонират като пари. MO - банкноти и монети в обръщение;
M1 - Тесни пари, включва MO + пътнически чекове + всички видове депозити до поискване. M2, M3 и L се нар. приблизителни, потенциални, квази пари.
M2 - средни пари, включ.M1+oneday срочни депозити + спестов депозити + платима на следващия ден закуп валута + възможните за изтегляне без предизвест срочни депозити + закупни от физ. лица акции на паричн пазар.
M3 – широки пари, включ M2 + платима за срочни депозити за повече от 24 часа закупена валута, срочните депозити в чужда валута + закупените от ЮЛ акции на паричния пазар.
L – включва всичко посочено до сега + краткосрочни ЦК + облигациите + банковите менителници.
Поради неразвитостта на Бг паричен пазар, се наблюдав 2 агрегата M1 и M2
4.Финансови посредници – фирми, к. приемат депозит от едни стопан агенти и ги дават в заем на др. стопан агенти. - депозитни – банки, взаимно-спомагателни банки, спестовни и заемни асоциации, взаимните спестовни банки;
- договорни – пенсион фонд, застрахов компании, здравноосигурителните фондове, осигурителни фондове и др.;
- инвестиционни фондове и др.
-инвестициони банки, брокерски къщи
В зависимо от целите, к. постигат или преследва банките се делят: инвестици, кредитни, спестовни, банки за жилищно кредитиране;
Ако са свързани с определен сектор в ик.те могат да бъдат селскостопански, строителни, кооперативни.
Банкова с-ма в Бг - едното направление на държ.банки бе свързано с преструк-турирането им. Напр. БНБ – всичките ѝ клонове придобиха самостоятел статут. Др. тенденц бе приватизацията на държав. банки. чуждестранния капитал у нас става по-късно.
Фалит на много държавни банки –Раждане на Бг.частни банки след ҆92г.
Пенсиони фондове –разполагат с голям финанс ресурс. В цял свят пенсионната с-ма на страната се разделя на 3 стълба:
-държавен пенсионен фонд - 50/50;
работодателски фондове частно пенсионно осигуряване -
освобождаване от данък
Застраховател компани и здравноосиг-урителните фондове.
предимства на финансовите посредници- всички те се издържат от разликата на лихвения %. основни услуги:
минимизират разходи за получаване на кредит намаляват разход по контролир на получателите, минимизират риска при кредитиране, увеличавт ликвиднос
5. Резервни норми и депозитен мултипликатор - финансов посредници увеличават степента на ликвидност и създава пари,тоест създават условия за оптимизиране на паричното обръщение
Резервна норма – отношение м/у банков резерв и обща сума на депозита
резервни норми :
- действителна
- задължителна
- желана – банката действа оптимално
Разлика м/у действителната и желаната резервна норма, има х-ра на излишни резерви, Депозитен мултипликатор (прост) - DM = dD/ dR. Реалните депозитни мултипликатори попринцип са по-малки защото:
-при очаквана неблагоприят конюнкту-ра, действителна и желана резервни норми са по-големи от задължителната, -не всички отпускани от банки кредити се връщат към тях под ф-мата на нови депозити, (currency drain);
-не всички връщащи се в банки пари са безсроч депозит,а срочни спестов депоз
Съществув и др. парич мултипликатори отношение м/у съотв. агрегат към парич база. -таз част от парич маса,к. се приема за основен източник на нейното нарастване- парите в обръщение извън банките и банковите резерви. Парич мултипликатори се влияят и от др.ф-ри – полит.на ЦБ по отнош.на различн резервни норми, начина, по к банките управляв кредит си политик, резервите и полит.си.
IV. Търсене и предлагане на пари: равновесие на паричния пазар
Посредством парична политик ЦБ регулира MD I MS в кратък период, а и в дългосроч период влияе в/у АD. В основ стои т.нар.количествена теория за парите.-нарастването на колич.пари води до същото %-тно нарастване на равнището на цени. Нейна основа е т.нар уравнение на размяната, к. гласи, че произведението от количество пари в обръщение по скорост на обръщение на парична единица е равно на произведе-ние от равнището на цените и крайната продукция M.V = P.Q
Скорост на обръщение на парите V – чрез нея се измерва темпа на обръще-ние на паричната наличност в нац. ик. Това число ни показва колко пъти една банкнота от 2лв.се обръща в нац. стопанство за 1г. (средно 11-12 пъти). Счита се, че тази скорост на обръщение може да се приеме за константна вели-чина в краткосрочен период,к означава, че ако ЦБ увеличав парична маса, ще се получи инфлация.
Vи Q const
Мотивите на домакинства и фирми да държат пари в брой, а не да ги харчат:
необход. от текущо извършване на покупко-продажби
презастраховане спекулативен мотив
3 са факторите, к. основно определят колич. в наличност:
равнище на цените - колко по-високи цените, толко при реалния БВП – равнището на реалния съвкупен доход или на планираните разходи
лихвения %
На пазара на равновесието на търсенето и предлагането на пари се наблюдават следните важни зависимости:
- търсенето на реални пари е взаимо-връзката м/у търсеното колич. реални пари и лих.% при = др.усл., а предлага-нето на пари винаги е свързано с желан на ЦБ да отговаря на търсене на съответни парични знаци.
Финанс пазари в своето проявление се реализират в 2 вида пазари: капиталови и парични.
На капиталовия се търгуват дългосрочни кредитни фондове
На паричния се търгуват най-ликвид пари и кратко-срочните до 1г. финансов фондове. За това главна х-ка на равно-весието на парич пазар се х-ра с равно-весния лих.%, то е цената на търс/предлаг.на парич средства. Лих.% в тоз случай е алтернатив на др. възможни инвестиц на ик.агенти, к.имат като избор.
Различ направления в ик.теория развива и своеобразни специфич възгледи за роля и функции на парите. Напр.класик ик.теори в традиц ѝ вариант, вижда в парите и възможностите за изменение на колич. им само един от фактори, к. могат да предизвикат инфлация.
Традиц.Кейнсиански подход придава второстепенно значение на парите при осъществ.на осн. макроик. зависимости, но въпреки всичко счита че монетар-ната полит.има своето знач.
Съврем.Неокласическа теория и особе-но теорията на Монетаризма издигат парите и колич.изменения в паричната маса като един от осн.ф-ри на протичащ паз.процеси и на макроик.зависимости. Според съврем. Монетаризъм, парите и само парите има значение за развит ик.
Няма коментари:
Публикуване на коментар