Предложеният текст за решение е ок. Има само една формалност, че чл. 125, ал.3 от ТЗ изисква счетоводния баланс, по който ще се разпределя имуществото да е към края на месеца, в който реално прекратявате и се провежда Общото събрание. Тоест, не към края на, а към края на. Не забравяй, че сте поставили и срок за изплащане на съответната част от капитала – месеца (чл., ал.). Обаче в тяхното становище те казват, че се дължи данък върху ликвидационния дял в срок от един месец, за това може да поискате по-бързо изплащане с оглед възможната абсурдна ситуация – да дължиш данък върху нещо, което не си получил. Така че наистина идеята да прекратите Дружеството и да назначите Ликвидатор е добра.
Още една формалност. Тъй като вие напускате, би следвало в протокола да има решение относно разпределението на капитала след вашето напускане между останалите съдружници. Не е добре да се пипа капитала, дори и да се върви към Ликвидация и тн, а с вашето напускане вие реално го намалявате. За това може в решение по точка 2 да допишете, че останалите съдружници поемат дяловете на напусналите пропорционално. Едно ей такова кратко изречение.
По принцип, с цел правна сигурност, може да помислите за нотариално заверен протокол на ОС на дружеството. Освен това към заявлението е добре да приложите копие на писменото предизвестие от страна на напускащите.
Относно този Запис на заповед:
Той, според мен, е с изтекъл срок и съответно трудно ще бъде приет или да ви се издаде заповед за изпълнение на негово основание. Има едно дописване, което изглежда е било направено, всякъш същият е бил представен и приет, но според закона приемането трябва да е недвусмислено, а това дори не прилича на такова. Честно казано този човек може съвсем спокойно да не го плати. Въпреки това, вие си му връчете нотариална покана. Вярно, че си е разход, който може и да не си съберете, но си струва да се пробва.
Няма коментари:
Публикуване на коментар