МОТИВИ към проекта на Закон за допълнение на Кодекса на труда (№ 954-01-8 от 26.08.2009 г., 41-вото НС)
МОТИВИ
На 18 септември 2008 г. Народното Събрание подкрепи Пражката Декларация "Европейската съвест и комунизма". Сред препоръките на Пражката декларация е и предложението, 23 август да бъде обявен за ден за почит към жертвите на нацистките и комунистическите режими. На 23 август 1939 г. е сключен пактът Молотов-Рибентроп в секретния протокол към който, двата тоталитарни режима си разделят Европа на сфери на влияние и дни след това започва Втората Световна Война.
Този съюз между националсоциалистическа Германия и комунистическия Съветски съюз имаше пагубни последици за Европа и донесе милиони жертви и огромни страдания на човечеството.
Такъв ден на възпоменание на жертвите е и крачка към затваряне на пропастта в българското общество, изкопана от престъпленията на комунистическия режим в България, обявен за престъпен със Закона от 5 май 2000 г. Настоящото предложение е и в съответствие с приетата Резолюция 1481/2006 г., приета от Парламентарната Асамблея на Съвета на Европа и документа 11112/2006 г. на Комитета на Министрите на Съвета на Европа за осъждане престъпленията на тоталитарните комунистически режими, както и Резолюцията на Европейския парламент "Европейската съвест и тоталитаризма" от 2 април 2009 г. и Резолюцията на Парламентарната Асамблея на Организацията за Сигурност, както и сътрудничество в Европа от 3 юли 2009 г. "За ново обединяване на разделена Европа".
В Резолюцията на Европейския парламент се казва:
"15. Призовава за обявяване на 23 август за общоевропейски ден за почитане на паметта на жертвите на всички тоталитарни и авторитарни режими, който да бъде отбелязан с достойнство и безпристрастност".
В мандата на 40-тото Народно събрание беше направено подобно предложение от група народни представители сред които бях и аз, което обаче макар и одобрено на ниво комисия, не влезе в дневния ред и не беше прието.
Вярваме, че про-европейското мнозинство в 41-вото Народно събрание ще направи необходимата крачка за присъединяване на България към позицията на Европейския парламент.
По повод 65 годишнина от преврата на 9.IХ.1944 г. с който започва налагането на тоталитарен комунистически режим в България предлагаме този ден, да се обяви за Ден за почит към жертвите на комунистическия терор в България след 9.IХ.1944 г.
Този режим беше наложен с терор и убийства на десетки хиляди хора, изпращане в концентрационни лагери на над 200 000 души и различни други репресии. 9.IХ.1944 г. е черна дата в българската история и повод за възпоменание на тези мрачни времена, за да не се представя комунистическия режим като "романтична алтернатива" на демокрацията. На 9.IХ.1944 г. в условията на започнала съветска окупация на България с преврат беше свалено демократичното правителство на земеделеца Константин Муравиев, което беше това правителство, което обяви война на Хитлер, даде амнистия на политическите затворници, водеше преговори в Кайро със съюзниците за излизане на България от войната и беше категорично про-съюзнически ориентирано.
В Резолюцията на Парламентарната Асамблея на ОССЕ от 3 юли 2009 г. въпросът с празнуване на дати в прослава на тоталитарното минало също е поставен.
В текста на резолюцията се казва:
.................................
Парламентарната Асамблея на ОССЕ:
................................
14. Изисква от правителствата и парламентите на държавите-участнички да гарантират, че всякаква структура на управление или модел на поведение, които възпрепятстват пълната демократизация, или продължават съществуването на тоталитарното управление, или го представят в привлекателен вид, или се стремят към връщането му, или продължават влиянието му в бъдеще, ще бъдат напълно разградени;
15. Изисква още от правителствата и парламентите на държавите-участнички да разградят напълно всички структури на управление и модели на поведение, чиито корени са свързани с нарушаване на правата на човека;
16. Призовава отново всички държави-участнички да отворят историческите и политическите си архиви;
17. Изразява дълбока загриженост от прославянето на тоталитарни режими, включително от провеждането на публични демонстрации, прославящи нацисткото или сталинисткото минало, както и от възможното разпространение и укрепване на различни екстремистки движения и групи, включително неонацисти и скинари;"
С предложения законопроект се предлага да се премахне двусмисленото отношение в България към датата 9.IХ и тя да бъде обявена със закон за Ден за почит към жертвите на комунистическия терор в България след 9.IХ.1944 г.
Вносител: Лъчезар Тошев
Източник: Народното събрание
Вносител/и:
Народен представител
Лъчезар Тошев (ПГ на "Синята коалиция")
Няма коментари:
Публикуване на коментар