x
Сърцевината на всяка ик. с-ма, незав. от нейната орг-ция, е произв-то. Най-общо тя може да бъде деф. като, процес на преобразуване на дадени ресурси в определен полезен резултат. В ик. с произв. дейност се занимават не само фирмите, но и домакинствата, и правителството.
Правителството също се занимава с орг. на произв. дейности за осигуряване на необх. обществени / колективни / блага – отбрана, съдилища, полиция, образование и Фирмите като произв. 1-ца заемат особено място сред останалите ик. субекти, които се занимават с производство. Това е обусловено от спецификата на целта, която се преследва при орг. на произв. дейност от предприемачите. Фирмата приема решение да произв. стоки или услуги, защото се надява да ги продаде по-скъпо, отколкото й струва тяхното произв.
други.
Традиционната ик. теория предполага, че типичната фирма, която се разгл. като предприемач или група от предприемачи, занимаващи се с произв. дейност, има една цел – да max. своята печалба. Според най-новите теории за фирмата управляващите се стремят непосредствено не към max. на печалбата на фирмата, а към max. на обема на продажбите или ↑ на пазарния дял на фирмата, което ↑ личния им престиж и им носи по-голяма сигурност и по-↑ възнаграждение. Всички фирми, стремящи се към max. на печалбата, приемат три важни решения :
Какво колич. прод-я да Каква произв. технология
Какви колич. от ресурси
В поведението на фирмите се набл. важни различия, произтичащи от типа на пазара, на който те функц. В зав. от броя на фирмите на пазара, от големината им, от х-ра на взаимовръзките помежду им пазарната ориентация може да бъде съвършено конкурентна и несъвършено конкурентна.
Цели на фирмата - най-общо това е печалбата, която предприемачът се стреми да получи, може да бъде определена като разликата между общите пр-ди, които ще бъдат реализирани от продажбата на прод-ята и общите издръжки.
Краткосрочни и дългосрочни решения на фирмата.
Периодът се определя като краткоср. ако, първо, поне един от факторите на произв-то, използвани от ф., не може да се променя или е фиксиран / постоянен /. Кой фактор конкретно е фиксиран зависи от спецификата на отрасъла.
Второ, в краткоср. период не е възможно влизането на нови ф. в отрасъла нито излизането на съществуващите.
Периодът, за който всички фактори на произв-то са променливи, се нарича дългоср. Ф. е в състояние да реализира плановете си за промяна в мащаба на произв. и да произвежда желания обем прод-я. Освен това, привлечени от ↑ печалби, нови ф. могат да влязат в отрасъла, а в случай, че той работи на загуба – желаещите могат да го напуснат.
Като критерий при избора на съответно решение предприемачът използва max. на печалбата, която се определя като разлика между пр-дите и ик. издръжки на ф.
необх. да се знаят три нища : ц. на произв. проду-я (определя потенциалните приходи), наличната произв. технология (определя какъв обем от факторите е нужен) и ц. на факторите (определят колко ще струват необх. фактори).
Производство и произв. технология Произв-то е процес на комб. на произв. фактори и трансформ. им в определен произв. резултат. За целите на ик. анализ ≠ произв. фактори се групират в три категории : земя, труд и капитал.
Предприемачът е този, който поема риск, организира произв.о и осигурява комб. на произв. ресурси. П-ът поема върху себе си риска на произв-то, защото преди да получи пр-ди от продажбата на готовата прод-я трябва да е в състояние да понесе издръжките за нейното създаване. Ако рискът му е съобразен с пазарното търсене, той може да разчита на успех и на печалба, в противен случай ще загуби.
Производствена функция
Технологичната взаимовръзка между колич. изразходвани фактори и колич. получен произв. резултат формално колич. се описва чрез произв. функция. Приема се, че произв. ф-я отразява т.н. обществена произв. технология или достигнатото равнище на науката и техниката.
Qx = f ( L, K, L? )
Обемът на производството Qx е ф-я от колич. На изразходваните фактори. Произв. или технологичен избор на предприемача в краткоср. период следователно се състои в наемане на такова колич. променлив фактор, което ще позволи фиксираните фактори да се натоварват оптимално и да бъде получен възможно max. производствен резултат.
Общ, среден и пределен продукт
Общото колич. продукт (TP), произведен при дадено равнище на променливия фактор (в случая труд), се нарича общ продукт или обща произв-ст на променливия фактор. Той се намира в право пропорционална зависимост от обема на променливия фактор –↑ постепенното при постепенното ↑ на фактора.
Среден продукт (AP) или ср. Произв-ст на променливия фактор, в случая на труда, които показва колич. прод-я, произв. ср. от 1 до момента нает работник. Може да бъде изчислена като частното от деленето на общия продукт (TP) и количеството на променливия фактор, който участва при произвеждането му (L).AP = TP /L
Пределният продукт може да бъде определен като доп. продукт, които при = други условия може да бъде получен от доб. на 1 доп. 1-ца от променливия фактор.
MP = Δ TP / Δ LЗакон за намаляващата пределна производителност АР и МР от определен момент започват да ↓ Рикардо, гласи, че след определена точка прибавянето на доп. 1-ци от променливия фактор към зададено колич. на фикс. фактори, при съществуващото технологично равнище, вероятно ще доведе до ↓ на АР и МР. З. за ↓ възвращаемост се проявява в краткоср. период. В краткоср. период ↑ на равнището на произв-то вероятно ще се сблъска с действието на з. за ↓ произв-ст, което е обусловено от наличието поне на 1 фикс. фактор / или фикс. мащаб /. Фиксирани издръжки –
Те са налице независим
о дали ф. произв., или е спряла произв. и не зависят от колич. на произв. продукт.
основа за възникването на фикс. издръжки в краткоср. период е капиталът, който се състои от 2 компонента: фиксиран (здания, оборудване, инвентар) и променлив (суровини, материали, енергия, горива). Имено фикс. компонент е реалната база на постоянните издръжки.
Ф. може да ги контролира в дългоср. период, когато и капиталът е променлив фактор, но в краткоср. период тя не може да ги избегне или да ги промени и, ако по някаква причина спре произв. си дейност, ра-дите, които ще понесе, се измерват с величината на фикс. издръжки.
Ср. Фикс. издръжки AFC = TFC / Q ...AFC се ↓ с ↑ на Q. Ф. има TFC даже когато обемът на произв. прод-я е нула. Кривата AFC не започва от нула и при ↑ на колич. произвеждан продукт асимптоматически се стреми към абцисната ос, без да я достига. (пределните издръжки) MC отразяват ↑ на общите издръжки, свързани с произв. на още 1 единица от проду-ята. MC = Δ TC / Δ Q = Δ TVC / Δ Q
При = други условия, това ще предизвика проявяването на з. за ↓ пределна произв-ст на променливия фактор. Така ↓ възвращаемост или ↓ пределен продукт рефлектира в ↑ пределни издръжки. Когато пределната произв-ст е max, пределните издръжки достигат своя min. Когато ф. се приближава към max възможния произв. капацитет, започва да става все по-скъпо произв-то.AVC, наречени още AVC = TVC / Q
Изокосна линия – линия на най-малките разходи, с помощта на които се произвежда дадено количество продукция.
Крива на безразличието – общата полезност на две блага <=> крива на равните количества (изоквантна) – два фактора. Крива на пределните доходи – максимални приходи <=> изокосна крива – максимални разходи
Няма коментари:
Публикуване на коментар