събота, 19 май 2012 г.

ПРОГРАМА ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА НОЩТА НА МУЗЕИТЕ – 19 МАЙ 2012 г




П  Р  О  Г  Р  А  М  А



ЗА ОТБЕЛЯЗВАНЕ НА НОЩТА НА МУЗЕИТЕ 19 МАЙ 2012 г. 






НАЦИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

                          ТЕЛ.: 955 4280



09.30 - 01.00 ч.

- постоянна експозиция на Музея;

- изложба „Антарктида – българската ледена приказка”, посветена на българското присъствие на този континент;

- изложба „Древните столици на България” – възстановки на важни паметници от средновековните български престолнини Плиска, Преслав и Велико Търново;

- инсталация „Secular Perception" на младия виртуален артист Стефан Карчев;

11.00 - 18.00 ч.:

- отворени врати на Музея – поглед извън експозицията. Посещения на кабинета на директора и на Пленарната зала на бившата правителствена резиденция;

- представяне на традиционни български занаяти от майстори от Асоциацията за развитие на изкуствата и занаятите. Демонстрациите ще бъдат съпроводени с практически занимания по грънчарство, тъкане, плетене и др.;

- фолклорно-музикална програма с участието на Радостина Йовкова – солистка на ансамбъл "Филип Кутев" и носителка на приза "Пазител на традициите", както и на танцови ансамбли от София;

- фирмата "Родопея-Белев" ще представи свои млечни продукти;

- деца правят оригами /древно японско изкуство с хартия/ ;

- представяне на плетени изделия с марката „Донна“ – бижута, чанти, несесери, аксесоари и др., изработени от Катя Кеменчеджиева;

- издания на Музея – книги, каталози, албуми и други, ще бъдат предлагани на преференциални цени;

- представяне на електромобил „Opel Ampera”.

18.00 -  22.00 ч.:

- концерт-спектакъл „Да се забавляваме с МЮЗИКЪЛ” с участието на млади певци от Студия „Арте Либеро”, с ръководител Галя Павлова;

- концерт на Музикална формация „Кредо”: шедьоври от българската и световната музикална класика, в изпълнение на Емилия Цекова /цигулка/, Александрина Игнатова /виола/, Константин Евтимов /виолончело/ и Михаил Живков /кларинет/;

- Музикален спектакъл на „Арт Продакшън Къмпани”.





НАЦИОНАЛЕН ПОЛИТЕХНИЧЕСКИ МУЗЕЙ

                    ТЕЛ.: 931 8018


18.30 ч. – представяне на обновената експозиция на Музея; 

19.30 ч. – фолклорен хор „Елица” – София, с диригент Галя Петкова – кинозала;

20.00 ч. – малка изложба на част от дарението на фирма „Johnson Controls” – електронни табла  за леки автомобили, произвеждани в България и демонстрации с участие на публиката;

21.00 ч. - дует „Мъркато” – Силвия Иванова  (акустична китара)  и   Евгени Венков (цигулка) – кинозала;

21.30 ч. – химическо представление с “огън и жупел”, реализирано от “луди” химици от Факултета по химия и фармация  на СУ „Св. Климент Охридски” и ученици от НПМГ „Академик Любомир Чакалов” – под вещото ръководство на доц. д-р Лъчезар Христов – кинозала;

22.00 ч. – изпълнения на студенти от Национална музикална академия „Проф. П. Владигеров” – кинозала.



НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ ЗЕМЯТА И ХОРАТА"


                  ТЕЛ.: 865 69 42




Духовните пространства на Национален музей „Земята и хората”



1.     Устойчиво развитие:

1.1.         отговори на въпроси (на живо) – проф. Ради Радев, д-р Михаил Малеев, д-р Пенчо Пенчев, Кирил Иванов;

1.2.         духовното наследство на акад. В.А. Коптюг – временна изложба

1.3.         Рио+20 – материали;

1.4.         стратегия на миннодобивния бранш – разговор с проф. Иван Нишков (ръководител на авторския колектив, изработил стратегията);

1.5.         инициативи по устойчиво развитие на бранша – Иван Андреев;

1.6.         Инициативи на Музея:

1.6.1.  Софийска инициатива „Съхраняване на минералното разнообразие”;

1.6.2.  национална мрежа от геоложки кабинети;

1.6.3.  детски кът;

1.7.         устойчиви поминъци – плъстарството (демонстрация);

1.8.         книги за устойчиво развитие на български език – среща с издателя на „Книжен тигър” -  Кирил Иванов.

2.     Земята – позната и непозната:

2.1.         ахати от България – временна изложба;

2.2.         око да види, ръка да пипне;

2.2.1.  големи образци;

2.2.2.  минерали под бинокулярен микроскоп;

2.2.3.  минерали под поляризационен микроскоп;

2.3.         вулканите – фотоизложба; презентация и нагледна колекция от вулкански продукти – ст.н.с. Петър Марчев;

2.4.         20-та юбилейна българска антарктическа експедиция – фотоизложба;

2.5.         среща с лапидари, ветерани-геолози, изследователи, пещерняци;

2.6.         викторина с подаръци „Най-най-най” (по експозициите на Музея);

2.7.         мемориална фотоизложба на проф. Михаил Енев.

3.     Виртуални и реални срещи:

3.1.         поезия и музика под покрива на Музея (на запис);

3.2.         поети на живо;

3.3.         писатели фантасти с авторски книги и прожекция на филмова класика;

3.4.         в памет на великите пещерняци на България – Петър Трантеев, Радуш Радушев, Димитър Райчев, Александър Стрезов, Петко Недков, акад. Иван Буреш, проф. Любомир Динев, Димитър Събев.

4.     Музика за Земята:

4.1.         морски звуци – дуо сем. Ненкови;

4.2.         изпълнения на лауреати на Международния конкурс „Музиката и Земята”.

5.     Животът на Музея:

5.1.         мултимедийна презентация на годишния отчет;

5.2.         дарителите на Музея – мултимедийна презентация.

6.     Богатствата на Музея:

6.1.         временна витрина – интересни свойства на минералите (луминесцентни минерали) или най-ценните дарения;

6.2.         временна витрина – ценни книги и ръкописи;

6.3.         художествени фотографии на минерали – презентация.











НАЦИОНАЛНА ГАЛЕРИЯ ЗА ЧУЖДЕСТРАННО ИЗКУСТВО

      ТЕЛ.: 988 4922



1.     18.30 - 19.30 ч. – деца рисуват в зала „Африка”.

2.     19.00 - 20.00 ч. - Софийски духов оркестър – пред сградата.

3.     20.00 - 22.30 ч.– демонстрации на икебана и калиграфия от японския художник Кихачиро Нишиура в Залата за гостуващи изложби.

4.     Изложба на виетнамска лакова живопис от фонда на НГЧИ  в зала 14.

5.     20.00 - 20.30 ч. – изпълнения на Софийския пощенски хор към „Български пощи” ЕАД, с ръководител Илонка Русева – пред сградата.

6.     20.00 - 21.00 ч. – демонстрации и запознаване с китайската игра „ГО” – представяне от Боян Александров, „МЕНСА”.

7.     21.00 - 22.00 ч. – еврейски модерни танци, представени от младежка група към Организацията на евреите в България „Шалом” в зала 19.

8.      22.30 - 23.30  ч. – аржентинско танго – представяне на “Tango Porta” в  зала 14.





НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ НА БЪЛГАРСКОТО ИЗОБРАЗИТЕЛНО ИЗКУСТВО, ТЕЛ.: 980 0072



Поради ремонт на сградата на бившия Княжески дворец, участието на Националния музей на българското изобразително изкуство се осъществява от филиалите: Музей на социалистическото изкуство, Музей за съвременно изкуство – САМСИ, Музей за средновековно изкуство – Крипта на храм-паметник „Св. Александър Невски”

1. В сградата на бившия  Княжески дворец на балкона ще гастролират браз ViliDj и Цвети Чендова.

2. В Криптата на храм-паметника „Св. Александър Невски” – обновената  постоянна експозиция от икони.

За нощта на музеите в обновената експозиция посетителите ще могат да видят новореставрирани експонати от Средновековието, като и великолепните двустранни икони –  Иисус Христос Пантократор и Разпятие / Втора половина на 11 – началото на 12 век; 14 век; 1598-99 г., / и Иисус Христос Пантократор и Св. Богородица Горгоепикос / края на 13 - началото на 14 век/. Към средновковните икони са добавени и няколко гостуващи двустранни икони, собственост на Националния исторически музей.
3. В Музея  на социалистическото изкуство – "Тоталитарно изкуство от колекциите на Националната художествена галерия и Националния Исторически музей от средата на 40-те години до средата  на 50-те години на XX век." – нова постоянна експозиция на Музея. Съвместно с „Орфей ЕАД” – прожекция на стари документални кадри от социалистическата епоха.
4. В Музея за съвременно изкуство – САМСИ  зрителите могат да видят две изложби:
 -  "Видеохолика" – специална селекция;

Специалната селекция на видео арт фестивала „Видеохолика” 2011 е поредната представителна извадка от видеопроизведения, отличени от международното жури на 4-тата „Видеохолика” в състав Кон Дреннан (Далас, САЩ), Аделина Попнеделева (София, България), Флориан Давин (Рен, Франция), Марияна Христова (Варна, България), Симон Гьоше (Рен, Франция), Изабел Хенрион (Рен, Франция) и Селия Ейд (Бразилия/Франция).
 -  Александър Вълчев  - "За няколко долара повече".

Серията „За няколко долара повече” представлява девет фотопортрета на художници в техните ателиета. Фотографиите са като кадри от несъществуващ уестърн филм, където те са главни герои, сценаристи и сценографи, а фотографът е режисьор.  Ателието е тяхна крепост, място, където реалност и фикция се смесват в едно, а те се уединяват в своя собствен филм. Една приказна история за любовта към изкуството и способността да устояваш на изкушенията; да гледаш сериозно на заниманието си и с ирония на апатията на другите; да търпиш безразличието, но да не се примиряваш с него; да съхраниш честта си и да оцелееш в сивотата на ежедневието, като запазиш мечтите си и желанието си да се бориш за обречени каузи.





НАЦИОНАЛЕН АНТРОПОЛОГИЧЕН МУЗЕЙ КЪМ

ИНСТИТУТА ПО ЕКСПЕРИМЕНТАЛНА МОРФОЛОГИЯ И

АНТРОПОЛОГИЯ ПРИ БАН

ТЕЛ.: 871 8375



Музеят ще посреща посетители от 09.00 до 24.00 ч.





       НАЦИОНАЛЕН МУЗЕЙ НА ОБРАЗОВАНИЕТО – ГР. ГАБРОВО

       ТЕЛ.: 066/800770



1. Изложба „Детинска мъдрост” и интерактивен урок по Фробеловата метода с деца от ЦДГ „Младост” – Габрово във връзка със 130-годишнината на предучилищното възпитание в България.

2. Уъркшоп – „Дойдох, видях, оставих” с посетителите.

3. „Автографът” – представяне на частна колекция.





НАЦИОНАЛЕН ПАРК-МУЗЕЙ „ШИПКА-БУЗЛУДЖА”

             КАЗАНЛЪК, ТЕЛ.: 0431/62918



Музеят ще посреща посетители на паметника на Свободата и експозицията ще бъде осветена.

Национален литературен музей

                       тел.: 9873414



От 19 часа до полунощ вратите на къщите музеи на Иван Вазов, Петко и Пенчо Славейкови, Пейо Яворов, Никола Вапцаров, Димитър Димов ще бъдат отворени за посетители. Вход свободен.



1.     Къща музей “Иван Вазов”, ул. “Иван Вазов” № 10

Националният литературен музей, къща музей “Иван Вазов”

и издателство “Жанет 45”

организират

литературно четене в Нощта на музеите

по повод 135 години от рождението на писателката Евгения Марс,

муза и вдъхновителка на Иван Вазов

В четенето участват:

Екатерина Йосифова, Мария Станкова, Живка Симова,

Аксиния Михайлова и Яница Радева

Слово и представяне:

Катя Зографова, директор на НЛМ



19 май 2012 година, 18 часа, кафе клуб “Иван Вазов”, ул. “Иван Вазов” №10



От 19.00 ч. до полунощ вратите на къща музей “Иван Вазов” ще бъдат отворени за посетители. Вход свободен. Специален щанд с книги на съвременни писателки.



2. Къща музей “Никола Вапцаров”, ул. “Ангел Кънчев” № 37

"Литературна нощ в кварталното кино на "Вапцаров":

  1. „Дохождат дни…” – документален филм за Н. Й. Вапцаров. Режисьор: Петко    Горанов
  2. „Знаете ли, че..”  - документален филм за Н. Й. Вапцаров. Режисьор: Пепа Славчева, 2010 г.
  3. „Неразбран си отиде” - документален филм за Н. Й. Вапцаров. Режисьор: Юлия Караджова, 2010 г.
  4. „Иван Вазов” – документален филм от поредицата „Великите българи”. Режисьор: Лъчезар Аврамов.
  5. „Вечните ловни полета” – документален филм за Емилиян Станев. Режисьор: Дочо Боджаков.
  6. “Триптих за Димитър Димов” – документален филм за Димитър Димов. Режисьор: Валентина Фиданова, сценаристи: Анна Свиткова и Златимир Коларов.



















НАЦИОНАЛЕН  ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ И

              ФИЛИАЛИ

              ТЕЛ.: 02/9461805





I. НАЦИОНАЛЕН ВОЕННОИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ

Адрес: София, ул.”Черковна” № 92

18.30 ч. – рицарски демонстрации по средновековна фехтовка от клуб

                 „МOTUS”;

19.00 ч. – празничен концерт на Представителния ансамбъл на Въоръжените сили на Република България;

20.00 ч. – концерт на Мандолинен квартет „Сезони”;

20.00 – 22.00 ч. – Арт ателие – демонстрации на реставрационни техники;

21.00 ч. – концерт на Камерна вокална формация „Елици”;

22.00 ч. – огнено шоу „Divinitas”.



II. ПАРК-МУЗЕЙ „ВЛАДИСЛАВ ВАРНЕНЧИК”

Адрес: Варна, бул. „Янош Хуняди” № 55

Посетителите ще могат да видят постоянната експозиция „Средновековие”, зала „Петър Димков”, както и гостуващата фотоизложба в залата за временни експозиции „РОТА 4093”.

И тази година посетителите ще могат да облекат ризница, да сложат шлем и щит и да си направят снимка за спомен в рицарското облекло.



II. ВОЕННОМОРСКИ МУЗЕЙ

Адрес: гр. Варна, бул. Приморски, № 2

Посетителите ще могат да видят новата  експозиция  на музея, разположена в 6 зали, както и временната изложба на Александър Мутафов.

Карнавал „Морска приказка” (19.00–21.00 ч.) ще бъде изненадата за най-малките ни посетители. Те ще бъдат разпределени в три възрастови групи, а за най-оригиналните костюми, изработени собственоръчно, ще има награди.

Прожекция на документален филм от фонда на Музея – 19.00 и 21.00ч. 

В училището за  морски възли, моряците от Клуб „Миноносец Дръзки” ще учат малки и големи как се връзват най-сложните и най-красиви възли.





            НАЦИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ ИНСТИТУТ

                    С МУЗЕЙ ПРИ БАН

                    ТЕЛ.: 988 2406





Изложба

Словото на изкуството – изкуството на словото (дърворезби на “Група 9”)

19.00 ч. – ревю на дамско облекло от древния Рим (колекциите на „Nimar studios”)





МУЗЕЙ „ВАСИЛ ЛЕВСКИ” – КАРЛОВО

                          ТЕЛ.: 0335/93489

17.00 ч.  – "Музеят – територия за среща на поколенията" с открита сцена и участие на вокална група "Детелина", трио "Импресия" и млади гайдари.

                            Музей „христо ботев” - КАЛОФЕР


                              ТЕЛ.: 03133/54-07



Експозиционна сграда; 18.30 ч.

         1. Прожекция на документалния филм „Христо Ботев. Геният.”, реж. А. Алтъпармаков

Експозиционна сграда; 19.30 ч.

         2. „Паметта за Ботев в родния му Калофер” – етапи в създаването на музейния комплекс, съвместно мероприятие със стажантите от специалност „Туристическа анимация” на ПГ „Иванка Ботева”.





РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. РУСЕ

               ТЕЛ.: 082/825006



Приятели на музея – Русе

Регионален исторически музей – Русе

Отдел Култура

Община Русе



Девета нощ в музея. Място за свободния дух

La Neuvième Nuit des Musées. The Ninth Museum Night



16.00 ч.

Премиера на филма „Джамал – Живо човешко съкровище

Регионален исторически музей – Русе, Арена Медиа, 15 мин.

Място: Исторически музей

16.30 ч.

Арт Арена – минути изкуство

Арена Медия

Място: Исторически музей

17.00 – 24.00 ч.

Държавен куклен театър гостува на Русенската библиотека с изложба на кукли

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, фоайе, ІІ етаж

17.00 – 24.00 ч.

Изложба за град Русе с книги, картички и снимки от фонда на РБ „Любен Каравелов“

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, фоайе, ІІ етаж

17.00 – 24.00 ч.

Изложба „Съвременна българска детска илюстрация

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, фоайе, ІІ етаж

18.00 – 19.00 ч.

Представяне на новата стихосбирка „Магазин за обли камъчета“, автор Мария Донева

Място: Книжарница „Хеликон“

18:00 – 24.00 ч.

Мултимедийна презентация „За първи път в Русе

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, фоайе, ІІ етаж

18.00 – 22.00 ч.

„Приказните герои оживяват“ – снимки за спомен с костюми на герои от любими детски приказки

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, фоайе, ІІ етаж

18.00 – 22.00 ч.

Пейзаж, натюрморт, фигурална композиция, художник: Атанас Владимиров

Място: Малката галерия, „Борисова 6“

18.00 – 22.00 ч.

Арт истории

Място: Арт център RG21, Мега МОЛ.

18.00 – 20.00 ч.

Стъклени мъниста, демонстрация на старинни техники за изработка на бижута и украшения от етнографите Десислава Тихолова и Искра Тодорова.

Място: Исторически музей

18.30 ч.

Премиера „Непознатото Поломие”, филм

Регионален исторически музей – Русе, Арена Медиа, 27 мин.

Място: Исторически музей

18.30 – 22.00 ч.

„Спомени от детството и приказни желания“

Място: Регионална библиотека „Любен Каравелов“, Детски отдел 

19.00 ч.

Музикални етюди

Място: зала „Ятрус”, Исторически музей.

19.30 ч. „Троянската война”, представление

Театрална трупа, Английска гимназия

Място: зала „Батенберг”, Исторически музей

20.00 – 24.00 ч.

Поезия за докосване, визуално-поетичен пърформанс,

Организира: Дружество на художниците – Русе, Русенска художествена галерия,  К. Кирилова, М. Ангелова, М. Душкова. Координатор: К. Кирилова.

Място: Русенска художествена галерия

21.00 ч. Изложба „Помощ за египетския лешояд“, БДЗП, Ивайло Ангелов

Място: зала „Русе“, Исторически музей

21.30 ч. Презентация за дневните грабливи птици, с акцент върху лешоядите, БДЗП

Място: зала „Русе“, Исторически музей

22.00 ч.

Музикални етюди

Място: зала “Ловци на мамути и земеделци”, Исторически музей.

22.30 ч. „Троянската война”, представление

Театрална трупа, Английска гимназия

Място: зала „Батенберг”, Исторически музей



Детска нощ в музея

1 юни 2012

16.00 – 17.00 ч.

Работилница „Зелена галерия“

„Как да нарисуваме портрет на една птица” – използване на графичната техника „Линогравюра”

Място: Офис на БДЗП, Русе ул. Княжеска” 37

16.00 ч.

Фотоизложба на БДЗП от Фестивала на хвърчилата – Шабла 2011

Място: Офис на БДЗП, ул. Княжеска” 37

17.00 – 20.00 ч.

Конна езда – Хиподрум Русе.

Място: Хиподрум Русе, Сдружение „Ездови клуб – Кентавър" и Сдружение "Еквилибриум".

17.15 – 18.15 ч.

Работилница „Зелена галерия“

Декорация на екоторбички

Място: Офис на БДЗП, Русе ул. Княжеска” 37

17.30 ч.

„Нарисувай ми приказка”, пърформанс

Театрална група „Камила”

Място: зала „Русе”, Исторически музей

17.30 – 20.00 ч.

Детско „скално” катерене 

Място: КСУДС

18.00 – 19.00 ч.

Изработване на „квилинг”. Сдружение "Еквилибриум"

Място: Исторически музей

18.30 ч.

Русезнание – светът на миналото, игра с три предмета

Място: учебна зала, Исторически музей

19.00 ч.

„Книга на крепостите“ – образователна програма за въвеждане в средновековния свят

Място: зала „Сексагинта Приста”

20.00 ч.

Дневни грабливи птици – образователен разказ на Венцеслав Петков, уредник-зоолог в Историческия музей

Място: Исторически музей





Регионален исторически музей „Акад. Йордан Иванов”, КЮСТЕНДИЛ

тел.: 078 550095



Отдел „Култура и духовно развитие” – Община Кюстендил

ХГ „Владимир Димитрова – Майстора”

Читалище „Братство-1869” – Кюстендил

Място: Музейни експозиции и забележителности на Кюстендил



10.00 ч. – 19.00 ч.

Игра „Отключи историята на своя град” III

Място: двора на музея

15.00 ч. – 19.00 ч.

- арт работилница;

- фотосесия с облекла от фонда на Музея и театъра;

- снимки пред реставрирана римска колесница;

Място: Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора”

17.00 – 24.00 ч.

“В търсене на история...” - Художествена галерия “Владимир Димитров – Майстора” представя 18-годишната история на своя видеоархив – документални записи на изложби от периода 1994 –  2012 г.

Откриване: 17.00 ч.

Място: Възрожденско  училище

17.30 – 19.00 ч.

- клавирен концерт на проф. Венцеслав Николов и негови ученици от Националната музикална академия "Панчо Владигеров"

 - представяне на книгата "Да бягаме ли?" на проф. Венцеслав Николов

Място: двора на Музея

19.30 ч.  

Зала „Асклепий”

– откриване на изложба „Спасени културни ценности”

20.00 ч. –  томбола от играта „Отключи историята на своя град” III

20.15 ч.  – концертна програма с участието на:

- Професионален духов оркестър – Кюстендил;

- перкусионен  състав „Art Libitum” – София;

- китарен оркестър „Кюстендил” и състави към Читалище „Братство – 1869” – Кюстендил.

22.00 ч.

Нестинарски обряд от Странджа – представят артисти от ансамбъл „Странджа” – Михо Атанасов, Марче Господинова и музикантите Стойко Георгиев и Николай Чапкънов.

22.40 - 1.00 ч.

Конферентна зала на Музея – прожекция на документални и рекламни филми за културно-историческото наследство на Кюстендил и региона. 

На 19 май 2012 г. музейните експозиции:  Къща музей «Ильо Войвода», Къща музей «Димитър Пешев», Къща музей «Емфиеджиева къща», Музеен комплекс «Св. Георги» в кв. Колуша, „Човекът в миналото” на Института по експериментална морфология и антропология с музей към БАН в изложбената зала в джамия «Ахмед бей» ще бъдат отворени за безплатно посещение от 10.00 ч. до 21.00 ч.

Археологическата експозиция и изложбата «Магията на ракетите» в двора на Музея ще приемат посетители до 1.00 ч. след полунощ.





       РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ  -  СЛИВЕН

       ТЕЛ.: 044 622495

      

9.00 - 19.00ч.

- Отворен щанд за сувенири и музейни издания пред сградата на Музея. 

Пред сградата на РИМ – Сливен е построена сцена за изявите на участниците в Нощ  на музеите 2012г. 

19.00 - 19.30 ч. – Откриване с изпълнения на Симфоничен оркестър  Сливен – диригент  Петър Караминков.

19.30 - 19.45 ч. – Балет „Барби” – ръководител Силвия Терзиева.

19.45 - 20.00 ч. – Изпълнения на Мария Николова, Александър Киров  от  читалище „Зора” и Мариета Сиракова от Детски комплекс – Сливен.

20.00 - 20.20 ч. – Изпълнения на деца от ОШИ „М.Тодоров” при Читалище  „Зора”.

20.20 - 20.40 ч. – Танцуват представители на Клуб по спортни танци    „Сливен” –  гр.Сливен, с треньор Цанка Иванова.

20.40 - 21.00 ч. – Изпълнения на вокално-инструментална група  „Ритъм”    при Читалище „Ангел Димитров 1937”.

21.00 - 21.10 ч. – Хип-хоп  танци в изпълнение  на група „Сънрайс” при Читалище „Зора”.

21.10 - 21.30 ч. – Изпълнения на ВИГ „Динамика” с ръководител Юрий Балтов при Читалище „Единство”.

21.30 -22.10 ч. – Концерт на Маги Джанаварова – гост на Нощта на    музеите – Сливен.

22.10 - 22.40 ч. – Концерт на Ансамбъл за народни песни и танци –    Сливен.

2.40 - 24.00 ч. – В залите на Музея – дегустация на вина, производство на винарска изба „Едоардо Миролио” – с. Еленово и разглеждане на експозицията.

През целия ден до 19.00 ч. филиалите на Музея ще работят безплатно за граждани и гости на града /отворени врати на музеите/.



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ХАСКОВО

             ТЕЛ.: 038/624237



09.00 – 17.00 ч. Кирково училище – ул. „Цар Освободител” № 10

Експозиция “Хасковски будители”.

09.00 – 18.00 ч. Музеен център “Тракийско изкуство в Източните Родопи” – с. Александрово.

09.00 – 01.00 ч. Централна сграда – пл. „Свобода” №  19

Постоянна експозиция.

19.00 – 21.00 ч. Зала Родолюбие – централна сграда.

Танцов ансамбъл “Южняче” при Младежки център – Хасково, с художествен ръководител Васко Димов.

Изложба “Музейният афиш”.

Зала „Етнография” – постоянна експозиция.

Медникарски дюкян – демонстрация

21.00 – 01.00 ч. Зала за временни изложби – централна сграда

Струнен квартет – Хасково.

Откриване на изложба „Светлината в живота ни”.

(свещници, лампи и фенери от фондовете на Музея)

Снимка за спомен – Фото Балабанян



           

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ШУМЕН

                ТЕЛ.: 054 877410



Всички музеи работят при отворени врати

ЕКСПОЗИЦИЯ НА РИМ – ШУМЕН

Програмата се осъществява в партньорство със:

Спортен клуб „Ритмик”, Фехтовален клуб „Волов”, ОДК Шумен,

НЧ „Развитие” с. Салманово

14.00 – 17.00  ч.      

Прожекция на детски анимационни и игрални филми

Зала „Праистория”

17.30 – 19.00  ч.  

„Детство мое” –  игри, забавления, състезания, изненади за децата на Шумен.

Мраморно фоайе         

19.30 ч.                      

Изложба „Детство мое”.

Заключителен етап на дарителската акция за детски играчки                                   „Детство мое” и връчване на актове за дарение на участниците.

Мраморно фоайе                                           

21.00 ч.     

Откриване на Нощта на музеите и светлинно мажоретно шоу.

Бул. „Славянски” (пред главния вход  на Музея)

21.30 ч.     

Откриване на обновената експозиция на зала „Съкровищница”. 

Зала „Съкровищница” 

КЪЩА МУЗЕЙ „П. ВОЛОВ”

16.30 ч.                        

Изложба с детски рисунки от традиционен общински   конкурс „Българската народна приказка в картина”. Детско ателие „Живо наследство”. Изработване на кукли и апликиране на елементи от шуменската носия.

КЪЩА МУЗЕЙ „Д. ВОЙНИКОВ”

17 .00 ч.   

Изложба „Ръкоделия от дома на шуменката” – гостува клуб „Българка” при НЧ „Напредък” Шумен.  Майсторки от клуба демонстрират изработване на брюкселска  дантела, рязана дантела и гайтани.

КЪЩА МУЗЕЙ „Л. КОШУТ”

18.00 ч.    

„Наследството на нашите баби” – демонстрация на дейности, свързани                                     с изработването на домашни тъкани – предене, работа с чекрък и др.                                    Гостуват: Фолклорна група „Веселина” от НЧ „Ст. Чилингиров” и                                                         Румяна Герчева.

МУЗЕЕН КОМПЛЕКС „П. ВЛАДИГЕРОВ”

19.30 ч.                   

„Музиката е моето хоби” – Изложба от колекцията на шуменския колекционер Ивелин  Митев, реликви от фонда на Радио Шумен и  Музеен комплекс „П. Владигеров”.  Концерт с участието  на хор „Бодра песен” и квартет „Абагар” –                                   организиран съвместно с Европейски информационен център „Европа                                    директно” – Шумен.





               РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ДОБРИЧ

                ТЕЛ.: 058/603 256



Организатори: община Добрич, Регионален исторически музей и Национална библиотека „Св. Св. Кирил и Методий”



18 май

17.00 ч. – зала „Възраждане” на РИМ Добрич

- временна изложба „На ползу роду болгарскому…История славянобългарска и възрожденската книжнина в Добруджа”.

19 май

Мото на инициативата: „ДОБРА МАГИЯ ЗА ДОБРИ ХОРА”

- Музикален спектакъл  на Детска градина №12;

- ателие на открито с деца от СОУ „Св. Климент Охридски” и школа по

изобразително изкуство „Стела и Дара”;

- програма с участието на възпитаници на Арт център „Палитра” и СОУ

„Св.Климент Охридски”;

-  изпълнения на флейтистката Росица Бояджиева;

- откриване на изложба на енергийни картини на Пенка Нешева;

-  концерт на Дамска формация „Мистика”;

-  прожекция на филм „Великата тайна на водата”.

Място: Музея в градски парк „Св. Георги” от 17.30 до полунощ.

 

               РЕГИОНАЛЕН ЕТНОГРАФСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ

               ТЕЛ.: 032/62 52 57



1. Изложба „Виж традициите на Италия! Една куклена колекция разказва”, със съдействието на Италианския културен институт в София.

2. Изложба „Християнски реликви” – икони и църковна утвар от фонда на Музея със съдействието на Клуб „Приятели на РЕМ – Пловдив”.





РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ГАБРОВО

           ТЕЛ.: 066/809767



Безплатен вход до 24.00 ч.

Изложба „Българските корени на Дилма Русеф”.

Изложба „Българската средновековна култура в Габровския край”.

Посетителите  ще имат възможност да се снимат с копие на автентични костюми от края на ХІХ в.









РЕГИОНАЛЕН ПРИРОДОНАУЧЕН МУЗЕЙ – ГР. ПЛОВДИВ

       ТЕЛ.: 032/633096

Безплатен достъп до постоянната експозиция на музея



         РЕГИОНАЛЕН АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ПЛОВДИВ

         ТЕЛ.: 032/631760



Представяне на изложбаЮвелирното изкуство през Възраждането” (Златните ръце на златарите).



         РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛЕВЕН

         ТЕЛ.: 064/822623



В Нощта на музеите в залите на Музея ще бъдат представени изложби под мотото „Сватбите в миналото и днес”:

1. “Непоказвана археология”;

2. “Сватбеният ден”;

2. “Екзотични живи животни”;



            РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЛОВДИВ

            ТЕЛ.: 032/269955

18 май 

18.00 ч. – в зала „Съединение” на Музея ще бъде открита изложбата „Геометрия на времето – практики в обществена среда”.



Изложбата  цели да хвърли повече светлина върху художествените експерименти и употреба на публичното пространство в творби и видео документация от различни артистични намеси, пърформанси и акции. Те са дело на международни художници, които се интересуват предимно от работата в активна обществена среда и взаимодействието с хора. Информацията за изложбата вече е презентирана на официалната страница на Международния ден на музеите.

Безплатен достъп до четирите експозиции на Музея: „Съединение на България 1885 г.” на пл. „Съединение” № 1, „Българско  Възраждане” на ул. „Цанко Лавренов” № 1, „Книгоиздаване в България през втората половина на ХІХ и началото на ХХ в.” на ул.”Митрополит Паисий” № 2 и Музеен център за съвременна история на ул. „Ангел Букорещлиев” № 14.

19 май

Работят две експозиции – „Съединението на България през 1885 г.” и „Българско Възраждане” с безплатен достъп за посетители от 17.00 - 23.00 ч.



            РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СТАРА ЗАГОРА

            ТЕЛ.: 042/919 427



1. В залите на музея:

- постоянна експозиция;

- веществено-документална изложба „Бързо, точно, срочно” – гостува Регионален етнографски музей – Пловдив;

- веществено-документална изложба „105 г. Археологическо дружество „Августа Траяна” в Стара Загора;

- музикални изпълнения на трио „Елеганс” на Антична улица;

- кафене на открито.

2. Култов комплекс „Есхи джамия” – Музей на религиите:

- изложба „Архивите на планетата”.

3. Къща музей „Градски бит ХІХ в.”:

- постоянна експозиция;

- веществена изложба „Шуменката – модерна и красива през ХХ в.” – гостува Регионален исторически музей – Шумен;

- демонстрации на макиаж.

4. Музей „Гео Милев”:

- постоянна експозиция;

- поетичен маратон с участието на поетите Таньо Клисуров, Иван Груев, Кольо Александров, Тильо Тилев.



МУЗЕЙ „ДОМ НА ХУМОРА И САТИРАТА” – ГР. ГАБРОВО

        066/807229



На 1 април 2012 г. Музеят „Дом на хумора и сатирата” – Габрово навърши 40 г. Програмата е изготвена за 18 май – Международният ден на музеите и във връзка с 19 май – Денят на Габрово. Изпратена е на централата на ICOM в Париж, където е публикувана на български, френски и английски език на сайта за Деня на музеите.



Временни и постоянни експозиции в залите на Музея

-     „40 майстори на комичното” – изложба, посветена на 40-годишнината на Дома на хумора и сатирата;

-     „Всички пътища водят към ... Габрово” – тематична изложба карикатура от фонда „Хумор на народите”;

-     „... за да те има и след теб дори!” (Големите дарители на Дома на хумора и сатирата);

-     „Луди млади” – национална изложба на средните художествени училища по изкуствата в Трявна, Троян, Сливен и Смолян;

-     „Тютюнопушене или здраве – изборът е ваш” – изложба от едноименния Общински ученически конкурс за рисунка;

-     „Корените на габровския хумор” – постоянна експозиция;

-     „Да живее Карнавалът!” – постоянна експозиция;

-     „Грехът” – постоянна експозиция;

Развлечение със забавни атракции

-     Парк на смеха – скулптурни композиции на любими хумористични герои;

-     Детска развлекателна зала „Планета Габрово”;

-     Паметник на габровската котка с отрязана опашка – символ на града;

-     Криви огледала, виц-банка, дегизиране с карнавални костюми;

-     Прожекция на забавни анимационни филми.









РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ  „СТОЮ                      Шишков” - СМОЛЯН

                  ТЕЛ.: 0301 62770



17.30 - 18.00 ч. – Концерт на БРАС БЕНД при Община Смолян.

18.30 ч. – Откриване на изложба „Изкуството – диалог между минало и съвременност”, съвместно с ученици от ПГПИ – Смолян.

19.00 ч. – Концерт на младия изпълнител Бойко Челебиев, възпитаник на

І СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Смолян.

20.00 ч. Концерт на танцова формация клуб „Хоро” при НЧ „Орфееви гори - 1870” – Смолян.

21.00 ч. – Импровизирана фолклорна школа под ръководството на изтъкнатия хореограф Русанка Бодурова.

22.00 - 23.00 ч.  – Представяне на музейни филми.



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ЯМБОЛ

                        ТЕЛ.: 046 662736

РИМ - Ямбол ще проведе за трета поредна година в АР "Тракийски и античен град Кабиле" панаир на туристическите забавления и анимации. През двата дни на панаира 2 - 3 юни 2012 г.,  Резерватът ще работи с отворени врати, в т.ч. и музеят. На 2 юни вечерта музеят в Резервата ще бъде отворен за посетители до полунощ. Предвиждаме малък концерт и светлинно шоу през нощта. Дневната програма включва възстановка на древни олимпийски игри с участието на състезатели - ученици от СУ "Пиер дьо Кубертен", гр. Ямбол. Втори модул (където могат да се включат и посетителите ) – хазартни игри в древността – демонстрация и турнир по барбут. Трети модул: керамика – възможност за моделиране и рисуване на керамични съдове. На 18 май 2012 г.  ще открием изложба в РИМ – Ямбол, посветена на 125 год. музейно дело и 60 год. Исторически музей - Ямбол.

                РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВАРНА

                  ТЕЛ.: 052/681012



Музей за нова история на Варна при Регионален исторически музей – Варна



Музеят за нова история на Варна е създаден през 1990 г., след като е закрита експозицията на Музея за история на капитализма и работническото революционно движение във Варна. Новата експозиция на Музея е открита на 22 ноември 1991 г.

От 1995 г. Музеят за нова история на Варна се включва в европейската инициатива “Нощ в музея” и до момента единствен от системата на Регионалния исторически музей – Варна ежегодно я организира и провежда.

Поради ремонта на сградата на Музея през 2011 г. по Оперативна програма “Регионално развитие”, Музеят за нова история на Варна нямаше възможност да се включи в проявата “Нощ в музея”.

На 19 май 2012 г. Музеят отново се включва в европейската инициатива и ще представи пред публиката:

1. Обновената си постоянна експозиция след ремонта през 2011 г.

2. Изложбен кът  “Курортна Варна” от колекцията пощенски картички от фонда на Музея за нова история на Варна.

3. Концертна програма, включваща:

- детска театрално-музикална програма на формацията “Щурче”;

- музикални изпълнения на ученици от класа по акордеон, с ръководител Веселин Иванов от Националното училище по изкуствата “Добри Христов” – Варна;

- музикални изпълнения на френски шансони от акордеониста Александър Деканаров;

- изпълнения на струнен квартет “Импресия”.





РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – МОНТАНА

                              ТЕЛ.: 096/307481

18 май

11.00 ч. – Експозиционна зала ул.”Граф Игнатиев” № 3

Дарителска изложба „Памет за утре”

11.15 ч. – Урок по родолюбие в музея „Разходка в Монтана” /представяне на обекти, свързани с историята на гр. Монтана/ на ученици от ХІ клас на ГПЧЕ „Петър Богдан” – Монтана по проект „Успех” на ОП „Развитие на човешките ресурси.

19 май

Всички експозиционни обекти – Експозиционна зала на музея, Лапидариум, Михайлова къща, Антична крепост – Монтана и Художествена галерия „Кирил Петров” ще бъдат отворени за безплатно посещение.

Михайлова къщаизложба „Дико Илиев – живот за музиката”.

Лапидариум – Драматизация на „Легенда за извора” на ученици от VІ клас на ІV ОУ „Иван Вазов” – Монтана.

Художествена галерия „Кирил Петров”

Изложба „Портрет, живопис”

Илюминация

При дъждовно време програмата на Лапидариума ще бъде представена в Експозиционната зала на РИМ Монтан



                   РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ТЪРГОВИЩЕ

                   ТЕЛ.: 0601/64147



АРХЕОЛОГИЧЕСКАТА ЕКСПОЗИЦИЯ С КРАЛЕВСКОТО ЗЛАТНО ЪКРОВИЩЕ

ХАДЖИ АНГЕЛОВАТА КЪЩА С АТМОСФЕРАТА НА ТЪРГОВИЩКОТО ВЪЗРОЖДЕНСКО МИНАЛО

СЛАВЕЙКОВО УЧИЛИЩЕ И ИЗЛОЖБИТЕ



„Позивна Регионален исторически музей – Търговище”

/Един поглед към историята на радиокомуникацията/.

„Да блести, да краси, да пази от лоши очи!” (Български традиционни накити)

Китайско приложно изкуство

„С пламъка на вярата”  (икони и църковна утвар)

„Светлина от миналото”

„От раклата на баба” и „Към корените на моите деди”

(Изложби на малките приятели на Музея от 1 „а” клас на І СОУ „Св.Седмочисленици” и 5 ”б”и 5 „г” клас на ІІ СОУ „Никола Маринов”. Проект „Успех”)

20.00 ч. „Българи от старо време” от Любен Каравелов. Театрално представление на Ученическия театър „Искра любородна” при ІІ СОУ „Никола Маринов” в Хаджи Ангеловата къща.                                                                        





РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВРАЦА

                 ТЕЛ.: 092/620373



 ДРЕВНОСТ – ДАЛЕЧНА И  БЛИЗКА



11.00-12.00 ч.

Пресконференция на главния режисьор г-н Карел Дуинг (Холандия), екип и участници, по повод заснемането и премиерата на игралния филм „ГЕРОЯТ И ПРИНЦЕСАТА”, вдъхновен от и тематично свързан със съкровището от Могиланската могила – Враца.

Място: малка зала на ХГ „Иван Фунев” в музея.

15.00ч.. - Експериментална възстановка по изпичане на керамика с технология от неолитната епоха (с участието на ученици от СОУ „Христо Ботев” и студенти от Нов български университет – София).

Място: пространството около Кула на Куртпашови

15.00-18.00ч.Демонстрация по изработване на антични и                                  средновековни керамични съдове на грънчарско колело (с участието на ученици от СОУ „Отец Паисий”).

Място: фоайе на Централна сграда на РИМ – Враца

15.00-18.00 ч. Демонстрация по приготвяне на хляб от еднозърнест лимец с технология от неолитната епоха (с участието на студенти от Нов български университет – София). „ХЛЯБ ОТ БОГА”мито-ритуална възстановка на Театрална група „ТЕМП” при Младежки дом – Враца, спечелила Специалната награда на международните изложения „ВАКАНЦИЯ/СПА ЕКСПО 2012” в София и „Културен туризъм 2012” във В. Търново.

Място: Лапидариум при Централна сграда на Музея

18.30 - 19.30 ч. „ДРЕВНИТЕ БЪЛГАРСКИ СТОЛИЦИ” – представени от възпитаници на НУ „Иван Вазов” – Враца.

Място: Централна сграда на Музея



ТРАДИЦИЯ  И  МОДЕРНОСТ

(дворно пространство на ЕВК „Св. Софроний Врачански)

18.00-18.30 ч. – Изпълнения на Танцова формация „МАГНИФИКА”;

18.30-19.30 ч. – Изпълнения на Духов оркестър при Читалище „Развитие” – Враца и Квартет „ЛОТОС”;

19.30-20.00 ч.Ревю „БЪДИ МОДЕРЕН С ТРАДИЦИЯТА”;

(с участието на ученици от СОУ „Отец Паисий” и ПГ „Димитраки Хаджитошин”):

- ревю с автентични традиционни носии от                                                                                                                                                                                                 Врачанско;

- изложба на съвременни модели с традиционни шевици и орнаменти;

- модно дефиле на облекла, съчетали традиция и модерност;

- бийтбокс изпълнения на Християн Владимиров (ПМГ „Акад. Иван Ценов”).



СВЕЩЕНА  ТРАКИЯ 



20.30 - 21.00 ч.   „ТРАКИЙСКИЯТ ЦАР-ЖРЕЦ. ДИОНИС И ВИНОТО” – артистична реконструкция на Орфическо-Дионисов ритуал с дегустация на вино в сребърни съдове (реплики от тракийски съкровища), представена от Театрална група „ТЕМП” при Младежки дом – Враца и спечелила Специалната награда на международните изложения „ВАКАНЦИЯ/СПА ЕКСПО 2012” в София и „Културен туризъм 2012” във Велико Търново.                                                                                                                                                                                                                        Място: фоайе на централна сграда на музея

21.30-23.00 ч.  Премиера на игралния филм „ГЕРОЯТ И ПРИНЦЕСАТА”, вдъхновен от и тематично свързан със съкровището от Могиланската могила – Враца. Режисьор г-н Карел Дуинг (Холандия).

Място: Голяма зала на ХГ „Иван Фунев” при музея













РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЕРНИК

                ТЕЛ.: 076/603737



10.00 - 2.00 ч. – Детски мастер-клас – обучение на деца за работа с грънчарско колело и глина под ръководство на художници керамици.

15.00 - 19.00 ч.  Улична шоу-програма „Музеят и приятели“ – с участието на самодейни колективи от Общински детски комплекс, Общински дворец на културата, Общински Младежки дом, Младежки дом – кв.”Мошино”, Драматичен театър „Боян Дановски“.

 Музеен щанд – продажба на сувенири, изработени от майстори по дърворезба, художествена обработка на стъкло, керамика.

19.00 - 01.00 ч.

- откриване на изложба „Уникати от фонда на РИМ-Перник“;  

- концерт на Камерен оркестър „Орфей“;

- демонстрация  на документални етнографски филми от фонда на музея.

                                                                       



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКО ТЪРНОВО

                   ТЕЛ.: 062/682 510



18 май

20.00 ч. - Археологически музей под мотото: “Carpe Diem – Улови мига” Нощта ще бъде посветена на бита и културата на Древния Рим.

- откриване на изложба под надслов “Секс или символ”, съдържаща оригинални предмети с еротичен характер от римската епоха, които ще бъдат показани за първи път;

 - демонстрация на групата за исторически възстановки „Първа тракийска кохорта” от Свищов;

- презентации на различни теми от римската култура (архитектура на Древния Рим, римски градове в България), подготвени от студенти от катедра “Романистика”, ВТУ “Св.Св.Кирил и Методий”; 

- рецитация на произведения на антични автори;

- изпълнение на танца на Саломе от едноименната опера на  Рихард Щраус;

- презентация на древни римски игри и рецепти от римската кухня с дегустация.









РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ БУРГАС

                 ТЕЛ.: 056/820344



17. 00 ч.  ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. „Славянска” 69

- „Седянка” – спектакъл на децата от ЦДГ „Детелина” – Бургас – група „Слънчо” с ръководители Ваня Панайотова и Лилия Диманова.

17.30 ч.  ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. „Славянска” 69

- работилница за вълна на Сдружение „Златно руно” – с. Звездец – предене, плетене, плъстене (филцоване) на вълна, боядисана с естествени багрила. Изтъканото на малки станчета, всеки може да си вземе за спомен;

- представяне на уникалния за Странджа манов мед, оригинален странджански зелник и домашни бонбони от орехи.

17.40 ч. ПРИРОДОНАУЧНА ЕКСПОЗИЦИЯ,  ул. „Фотинов” 30

- „Какво е да си уредник в музея за един ден?“ – ще разберем заедно с учениците от ПГЕЕ „К.Фотинов”. Също така посетителите ще имат възможност да разгледат и дори да се докоснат до непоказвани досега експонати от фонда на Музея – белоглав лешояд, розов пеликан, ням лебед.

18.00 ч. ИСТОРИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. „Лермонтов” 31

- откриване на изложба на БАН „1100 години от Успението на Св. Наум Охридски”;

- прожекция на документален филм, посветен на Балканската война 1912 – 1913 г.

18.30 ч. АРХЕОЛОГИЧЕСКА ЕКСПОЗИЦИЯ,  бул. “Ал. Богориди” 21

“Римският град Деултум” – изложба на ИМ Средец

19:30 ч. ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. „Славянска” 69

 - драматизация по приказките „Сливи за смет” и „Най-скъпоценният плод”, с участието на ученици от СОУ „Иван Вазов” – Бургас с ръководител М. Дескова

20.00 ч. ЕТНОГРАФСКА ЕКСПОЗИЦИЯ, ул. „Славянска” 69

- Музеен проект „Да изтъчем заедно една българска черга”



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – БЛАГОЕВГРАД

ТЕЛ.: 073/885370



Нощта на музеите в Регионален исторически музей – Благоевград ще премине под знака на 60-годишния юбилей от създаването на музея.

Програмата предвижда културни прояви с актуален формат, чрез които да се  популяризира  мултидисциплинарната дейност на Музея, да се отворят и оживят пространствата във и около него и да се привлече вниманието на различни възрастови групи към изкуството, историческото ни минало, природното и културното наследство.



16.00 ч. – Детска нощ в музея – занимателни игри в Интерактивна детска експозиция „Музеен детски кът”;

18.00 ч. – церемония по награждаване на приятели и съмишленици на Музея;

19.00ч. – откриване на изложбата „Едмонд Демирджиян. Животоописание”;

19.30 ч. –  откриване на изложбата „Жени” – фотопортрети, автори –  Теодора Лилян Данчева и Даниела Емануилова - дипломанти в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”;

20.00 ч. – Модно ревю на студенти от специалност „Мода” в Югозападен университет „Н. Рилски”;

21.00 ч. – Прожекция на студентски филми.

В Нощта на музеите публиката в Благоевград ще има възможността да види и временните изложби:

- „Из съкровищницата на музея” – представя най-ценните движими паметници на културата, съхранявани във фондохранилищата на Регионален исторически музей – Благоевград;

- „Селото Девица. Градът Блудница” – гостува Регионален исторически музей – Русе. Изложбата представя образи от българската еротика в традиционна и модерна среда.





РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВИДИН

                 ТЕЛ.: 094/601710



18 май

11.00 ч. – Откриване на изложба „История и вино”

19 май

През целия ден работи за посетители Замък „Баба Вида”





                 РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КЪРДЖАЛИ

                  ТЕЛ.: 0361/63580



18.30 ч. – откриване на гостуваща изложба на РИМ – Кюстендил на тема: "ЗАЕДНО ПО СВЕЩЕНИТЕ    МЕСТА     НА ПЛАНИНАТА ОСОГОВО";

20.00 ч. – концерт в парка на Музея на хор "Незабравки" при Читалище "Обединение" – Кърджали;

Музеят работи, докато има посетители









       РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПАЗАРДЖИК

       ТЕЛ.: 034/443113

 ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ «СТАНИСЛАВ    ДОСПЕВСКИ»

 ТЕЛ.: 034/444152

Организатори - РИМ Пазарджик и ХГ „Ст. Доспевски” под  патронажа  на  Община Пазарджик



18.00 ч. – откриване със спектакъл-програма от ОДК Пазарджик и Младежки дом Пазарджик (пред сградата на РИМ – Пазарджик и ХГ „Станислав Доспевски”);

18.30 ч. – откриване на фотоизложба „Фотоваканция’2011 – най- доброто от български и световни автори” – фоайе на втори етаж;

1900 ч. – откриване на изложба „Европа без завеси – ХХ век”  в Лапидариума;

19.30 ч. – благотворителен коктейл „България без завеси – ХХ век” в  Лапидариума;

20.00 – 24.00 ч. – Музикални изпълнения в Лапидариума от:

- мандолинен оркестър „Елена Генова” Пазарджик;

- джаз формация „ЛАД”  и  др.

22.00 ч. – Филмова прожекция – зала и фоайе на втория етаж

Съпътстващи прояви през цялата нощ:

- Интерпретации - Приятели на ХГ „Станислав Доспевски” рисуват  ( зали  и фоайета);

- Мултимедийна презентация със снимки от фотофонда на ХГ „Станислав Доспевски и РИМ – Пазарджик;

- Инсталация „Без завеси”;

Експозиции ХГ „Станислав Доспевски”:

- Експозиция „Пейзаж” – творби от фонда на галерията;

- Експозиция „Портрет” – творби от фонда на галерията;

- Изложба „Цветан Радулов – 80 години от рождението на художника”;

Експозиции РИМ – Пазарджик

- Зала „Археология”;

- Зала „ История на България XV- XIX век”;

- Зала „Нова история”;

- Временна изложба „Пафтите – накити на любовта”.



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ЛОВЕЧ

ТЕЛ.: 068/601 388

Мото: „Улица на занаятите в квартал „Вароша”

    Участници: занаятчии, художници и организации

- демонстрация на занаятчийски и художествени произведения на място;

- демонстрация на печатни произведения на музея;

- Ресурсен център – рисунки върху стъклени бутилки;

- „Екомисия 21 век” – от отпадъчни материали ще се изработват вази, моливници, кутии за бижута и др.



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СИЛИСТРА

ТЕЛ.: 086/820386

Нощ в Археологическия музей – 18 май 19,00 часа до 19 май 0,30 часа

1. Презентация „Преславният дворец на Омуртаг в Дръстър-Силистра – нови факти и възстановки”.

2. Представяне  от НВП Доростолски митрополит Амвросий на новоизлязлата от печат книга на проф. д.и.н Георги Атанасов „345 раннохристиянски светци-мъченици от българските земи І-ІV в.” Презентация „Нови факти за образа и мартириума на Св. Емилиан Доростолски”.

3. Представяне резултатите от финализирани през 2011-2012 г. проекти с участието на РИМ-Силистра туристически пътеводители и филм за културно-историческото наследство на Добруджа по  проект Транс-Тер-Нет. Откриване на новомонтирания  информационен терминал в Археологическия музей по проект Истро-Понтика.

4. Представяне на новоспечеления проект на РИМ – Силистра „Оживяване на Дуросторум-Дръстър в Археологически музей Силистра” – макет на Дръстър 1:100 и макет на Римската колесница 1:1.

5. Прожектиране на филм за Тракийското скално светилище до с. Стрелково, Силистранско, и филм за патриаршеската столица Дръстър на БНТ – Канал 1 – автор Горан Благоев и консултант проф. Георги Атанасов.



РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – РАЗГРАД

          ТЕЛ.: 084/660851

         Регионален исторически музей – Разград и Община Разград по вече утвърдена традиция  организират нощи на музеите ("Бели нощи на Разград") ежегодно на 23 и 24 юни по разгърната  програма с много изяви. Тази година предстои да се проведе 7-то издание на Белите нощи.



   ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ „ИСКРА” – КАЗАНЛЪК

   ТЕЛ.: 0431/63741



18.00 - 18.30 ч. – представяне на филмовата импресия "Балкан" по концертната увертюра "Балкан" на акад. Петко Стайнов;

19.30 - 20.30 ч. – концерт на квартет китари (ученици от школата към читалище "Възродена искра");

20.30 - 21.45 ч. – концерт на дуо Румелия и Стефан Христови.

19 май, откритата видеостена на Дом на културата "Арсенал":

20.30 - 24.00 ч. – представяне на филми (със субтитри) за откритията в Долината на тракийските царе.

                                                                             

ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. ДИМИТРОВГРАД

                  ТЕЛ.: 0391/66787



МЯСТО: сграда на ИМ – ДИМИТРОВГРАД

ул.”Св. Кл.Охридски” №7

ЛЯТНА ЧИТАЛНЯ

Запален огън в специален за целта мангал – символизиращ бригадирски огън. В различни места на лятната читалня – запалени факли. Из цялата читалня –  разпръснати запалени малки свещи.

           

ПОСТОЯННИ ЕКСПОЗИЦИИ:

1.Бригадирско движение в България.

2.Създаване и строителство на Димитровград.

ВРЕМЕННИ ЕКСПОЗИЦИИ:

1. Фотоизложба „Гласове на свободата – Радио „Свободно Европа” в периода на студената война” – гостува Чешки център – София.

2. Изложба „Когато миналото оживява…..” – гостува АЕК „Етър”  

3. Археологическа изложба ”Светилище на нимфите и Афродита”     .

АТЕЛИЕТА В ЛЯТНАТА ЧИТАЛНЯ:

ДЕМОНСТРАЦИЯ НА ЗАНАЯТИ

1.Ателие за бижута и мъниста „ELEPHANT

2.Ателие –  Мутафчийство – изработка на изделия от козина.

           

19.00 ч.  – свири забавно – Духов оркестър – Димитровград;

19.25 ч.  – откриване на Нощ на музеите;

19.30 ч. – откриване на фотоизложба0 „Гласове на свободата – Радио „Свободно Европа” в периода на студената война” – гостува Чешки център – София;

Свири Акустично Джаз трио – Димитровград със солист Мария Арнаудова

20.00 ч. – откриване на изложба „Когато миналото оживява…..” – гостува АЕК „Етър”;                  

- демонстрация на  занаяти;

- прожекция на филми, представящи единствения музей под открито небе в България, съхраняващ и пресъздаващ занаятчийските традиции в наши дни.

Концерт:

20.30 -21.00 ч. – концерт на акустично джаз-трио Димитровград;

21.00 -22.30 ч. – концерт на  рок-група  Sheffle”;

22.30 -24.00 ч. – микрофонът е ваш.

21.30–24.00ч. демонстрация на тема: „Астрономията – наука от древността” от Народна астрономическа обсерватория и Планетариум „Джордано Бруно” – Димитровград;


22.00 – 24.00 часа – прожекции на филми от фонда на музея. 

АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ВЕЛИКИ ПРЕСЛАВ

                ТЕЛ.: 0538 42630

18.00 ч. – фолклорна програма на състави от община В. Преслав;

19.00 ч. – откриване изложба „Медникарството – едно изгубено изкуство”. Гостува РИМ - Шумен



                ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – КАВАРНА

                Тел.: 0570/82150



18.30 ч. – среща с актрисата Бистра Марчева – превъплатила се в ролята на Рада Кравкова (съпругата на Петко Киряков) във филма „Капитан Петко войвода”;

20.00 ч. – откриване на изложба „От киноцентъра до музейната витрина – костюми и реквизити от филма „Капитан Петко войвода”. Гостува Исторически музей – гр. Попово;

20.30 ч. – историческа възстановка на хайдушка битка; Представяне на възрожденско автентично  оръжие. С  участието на Национално дружество „Традиция”;

21.00 ч. – прожекция на епизоди от филма „Капитан Петко войвода”.



                ЕТНОГРАФСКО-АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ЕЛХОВО

                 ТЕЛ.: 0478/88039



Прожекции на мултимедийни презентации и филми - продукция на музея, свързани с културно-историческото наследство на Елховския край.

                  ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГР. СЕВЛИЕВО

                  ТЕЛ.: 0675/32724



Представяне на изложба „Севлиевският край като част от някогашната римска провинция Долна Мизия през ІІІ-ІV в.” и прожекция на документален филм за Римската империя



        ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ЧИПРОВЦИ

                            ТЕЛ.: 09554/2168



20.30 ч. презентация на тема „Музеите по света”;

20.50 ч. изпълнения на певческа група „Пъстренец джуниър” към Общински младежки дом – Монтана;

21.30 ч. изпълнения на вокална група „Смуглянка” към Читалище „Постоянство” – Лом.

Съпътстващо мероприятие – изложба на ордени, медали, плакети – „Минало и памет

 ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – БРАЦИГОВО

                                Тел.: 03552/2178





1. Викторина на ученици от 4-ти клас на НУ ”Васил Петлешков” –Брацигово и ОУ ”Васил Петлешково” – Пловдив под надслов „Въглените на Петлешков още парят”.

2. Концерт на струнен квартет – „АМАДЕУС” – Пловдив.

3. Рецитал на патриотични стихове от кръжока по художествено слово към читалище „Васил Петлешков” – Брацигово.

4. Концерт от патриотични песни на хор „Дълголетие” към клуба на пенсионера в гр. Брацигово.

Свободен вход в музея и принадлежащите към него обекти.



                   ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПОПОВО

                            ТЕЛ.: 0608/43 564



Централна сграда

Изложби  - „Непоказвани археологически находки и открития”;

                     „Жива старина. Етнографският свят на Русенско – хърцоите”

Художествена галерия „Майски”

„Поповските художници”

Забележка: С изложбата „От киноцентъра до музейната витрина”, включваща автентични костюми от филма „Капитан Петко Войвода”, камерата и лични вещи на кинооператора на филма Димо Коларов се открива Нощта на музеите в град Каварна.



                     МУЗЕЙ „БОЖЕНЦИ”

                      Тел.: 0878 716288



Мероприятията са предвидени за месец август – „Боженски вечери” с музикални и театрални изпълнения с автентичния декор на резервата.





                        ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СТРАЛДЖА

                        ТЕЛ.: 04761 2123



Нощта на музеите ще се проведе на 11 май 2012 г. с откриване на изложба за народната певица Вълкана Стоянова, родом от Стралджа и по повод нейната 90-годишнина.

На 12.05.2012 г. VІІІ конкурс-надпяване „С песните на Вълкана Стоянова”













                         ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – АСЕНОВГРАД

                         ТЕЛ.: 0331 62250



18.05.2012 г. -  100 г. от първата кинопрожекция в Асеновград

Организатори:

Община Асеновград, ИМ Асеновград и Сдружение „Артефакти днес”

19.05.2012 г. Изложба „Нумизматичното богатство на Исторически музей  Асеновград

Организатор: Исторически музей Асеновград

19-20 май 2012 г. „В обектива” – фестивал на късометражни любителски филми и мултимедийни презентации.

Организатори:

Община Асеновград, ИМ Асеновград и Сдружение „Артефакти днес”





                   ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГЕНЕРАЛ ТОШЕВО

                   ТЕЛ.: 0889 692049

17 май

14.00 ч. – откриване на нови експозиции в музейна сграда с участието на ДКТ „Дора Габе”, гр. Добрич  и ВГ „Кардамки”, гостуваща изложба „Детство мое” на Регионален исторически музей  - Добрич;

18 май

10.00 ч. – Международен ден на музеите – програма с участието на ученици от школата по изкуства към НЧ „Светлина 1941”, гр. Генерал Тошево;

19 май

18.00 – откриване на гостуваща изложба, посветена на писателя Йордан Йовков, „Копнеж за красота, добро и хармония между човек, свят и природа” от Регионален исторически музей – Добрич в музейната сграда в с. Красен.



                       ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

                        ТЕЛ.: 0751/60287



20.00 ч.

Мото: „Да си спомним духа на стария град Неврокоп” – интерактивно представяне в двора на музея със специалното участие на Танцова формация „Неврокопчанки” с художествен ръководител Костадин Гьоргов.

- ретро-ревю на традиционни български носии от началото на ХІХ в. и староградски костюми от началото на ХХ в., представено от ученици от НПГ „Димитър Талев” и ПМГ „Яне Сандански” в гр. Гоце Делчев;

-  концерт на местните изпълнители и композитори Николай Урумов и Николай Кръстилов;

- представяне на традиционна храна за празници – ученици от ТМСС „П. К. Яворов” ще наредят на двора около чешмата сладки от региона;

- представяне на детски игри от миналото от децата от ОДЗ „Джани Родари”.



                   ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – ПЕРУЩИЦА

                    ТЕЛ.: 03143/2205

18 май

Откриване на изложба „Перущинката – модерна през ХХ в.”, от старите фотографии (в снимки).

Място: сградата на музея

19 май

Музеят ще бъде отворен до 21.00 ч.





                            ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СТРЕЛЧА

                               ТЕЛ.: 03532/35 33



18 май

15.00 ч. – открит урок „Оръжието на свободата” в музея с учениците от VI и VII клас от СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Стрелча;

16.30 ч. – състезание „По следите на тракийското съкровище” с учениците от IV клас на НУ „Паисий Хилендарски”;

19 май

18.00 ч. – представяне на мултимедийния филм на Исторически музей и ТИЦ – Стрелча „Празниците на Стрелча”;

19.00 ч. – Фолклорна възстановка на характерния стрелчански обичай „Месене на квас”.





АРХЕОЛОГИЧЕСКИ МУЗЕЙ „ПРОФ. МЕЧИСЛАВ ДОМАРАДСКИ”

- СЕПТЕМВРИ, ТЕЛ.: 03561/35-02



14.00 ч. – децата на град Септември рисуват в музея;

17.00 ч. – откриване на гостуваща изложба „Археологическото минало на Беловския край”;

18.00 ч. – представяне на младия иконописец Емил Делийски;

18.30 ч. – фолклорен концерт на ансамбъл „Загоровче”;







                            ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – БОТЕВГРАД

                              ТЕЛ.: 0723/66 828



Тематично ядро: Музеите и църквата-стожери на духовността и в един променящ се свят, пълен с нови предизвикателства и вдъхновения



19.00 ч.    водосвет за укрепване на духовността, отслужен от отец  Тошко  Димитров;

19.00 ч. концерт  на църковния хор при храм ”Успение на                     Пресвета Богородица”, гр.Ботевград;

20.00ч. презентация  на екипа на Исторически музей                      Ботевград,  на тема:  „Огнища на духовността” (за историята  на    най-старите църкви на територията на  Ботевградска община);

20.00 ч.Откриване на изложба - живопис на Димитър Евстатиев                     в  зала „Орханиец”   на  Исторически музей Ботевград.





ХУДОЖЕСТВЕНА ГАЛЕРИЯ „ЖОРЖ ПАПАЗОВ” – ЯМБОЛ

ТЕЛ.: 046 661010



Безплатен достъп на посетители в залите на музея. Прожекция чрез мултимедия пред галерията на научнопопулярни филми за историята на изобразителното изкуство. На посетителите ще се изнасят лекции и беседи, свързани с експонираните творби и историята на галерията от създаването й до днес.







                                   НОВ БЪЛГАРСКИ УНИВЕРСИТЕТ

                              БУЛ.”МОНТЕВИДЕО” № 21, ТЕЛ.: 8110 101

                              ГАЛЕРИЯ „УНИ АРТ”





Откриването на Галерия „УниАрт” – 19 май 2012 г., събота, от 16.00 часа в Нов български университет

Галерия „УниАрт” представя три колекции, различни по характер, но интегрирани във внушителното архитектурно пространство, специално устроено за нея:

1. колекция от произведения европейска живопис, дарени или предоставени за експониране на НБУ от сем. Божидар Даневи;

Ядрото на постоянната експозиция съставят картините от европейски художници. По-голямата част от тях са дело на холандски и фламандски автори от XVII до XIX в. Сред картините са копия на известни творби от Тициан, Брьогел, Рубенс.

2. сбирка картини от големия български художник Иван Кирков;

Маслени картини на Иван Кирков от късния му период и съвременна българска пластика допълват новото галерийно пространство.

3.  скулптурна колекция български автори;

Скулптурната колекция е от най-значимите съвременни български скулптори.



Светът на барока и класицизма оживява за зрителя в поредица от картини, майсторски изпълнени и отличаващи се с разнообразие на композицията, стила и жанра.

В България не е  практика висши училища да разполагат с подобни колекции – в този смисъл колекцията на Галерия „УниАрт” е изключителна по рода си у нас не само със съдържанието си, но и с това, че е именно университетска.

Галерията предвижда организация на различни по естество събития – такива с образователен характер, работа със студенти и ученици, камерни концерти, лекции и семинари и др.

     

Няма коментари:

Публикуване на коментар

Етикети

имена (149) Ски (137) уеб камери (128) Право (105) Grand Tour (102) Ski (97) video (95) webcams (93) skiing weather (83) ski resort information (82) ски курорти (58) Маркетинг (44) Рила (40) банки (39) snow reports (37) Боровец (32) София (32) Borovets (27) Родопи (27) Банско (26) икономика (26) история (26) проекти (22) Пампорово (21) планини (21) смях (21) екипировка (20) Pamporovo (19) Rila (19) интернет (19) карта (18) море (18) Bansko (17) лифт (17) resort information (16) раница (15) язовир (15) Стара Планина (14) пътувания (14) хижа (14) Marketing (13) bike (13) eco (13) Витоша (13) цени (13) snow forecast (12) буква С (12) връзки (12) лавини (12) Алеко (11) Пирин (11) буква М (11) данъци (11) магазини (11) freeskiing (10) Маршрути (10) буква А (10) буква В (10) ski abroad (9) Пловдив (9) буква Д (9) празник (9) първа помощ (9) ски чужбина (9) термини (9) map ski area (8) буква Б (8) буква К (8) календар (8) old applications (7) Чепеларе (7) архитектура (7) буква Г (7) буква Н (7) поддръжка на ски (7) сняг (7) футбол (7) буква Е (6) буква Л (6) буква П (6) буква Т (6) годишнини (6) именни дни (6) къщи (6) трафик (6) хидро (6) Rodopy (5) Skype (5) Sofia (5) буква И (5) буква Х (5) град (5) кино (5) литература (5) очила (5) село (5) спорт (5) EU projects (4) Ski Bindings (4) boots (4) smart phone (4) Нотариус (4) буква З (4) буква Ф (4) ски учител (4) слама (4) състезание (4) упражнения (4) Aleko (3) Maliovitsa (3) Physics (3) Tyrolia (3) brand (3) climb (3) gsm (3) mass (3) sexy (3) shoe size (3) Безбог (3) Мальовица (3) Узана (3) автомобил (3) безопастност (3) буква Ц (3) буква Ш (3) влак (3) времето в момента (3) докторантури (3) енергетика (3) поща (3) строителство (3) теснолинейка (3) туризъм (3) DIN (2) Release Setting (2) Rossignol (2) Vitosha (2) clothes sizes (2) file hosting (2) franchaise (2) relativity (2) replace (2) search (2) БАССЕС (2) Благоевград (2) Добринище (2) Здравец (2) Лале (2) Мусала (2) Осогово (2) Средна гора (2) бедствие (2) буква Ж (2) буква Й (2) буква О (2) буква У (2) буква Ч (2) буква Щ (2) буква Я (2) геометрия (2) гора (2) еко (2) електроенергия (2) здраве (2) магистрала (2) местност (2) очи (2) парк (2) планиране (2) световно (2) технологии (2) упътвания (2) явление (2) 2010 (1) F1 (1) FIS (1) Fieberbrunn (1) Hamlet (1) Hopfgarten (1) Kirchberg (1) Macedonia (1) Norway (1) Reit im Winkl (1) Scheffau (1) Shakespeare (1) Solomon (1) St Johann (1) Söll (1) Tirol (1) Walchsee (1) Zahmer Kaiser (1) apple (1) drone (1) h Pleven (1) hypnosis (1) ibooks (1) ipad (1) iphone (1) ipod (1) mathematic (1) skate (1) tablet (1) telemark (1) trekking (1) Австрия (1) Алпи (1) Бачево (1) Беклемето (1) Бяла Черква (1) Вежен (1) Ветровал (1) Гела (1) Горна Оряховица (1) Добрила (1) Камчатка (1) Карлово (1) Картала (1) Кицбюел (1) Ком (1) Копривки (1) Копривщица (1) Леденото езеро (1) Мерцедес (1) Михаел Шумахер (1) Норвегия (1) Офелиите (1) Панагюрище (1) Предела (1) Румъния (1) Русия (1) САЩ (1) Самоков (1) Студенец (1) Формула 1 (1) Църна Могила (1) Черни Връх (1) Япония (1) авария (1) автомати (1) биатлон (1) био (1) буква Р (1) буква Ъ (1) буква Ь (1) буква Ю (1) великия пост (1) градоустройство (1) деца (1) дърво (1) запалка (1) култура (1) ландшафт (1) математика (1) музей (1) мъдрости (1) недвижими имоти (1) олимпиада (1) поддръжка (1) пълномощно (1) синя зона (1) фото (1) х. Дерменка (1) храна (1)