Наскоро четох доста забавен пост във форума на ПСС за секретен военен тунел под седловината, на която е разположена хижа Македония в Рила. Същият уж бил строен през социализма и е свързвал пътя идващ от Благоевград с пътя за Семково и Белица в Динков дол от другата страна на седловината. Евентуалното му стратегическо значение би било за тайно (?!?!) прехвърляне на танкове и военна техника от долината на р. Струма към долината на р. Места или обратно ако Гърция ни нападне и превземе другите проходи (то те реално са 3 – единият директно го отписвам като твърде близък до границата, то и вторият през местността Попови ливади също не би трябвало да се счита за сигурен и остава само този на Предела). Така връзите ще бъде изненадани, а нашата стратегическа мисъл ще възтържествува. За да остане таен тунелът бил зазидан.
Вярно е, че подобни спекулации и предположения не са лишени съвсем от логика, тъй като цяла Рила е опасана от пътища на водното стопанство, но те се охраняват (навремето от армията като пътя, отбиващ се от пътя от Рилски Манастир към х. Рибни езера), а сега от полиция, но най-често от честни охранителни фирми. Охраната обаче не е защото въпросните стратегически обекти са с военно предназначение, а поради високия риск от евентуален терористичен акт по отношение на същите.
Трябва да ви е ясно, че всички язовирни стени в България се охраняват от държавата, особено високорисковите като тази на яз. Искър, яз. Кърджали, яз. Студен кладенец и тн. Въоръжена (и то не на шега) охрана има и по вододайните зони и водопроводите.
В подобна светлина и постът с намеци за световна конспирация е малко забавен. По принцип „Язовири и каскади" си охраняват обектите, а те в Рила са премного. И все важни.
Наистина под х. Македония има тунел, който минава под прохода. Останалите от неговото строителство следи са видни и до днес. До колкото знам е построен през 1977г. Строежът е реализиран от трудови войски (както и пътя до там), като изглежда това подхранва версия за някакъв секретен обект. Тунелът е висок около 2-2.20 метра и по него текат преливни пролетни води към яз. Белмекен.
P.S. И аз понякога съм доста загубен да чета какво пише по форумите и да му вярвам. За какво иде реч: зачетох една книга за инж. Иван Иванов – кмет на София, но по-важното виден водностроител, проектирал Рилския водопровод и участвал в екипа на яз. „Бели Искър” и „Искър”. Та в тази чисто биографична книга се споменаваше, че след реабилитирането но инж. Иванов работи в Енергохидропроект като главен инженер. В последните си години там, в периода 1956 – 1958 г. (тоест след построяването на яз. „Искър” - 1956) той „ръководи проект за допълнително водоснабдяване на София от Рилския масив чрез привеждането на води от Благоевградска Бистрица (реката, която тръгва от под х. Македония) и Рилска река (това е реката при м. „Тиха Рила”) до язовир „Лъкатник” в долината на р. Черни Искър и оттам до София”. На първо място не знам дали изписването на името на този язовир е правилно – защо? Черни Искър тече в долината на село Говедарци и от едната му страна е масива на Мальовишкия дял, а от другата е Лакатишка Рила (продължение на Верила, известна още като Лакатишки дял, Белчинска планина, Доспейски баир). Според Енциклопедия България някои автори считат тази ниска северна част на Северозападна Рила като част от самата Рила, а неин най-висок връх е вр. Зекирица (1734 м.). Именно от Лакатишка Рила извира и река Лакатица, ляв приток на Черни Искър. Аз обаче в района язовир не знам да има, пък камо ли с това име. Съответно може да се предположи, че така замисления проект не е реализиран.
Въпреки това обаче, отново Енциклопедия България казва, че част от водите на р. Рила лятото се вземат за напояване (до 2 м3 /сек). Същото сведение има и за р. Бистрица, Благоевградска Бистрица „за напояване чрез 3 водохващания се отклоняват до 0,8 м3 /сек вода.” (Интересното, което научих от статията за р. Бистрица е, че след поройни валежи през 1954г. реката прави голямо наводнение).
Сега, дали водовземането под х. Македония е свързано с това при Тиха Рила и дали те пък на свой ред водят водата към София, имат ли нещо общо с деривацията Джерман-Скакавица или пък напротив, са част от хидровъзел Белмекен-Сестримо, аз не зная, но все пак ми е любопитно, но така или иначе наистина има тунел под х. Македония. Но ако водата от х. Македония се обръща към София, дали минава през Тиха Рила? Разликата във височините е само 40 метра, според google maps в полза на х. Македония, което при около 10 км разстояние по права линия не съм сигурен, че е достатъчно, тъй като това прави 4м. разлика на 1000м. или 250/1. Не знам. Тогава пък защо е тунел за от другата страна към долината на р. Белишка? От там да ходи до яз. Бели Искър е възможно, но отново разликата във височините е малка и според мен недостатъчна. Ако се следи пътя, то по-логично е наистина част от водите на р. Благоевградска Бистрица да се прехвърлят към Белмекен, макар че до там са доста км, а разликите във височините около 1000м, но не знам.
Така или иначе, привеждам цялата тази информация, за да кажа, че не съм сигурен в данните, поместена във форумите, а и в моя пост. Но ще я оставя, за да може някой да я допълни, ако знае нещо повече.
Няма коментари:
Публикуване на коментар