вторник, 19 юли 2016 г.

Спад на приходите в Боровец и Пампорово за първите три месеца

Зимният сезон през тази година е бил по-малко печеливш за хотелиерите в двата ни големи зимни курорта - Боровец и Пампорово, отколкото през миналата година. Хотелите в зимните ни курорти от национално значение са спечелили по-малко от нощувки през първото тримесечие на тази година в сравнение с тримесечието на 2015 година. Това показват данни на Националния статистически институт (НСИ) за дейността на курортите (градове като Банско и Чепеларе не попадат в обхвата на тази статистика - бел. ред.).

Според данните приходите на хотелите в посочените два зимни курорта от нощувки за първите три месеца на тази година са 13,7 млн. лв. За същия период на предходната година приходите от нощувки са били 16,2 млн. лв.

По-детайлна справка показва, че приходите на най-стария ни зимен курорт Боровец са малко по-ниски в сравнение с тези на Пампорово. За тримесечието на тази година хотелиерите в Боровец са спечелили от нощувки 6,4 млн. лв., докато за същия период на миналата година печалбите по този показател са били 7,7 млн. лв.

Южният ни зимен ски курорт Пампорово е с по-добри показатели по това перо с приходи от 7,3 млн. лева за януари-март този сезон и 8,5 млн. лв. през януари-март на миналия.

Данните показват и превес на чужденците като ски туристи, предпочитащи Боровец. Пампорово пък е по-предпочитан от българите. Според данните на националната статистика приходите на ски хотелите в Боровец от чужденци през тази година са два пъти по-високи от тези, реализирани от нощувки на българи – съответно 6,5 млн. лева са от чужди граждани и 3,2 млн. лева – от български. За Пампорово тенденцията е противоположна – повече приходи от нощувки се реализират от българи и по-малко от чужденци. За първото тримесечие на годината българите са оставили в хотелите там за нощувки 4 млн. лева, а чужденците – 3 млн. лева.

Приходите на хотелите в Боровец от нощувки на чужденци за януари-март миналата година са два пъти повече от тези на българите, нощували в ски комплекса. Ако чужденците са платили за нощувки общо 3,8 млн. лв. в Пампорово, сумата за хотелите в Боровец е 5,5 млн. лв. Българите са платили за нощувки в Боровец 2,3 млн. лева за тримесечието, а чужденците – 4,8 млн. лева.

В края на зимния сезон Министерството на туризма отчете общ ръст от 4,5 на сто, което беше определено като успешен сезон, въпреки че резултатите бяха под очакванията. Първоначалните прогнози на Министерството на туризма бяха за 5-7% ръст.

Експертите си обясняват ежегодния ръст на ски туризма с доброто име на българските зимни курорти. По данни на Института за анализи и оценки в туризма в последните години България е на шесто място на английския пазар като туристическа дестинация за зимен туризъм.

Bulgaria On Air
12 юли 2016 | 14:04

Bike Expo и Чепеларски Търкала от 21 до 24 юли 2016 в Чепеларе

ПЛАНИНСКО БЯГАНЕ И ПЛАНИНСКО КОЛОЕЗДЕНЕ, BIKE EXPO. На 23 и 24 юли за трета поредна година ще се проведе „Чепеларски Търкала" - едно от най-атрактивните и с уникален формат на провеждане състезание по планинско бягане и планинско колоездене в  страната ни. То е уникално с това, че трасето е с обща дължина 80км и положителна деневилация от 2950м и се състои от 4 различни Търкала,  всяко от които започва и завършва на площад „Олимпийски" в центъра на гр. Чепеларе и е с приблизителна дължина от 20км. Трасето преминава през Роженската Обсерватория, вр. Мечи Чал, покрай най-голямата фабрика производител на ски в света и множество великолепни горски и планински пътеки и гледки под нестихващите ритми на родопските гайди.


Трасето е подходящо за професионалисти и аматьори от различни възрасти, като всеки сам преценя колко търкала да измине, спрямо възможностите си.

„Чепеларски Търкала" е квалификационно състезание и носи точки за най-големия Планински Супер маратон в света Ultra-Trail du Mont-Blanc® и е член на международната асоциация попланинско бягане ITRA.


Многократното преминаване на състезателите през площада правят състезанието много атрактивно за наблюдаване. През 2016г. ще осигурят LiveStream на площада и още две други места по трасето и онлайн излъчване на цялото състезание.

Миналата година участие в „Чепеларски Търкала" взеха 103ма  участника от 3 различни държави. Тази година на старта очакваме да застанат повече от 300 състезатели. Това ще стане също и благодарение на факта, че един ден по-рано на 23.07, гр. Чепеларе ще стане домакин и на Държавния шампионат по Крос Кънтри колоездене, като съвместно с Българската Федерация по Колоездене за първи път в България ще проведем супер атрактивното състезание Крос Кънтри Елиминатор.

Състезанието за Хора в неравностойно положение ще се проведе на 24.07 в зоната на площад „Олимпийски" в гр. Чепеларе. Те преодоляват специално подготвено трасе, което е еднакво за всички. През 2015г. участие в Състезанието за Хора в неравностойно положение взеха 20 души в инвалидни колички.


За да изпълним този спортен форум и да го направим още по-интересен и атрактивен  тази година за първи път ще  проведем Байк Експо България.

Какво представлява то? – това е  първото  специализирано изложение в България за всички видове  велосипеди и продукти, свързани с колоезденето.  В продължение на 4 последователни дни, то ще посреща гости и фенове на колоездачните спортове от цялата страна и чужбина.

То ще бъде разположено на централния „Площад Олимпийски" в гр. Чепеларе на 3000кв.м.  изложбена площ и ще има специален, тестов полигон, на който посетителите ще могат да тестават велосипедите в различни условия.

В първото издание на Байк Експо България очакваме да се включат повече от петнайсет различни фирми производителки и вносителки на велосипеди и вело екипировка от страната и чужбина.

Очакваме през първата година Байк Експо България да има повече от 1000 посетители от цялата страна, които да могат да пробват различни велосипеди, да ги сравнят по между им и да изберат най-подходящия модел за себе си; у по-малките посетители да се създаде по-голям интерес към различните видове велосипеди и колоездачните спортове; да се срещнат професионалисти и аматьори от всички възрасти, любители на колоезденето в един 4 дневен спортен форум в едно от най-благоприятните места за колоездене в страната ни.

По  време на 4 дневния спортен форум и празник заедно с изброените събития за първи път ще се проведе  състезание за ВелоМеханици, като ще се излъчи „Най-добър ВелоМеханик на България за 2016 г"

Мястото е лесно достъпно,  в сърцето на Родопите – едно от най-уникалните места в България за практикуване на планинско бягане и планинско колоездене.

ПРОГРАМА
Байк Експо България 2016

Четвъртък 21.07
Официално откриване на Байк Експо България 
Откриване на тестовия парк  на Байк Експо България

Петък 22.07
Тренировка Държавен  шампионат на България по XCO
Детско състезание 
Техническа конференция за Държавен шампионат на България по XCO

Събота 23.07
XCO състезание  и  XC Eliminator
Старт състезание "Най-добър Вело Механик на България 2016"
Техническа конференция Чепеларски Търкала

Неделя 24.07
Състезание Чепеларски Търкала
Състезание за Хора в Неравностойно положение
Награждаване победителите

Още подробности на официалните сайтове:
www.chepelarskitarkala.com
www.bikeexpobulgaria.com

прессъобщение

Bike Expo Bulgaria и Чепеларски Търкала 

Пампорово подписа договора за домакинство на "Интерски" конгреса през 2019 г.

INTERSKI CONGRESS PAMPOROVO 2019. На церемония в Пампорово днес бе подписан договорът за домакинството на българския планински курорт на "Интерски" конгреса през 2019 година. Документът бе парафиран от Ерик Мелмер, президент на "Интерски", вицепрезидентите Дейв Ренуф и Ерик Шекълтън, а от българска страна - от Мариан Беляков - изпълнителен директор на "Пампорово" АД, и от Петър Янков - председател на сдружението "Българско ски училище".

Домакинството на Пампорово на престижното събитие е изключителен успех за курорта, посочиха участниците и гостите на церемонията по сключването на договора.

Тази победа на Пампорово е заслужена, каза заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева. Според нея организирането на "Интерски" конгреса през 2019 г. ще бъде успех не само като спортно събитие, но и възможност за рекламиране на Пампорово и България като туристическа дестинация.

На церемонията присъстваха заместник-министрите на туризма и на младежта и спорта - Ирена Георгиева и Асен Марков, областният управител на Смолян Недялко Славов, кметовете на Смолян и Чепеларе Николай Мелемов и Славка Чакърова.

В планинския курорт днес заседава Президиумът на "Интерски" във връзка с организацията на конгреса през 2019 година. Във форума в Пампорово след три години се очаква да участват повече от 1500 представители от над 30 страни, членуващи в световната организация на ски-учителите "Интерски".

Президентът на организацията Ерик Мелмер прогнозира, че следващият конгрес в Пампорово ще бъде исторически, защото се очаква да отбележи нова линия в развитието на "Интерски.

На този конгрес за първи път ще бъдат представени всичките снежни спортове - алпийски ски, телемарк ски бягане, сноуборд и ски - свободен стил, както и зимни спортни дисциплини за инвалиди, посочи Петър Янков - представител на инициативния комитет за подготовката на конгреса.

Новост в организацията на събитието ще бъде и това, че демонстрационната програма ще се осъществява и при дневни, и при нощни условия.

Представителите на Президиума на "Интерски" дадоха добра оценка за условията в Пампорово, след като се запознаха с възможностите на скизоната. Президиумът направи първата си инспекция в Пампорово за готовността за домакинство. До 2019 г. представителите на Президиума ще правят ежегоден одит на курорта. Според домакините от Пампорово членовете на Президиума са впечатлени от възможността до 2019 г. да бъдат свързани скизоните на Пампорово и на Чепеларе. От следващия зимен сезон Пампорово вече се рекламира като "Пампорово-Мечи чал", тъй като е факт финализирането на процедурите по общата собственост на двата скикурорта.

Според Цветелина Бориславова - председател на Инициативния комитет за организирането на конгреса, свързването на Пампорово и "Мечи чал" първоначално ще се осъществи с автобусен транспорт за туристите, след което ще се премине към осъществяване на плановете за лифтова връзка.

Христина Георгиева, БТА
Смолян, 19 май 2016 г.

"Пампорово" ще придобие ски зоната в Чепеларе

"Пампорово" ще стане първият курорт в България, който официално ще има две ски зони. Едноименното акционерно дружество е в процес на изкупуване на дълговете и придобиване на активите на "Чепеларе курорт", което стопанисва ски зоната "Мечи чал". Това потвърди пред "Капитал" изпълнителният директор на "Пампорово" АД Мариан Беляков. Той уточни, че сделката не е финализирана и не може да даде никакви детайли на този етап.

Новината за сливането на двата курорта беше съобщена миналата седмица от мажоритарния собственик на Българо-американска кредитна банка Цветелина Бориславова, която контролира и "Пампорово".

Цитирана от БТА, в Смолян тя обяви, че от предстоящия зимен сезон двете ски зони ще имат общо лого - "Пампорово - Мечи чал", а пистите ще бъдат свързани с безплатни бусчета. Работим всичко това да се случи от този сезон, потвърди Беляков. "Чепеларе" беше един от първите курорти, който въведе по-гъвкаво ценообразуване - карти за няколко часови пояса, а цените бяха по-ниски, разбира се, при много по-малко писти и съоръжения. В момента в "Пампорово" има 18 писти с обща дължина над 63 км, а на "Мечи чал" са 7 основни и няколко ски пътя с обща дължина над 20 км. През последния сезон Чепеларе работеше и без съоръжения за изкуствен сняг, защото се оказаха незаконни и бяха доброволно демонтирани. Засега не е ясно какви ще са цените на картите и дали ще има една обща за двете зони. "Aко си купитe карта за "Пампорово", ще карате и в "Чепеларе", каза само Беляков.

Затъналото Чепеларе

В момента обаче "Чепеларе курорт" е в ръцете на синдици. По молба на кредитори през февруари тази година Смолянският окръжен съд обявява дружеството в неплатежоспособност с начална дата 31 декември 2013 г., открива производство по несъстоятелност и запорира имуществото му. Съдът назначава за временен синдик адв. Стоян Филипов Марински, а на първото събрание на кредиторите на 2 март за постоянен синдик е избран Радослав Иванов Тонев.

"Чепеларе курорт" е публично-частно дружество, създадено през 2007 г. за изграждането на Спортен център "Чепеларе". В компанията участват община Чепеларе с апорт на терени (предоставени й преди това от държавата) и дружеството "Родопска инициатива". Инвестициите в ски зоната идват по линия на трима бизнесмени - първоначални собственици на "Родопска инициатива". Единият е Кръстьо Вангелов от директорския борд на ски фабриката в Чепеларе "Орион ски", който е и бивш съдружник със зам.-министъра на финансите Кирил Желев от правителството на тройната коалиция. Другият е Тодор Грудев, занимаващ се с туристическа и туроператорска дейност, търговия, дървообработване и др. Той участва в "Чепеларе курорт" с фирмата си "Екологични продукти", преименувана на "Инфрастрой консулт БГ", обявена в несъстоятелност и ликвидирана през 2011 г. Третият съдружник с равен дял акции е банкерът Димитър Димитров - изпълнителен директор и председател на съвета на директорите на бившата Насърчителна банка (понастоящем Българска банка за развитие) в периода 2001 - 2011 г. На по-късен етап от историята като акционер и управител в "Родопска инициатива" и "Чепеларе курорт" се включва и Васил Попов, собственик на комплекса "Родопски дом" в Чепеларе. Към днешния ден нито един от тях не е в управата и не представлява компанията.

Четириседалковият лифт до връх Мечи чал над Чепеларе е открит през 2009 г. От финансовите резултати на "Чепеларе курорт" излиза обаче, че дружеството трудно покрива разходите за текущи дейности и от 2010 г. насам е на загуба с изключение на една-единствена година. През 2014 г. един от основните кредитори на дружеството - лизингодателят "Интерлийз", с чиято помощ са закупени 4-седалков лифт "Помагалски", ратраци, оръдия за изкуствен сняг, помпени станции и други, губи търпение, тъй като неизплатените задължения по лизинговите договори надхвърлят 5 млн. лв. "Интерлийз" е първото с молба за несъстоятелност. Другият голям кредитор е Българската банка за развитие, където "Чепеларе курорт" е заложено като обезпечение по заем още през 2008 г. Към края на 2015 г. неизплатените задължения по главница и лихви са 2.9 млн. лева. Третият голям кредитор с молба за несъстоятелност на "Чепеларе курорт" е Националната агенция по приходите, която търси невнесен ДДС и лихви за близо 1.9 млн. лв. По малки кредитори са "Елстрой", "Водканал проект Чисти води" и др. От решението на съда става ясно, че дружеството не извършва търговска дейност от март 2014 г. Към края на 2015 г. загубите му се изчисляват на 15.2 млн. лв. Имуществото на дружеството по описа на съда възлиза на 12.9 млн. лв., от които дълготрайни активи 11.29 млн. лв., разходи за придобиване на ДМА 1.13 млн. лв. и вземания за 487 хил. лв. През миналата година приходите са едва 99 хил. лв. Тези на "Пампорово" пък надминават 10 млн. лв. по данни на "Капитал".

Спасителят "Пампорово"

"Наш дълг е да се намесим, не искаме да допуснем това да се случи със съседен на нас курорт, с малкия и средния бизнес", коментира пред "Капитал" Мариан Беляков . Компанията отдавна има интерес към свързването на двете родопски ски зони, както и проект за директен лифт между тях, който обаче е на етап идея.

В момента "Пампорово" АД преговаря с кредиторите за изкупуване на задълженията на "Чепеларе курорт". "Числата са плаващи, а освен това са предмет на търговски договорки и са защитени от клаузи за конфиденциалност", посочи Беляков. Изпълнителният директор на "Интерлийз" Атанас Ботев отказа коментар по темата със същия мотив. Синдикът Радослав Тонев обясни, че формално процедурата по ликвидация на дружеството и осребряване на активите е задействана. "Има си процедура, включваща оценка на собствеността, обявяване на търгове, на които всеки може да се яви. Не съм запознат с изказванията на "Пампорово", каза Тонев и уточни, че в действителност кредиторите имат свобода на действие и преговорите може да са търговска тайна.

"Когато разберем какво държим в ръцете си, тогава ще можем да дадем повече конкретика", каза Беляков. По отношение на първоначалната инвестиция за свързването на двата курорта още през тази зима изпълнителният директор на "Пампорово" каза, че ще е от порядъка на "няколко милиона".

Десислава Лещарска
Капитал Дейли
1 юни 2016, 11:06

Фабриката на Amer Sports в Чепеларе отбеляза 40 години иновации в ски производството

На 04 юни 2016 г. (събота) за втора поредна година „Амер Спортс България" ЕООД отвори врати за всички граждани и гости на гр. Чепеларе, желаещи да надникнат в българската фабрика – производител на световноизвестните марки ски „Atomic" и „Salomon". Повече от 130 души разгледаха цеховете на двата завода, съхраняващи 40 годишната история на ски производството в България.

Обиколката започна от Завод 1, където представители на компанията посрещнаха първите посетители пред специална информационна шатра. Там на разположение на всеки имаше информационни брошури, картички с автограф на най-известните ски състезатели на двата бранда, книжки с кратка история на фабриката. На телевизионен екран се прожектираха кратки видеоклипове, представящи продуктите на „Амер Спортс", а проявяващите желание биваха запознавани с възможностите за работа и свободните работни позиции.

Последователно, по реда на технологичните операции, посетителите бяха разведени през различните производствени цехове като се започна от цех „Графичен", където се изработват фолиата за всички видове ски - алпийски и бегачки – всяко със свой неповторим дизайн. След това обиколката продължи през цеховете, където се изготвят всички заготовки: това е свързано с технологични операции като разкрояване на материалите, огъване на кантове, пясъкоструене, катване, фрезоване, рязане на припрег и ламинати, каширане. За всички беше изключително интересно да видят как ските се оформят като готов продукт вече в цехове „ПУ Преси", „Преси сандвич" и „Преси бегачки".

За производството на алпийски ски се използват две основни технологии: т.нар. шприцване с полиуретан и „сандвич конструкция". Представители на компанията от Завод 2 последователно разведоха посетителите през цехове „Шлайф", „Финиш и тунинг", „Шлайф и финиш бегачки". В тези производствени участъци се извършват технологичните операции по рязане на банциг, шлайфане, тунинг, полиране, номериране и ваксиране, монтаж на платки и автомати, опаковка. Вече напълно готовите ски подлежат на краен контрол с цел до клиента да достигнат само най-добрите ски, отговарящи на изискванията на утвърдените Стандарти за качество.

Историята на ски производството в гр. Чепеларе започва официално на 17 май 1975 г., когато във фабрика „Пампорово ски" е залепен първият за гр. Чепеларе чифт ски. Именно този исторически момент дава идеята на ръководството на „Амер Спортс България" ЕООД да организира своя първи „Ден на отворените врати" през 2015 г. с намерението това да се превърне в ежегодно събитие за гр. Чепеларе.

И през 2016 г. „Денят на отворените врати" в „Амер Спортс България" ЕООД беше посетен от бивши и настоящи служители на фабриката за ски, техните семейства, чепеларци, незапознати с тайните на ски производството, както и гости на града. Сред гостите имаше членове на спортната общественост от цялата страна, присъстваха и представители на творческата интелигенция от гр. Чепеларе.

източник: HR Амер Спортс България ЕООД 

Ще правят ски писта и лифт над Слънчев бряг

Кабинков лифт и ски писта в района на кула "Еделвайс" ще изграждат над курортен комплекс Слънчев бряг. Пряката линия, която ще осигурява възможности за ски през зимата, е възродена от общинските съветници в Несебър, научи Дарик. В момента се изготвя проект, а местният парламент ще търси финансиране.

Проучвания и опити за реализация на идеята селищата над Слънчев бряг да се експлоатират и като ски курорт са започнали още преди 30 години. Те обаче са били преустановени заради тежки процедури, обясни Георги Николчев, председател на Асоциацията на собствениците в туризма.

Уникалното на лифта ще бъде връзката му с четири минерални извора, които на този етап са запечатани.

Въжената линия ще тръгва от КПП Кошарица до заличеното през 1972 г. село Плазовец в Община Несебър. Плазовец е на 13 км от най-големия курортен комплекс. Мястото е идеално за туризъм от различен характер - археологически, морски и дори зимен заради височината и добрите наклони.

Това е едно от местата в Община Несебър с потенциал за развитие на вилно селище.

До селото, което се намира след Кошарица, се стига лесно заради пътя, който води към телевизионната кула. През летния сезон е изключително оживено, защото е включено в маршрута на джип сафаритата, които се организират за туристите от Слънчев бряг и водят до старинната крепост Калето, която според запознати е от времето на Древна Гърция.

Автор: Дияна Бедросян
Darik News
13 юни 2016 16:48

Община Благоевград става собственик на ски зона "Картала"

Българо-американска кредитна банка се споразумя с кмета на Благоевград Атанас Камбитов за намаляване на дълг от 12 000 000 лева, натрупан от концесионер на ски зона "Картала" над Благоевград.

Заради задлъжнялост на инвеститора и неплащане на кредита, банката стана собственик на лифта в курортната местност.

"След преговори стигнахме до компромисна цена от 3 750 000 лева без ДДС. Сумата ще се плаща 10 години. Искаме да създадем общинска фирма, която да стопанисва съоръженията, както и хотела, за да развиваме ски туризъм, да модернизираме курорта", каза кметът Камбитов.

Той пресметна на пресконференция днес, че Общината ще плаща в този период по 40 000 месечно за обслужване на дълга, като в замяна става собственик на лифта и малък хотел в "Картала".

"Ще се закупят оръдия за изкуствен сняг, ще се удължи пистата. Идеята е да построим в подножието на Рила най-много 3 хотела, няколко заведения, паркинг и да подобрим инфраструктурата в зоната. Ако се окаже, че има държавни земи, ще предложим да ни ги прехвърлят и те да станат общински. Целта е да имаме такава ски зона, която да привлича туристи в Благоевград, както за зимен, така и за летен отдих", заяви Камбитов.

Предстои внасяне на предложение в Общинския съвет преди окончателно приемане на договорираните с банката условия, обясни градоначалникът.

 Topnovini.bg
Четвъртък, 23.06.2016 | 13:48

понеделник, 4 юли 2016 г.

Стара Петиция за спасяване къщата на арх. Георги Фингов на ул. "Шипка" 38 в София



П Е Т И Ц И Я
Петиция за спасяване къщата на арх. Георги Фингов на ул. "Шипка" 38 в София - Petition for saving the villa of architect Georgi Fingov, 38 Shipka Str., Sofia

От: София за нас - Инициативен комитет на Движение за опазване паметниците на културата в България


ДО
Председателя на Министерския съвет на Р България –
Генерал Бойко Борисов,
Министъра на Регионалното развитие и благоустройството на Р
България – инж. Росен Плевнелиев,
Министъра на културата на Р България – Вежди Рашидов,
Председателя на Столичния общински съвет –
Андрей Иванов,
Главния архитект на София – арх. Петър Диков,
Председателя на Комисията по културата, гражданското общество и
медиите към НС на Р България – Даниела Петрова
Председателя на УС на БНК на ИКОМОС – доц. Сефан Белишки,
Председателя на САБ – арх. Спиридон Ганев,
Председателя на КАБ – арх. Петко Йовчев,
Председателя на СБХ – Ивайло Мирчев,
Председателя на Съюза на ландшафтните архитекти – ланд. арх. Ганчо Бакалов

Петиция
за спасяване къщата на арх. Георги Фингов на ул. "Шипка" 38 в София,
УПИ VIII-14, кв. 554, м. "Центъра", зона 'А'
(обявена за архитектурно-строителен паметник на културата от местно значение, ДВ бр. 40/1978 г.)

Първият собственик и автор на забележителната сграда - Георги Фингов, е архитект от национален ранг, а творбите му не отстъпват по майсторство и актуалност на редица образци на европейския сецесион. Образован e във Виена (1893-98), когато там се основава дружеството «Сецесион» (1897), сътрудничил на видните австрийски архитекти Карл Кьониг и Карл Майредер по проекти за центъра на Виена, съосновател на дружеството "Съвременно изкуство" (1903) в България.
Арх. Георги Фингов е един от патриарсите на българската архитектура.
Той е автор – самостоятелно или в колективи, на едни от най-ярките архитектурни образци от началото на ХХ в. в страната като преустроения манастир "Св. Димитър" в Евксиноград, Митницата в Бургас, повечето ловни хижи на Княз Фердинанд, евангелската църква в Пловдив, читалището в Свищов, вилите на Димитър Станчов и ген. Сава Вуйчев във Варна; както и на огромен брой емблематични сгради в София - къщите на Лaос Функ, на Вера Дренкова (дн. легация на Р Гърция), на ген. Кирил Ботйов, на ген. Христо Савов, на Аврам Чалоьовски и Георги Губиделников; на десет централни столични училища; на сградите на Търговско-индустриалната камара (дн. СИ Банк), на банките Софийска (дн. ДСК) и Търговска (дн. Корпоративна), на застрахователните дружества «Феникс» (дн. Агенция по заетостта) и «Орел» (дн. Районна общ. "Триадица"), на Търговския дом и мн. др.
В някогашния елегантен дом на "Шипка" 38, който Фингов строи през 1907 г. за семейството си, се събират радетелите за нов стил в изкуството – едни от най-ярките български архитекти, артисти, скулптори, художници и писатели. Оформлението на интериорите е манифест на тяхното верую. Входът на къщата е маркиран от впечатляващата стилизирана каменна женска глава от скулптора Андрей Николов – възпитаник на Антонен Мерсие в École des Beaux-Arts, Париж, впоследствие член на управителния съвет на международната асоциация на художниците в Рим.

През 1913 г. къщата е продадена на Петко Теодоров – минен инженер, за кратко кмет на София и брат на министъра на финансите Теодор Теодоров. След Втората световна война наследниците - Мария и Анка П. Теодорови, отстояват мъчително трудно цeлостта на сградата в условията на масово одържавяване на едрата градска собственост и зрял социализъм, когато първите два етажа са използвани последователно за детска градина и офиси на Националния институт за паметници на културата.

След 1989 г. Мария Теодорова реституира къщата и завещава срещу ангажимент за реставриране на имота след смъртта й (1995) по един етаж на сина на Симеон Сакскобургготски – Кубрат, на фондация "България" – Яков Джераси, и на адвоката по делото за реституцията. Скоро след това наследницата по линия на Т. Теодоров – Надежда Т., оспорва завещанието и продава придобития имот на фирмата "Бългериън констракшън хаус".
Новият собственик планира максимално уплътняване на обширния двор: "Този проект е единствената възможност за ново строителство в престижния квартал "Докторска градина" в сърцето на столицата. Живот в лукс и разкош в центъра на София… Очаквайте скоро предложение за закупуване на апартаменти." – рекламира той бъдещата "Резиденция Шипка" в интернет още през 2007 г.

Макар ценността на сградата далеч да надхвърля ограниченията на локалното, тя е обявена за паметник на културата с категория "местно значение" (по стария Закон за паметниците на културата и музеите). Според много авторитети това е достатъчно юридическо основание тя да се запази от посегателства и неправомерни действия, нарушаващи нейния цялосен и автентичен образ, и съгласно действащия от 10.04.2009 г. Закон за културното наследство.
Уви - не. Още през 2008 г. в навечерието на зимата в покрива е отворена голяма дупка, мазилките по фасадите са докарани до окаяно състояние, интериорите са разграбени.

Столична община изисква собственикът на къщата да предприеме незабавен ремонт на компрометираната част от покрива (заповед РД-20-12/30.01.2009 на основание чл. 195 (1), (5) и чл. 196 (3), (5), (6) от Закона за устройство на територията) и предизвиква цялостен оглед на сградата, чиито констатации за значителни изменения и повреди, застрашаващи целостта на паметника на културата биха предизвикали изготвяне на проект за консервация и реставрация, подлежащ на съгласуване от тогавашния НИПК. Контролът по изпълнението е възложен на арх. Петър Духлински, началник на отдел "Оперативни дейности", дирекция "Контрол по строителството", Столична община [http://sg.stroitelstvo.info/show.php?storyid=689539].Резултатите от проверката не са оповестени.
Но апетитите не секват. През август 2009 г. доста амбициозно инвестиционно намерение за надстрояване с 3 етажа и допълване с 5-етажен обем от изток е внесено в ДАГ на СО и обявено в районната община в разгара на летния сезон - съобщава инж. Маргарита Гутева, кмет на район "Средец" [интервю, в-к „24 часа", 21.8.2009, http://www.imot.bg/pcgi/main.cgi?topmenu=4&leftmenu=1&act=3&f1=2009&f2=08].

Предложение за изменение на плана за застрояване и работен устройствен план на съответния имот – подземен паркинг, стъпаловидно надстрояване на къщата с три етажа към ул. "Шипка" и пристрояване на 5-етажен обем в двора на имота от изток към ул. "В. Априлов" е възложено на Студио за архитектура, интериор и дизайн. Според проекта няколко почти вековни дървета в градината са обречени, а шедьовърът на Фингов е задушен от новите обеми - жертват се характерни стилистични особености: покривът и запомнящия се силует; чаровният кръгъл дървен еркер на изток потъва в дълбока ниша, задушава се интимното въздействие. Нарушават се характера на застройката, силуета по ул. "Шипка", атмосферата на квартала в местността "Центъра", зона 'А' около кръстовището на ул. «Шипка» и «В. Априлов»; новият обем надвишава с два етажа насрещното училище "В. Априлов" (арх. Г. Фингов, Н. Юруков, Д. Ничев, 1911).
Налице е крещяща липса на респект към къщата - културна ценност – образец на стила сецесион, някога център на артистични срещи и вдъхновяващи дискусии. Къщата на Фингов е пред реална опасност от сериозно нарушаване на нейната цялост и видима загуба на автентичния й вид.

Въпросните проекти са преминали безпрепятствено по етапния ред: - още през м. май 2009 г. са съгласувани лично от директора на НИОНКЦ (Национален институт за опазване на недвижимите културни ценности) – арх. Георги Угринов; - внесени са в Дирекция "Архитектура и градоустройство" към Столична община; - препратени са за обявяване в район "Средец" на 05.09.2009; - отново са върнати за разглеждане в ДАГ в края на м. септември 2009.
Ако това предложение се реализира, ще се унищожи един емблематичен образец на сецесиона в българската архитектура; - ще се накърни архитектурната и културната памет на града; - ще се потъпче волята на последната пряка собственица на сградата.
За пореден път ще се наруши драстично респектът към културните ценности в столицата - една скандална практика за всяка цивилизована държава, тон на която се подава от институцията, призвана да опазва културната памет на България - НИОНКЦ.

Това е именно ситуацията, квалифицирана според степента на застрашеност на недвижимите културни ценности като "реална опасност oт нанасяне на щети, вандализъм, унищожаване или от сериозно нарушаване на тяхната цялост поради: ... видима загуба на автентичния вид» от Закона за културното наследство (Глава IV - МАТЕРИАЛНО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО, Чл. 49. (2в).
Дълбока тайна е как директорът на НИОНКЦ - арх. Г. Угринов, е все още на този пост, при допуснатите драстични нарушения на Закона за културното наследство (ЗКН - Глава V. ОПАЗВАНЕ НА НЕДВИЖИМО КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО). Съгласуваните с неговия подпис проекти за къщата на Фингов (УПИ VIII-14, кв. 554, м. "Центъра", зона 'А') не съблюдават клаузите за териториално-устройствена защита на недвижимото културно наследство в тази част от ОУП на София и актуалното му изменение като защитена територия на групова недвижима културна ценност (с режим Ткин-1в).

Според ЗКН - Чл. 80(4), НИОНКЦ не би следвало да съгласува устройствени схеми, устройствени планове и специфични правила и нормативи към тях, които не са съобразени с режимите за опазване и управление на недвижимите културни ценности. За територията, в която е въпросният имот, следва да има разработени режими, специфични правила и нормативи [Чл. 78 (т. 1 и 3), Чл. 81, ЗКН].
Съгласно ЗУТ, Глава ІІІ - УСТРОЙСТВО НА ТЕРИТОРИИТЕ И ПОЗЕМЛЕНИТЕ ИМОТИ, Раздел I. Общи изисквания към устройството на териториите, Чл. 13 (6). За територии или части от тях, подлежащи на културно-историческа защита, създаването на специфични правила и нормативи към общите и подробните устройствени планове е задължително. Те се приемат от Националния експертен съвет към МРРБ, в състава на който се включват представители на НИОНКЦ (респективно на Министерство на културата) и съответно се сезират със заповед на Министъра на РРБ. Заповедта е задължителна за общинските органи и не подлежи на обжалване.

Призоваваме
Столичния общински съвет и Главния архитект на София

да изискат съобразяване със Закона за устройство и застрояване на Столичната община (ЗУЗСО) и с Общия устройствен план на София (ОУП) – съответно със статута на обекта като част от групова недвижима културна ценност за намиращите се в ДАГ Предложение за изменение на плана за застрояване и работен устройствен план на УПИ VIII-14, кв. 554, м. "Центъра", зона 'А' относно имота с къщата на Георги Фингов на ул. «Шипка» 38.

Припомняме,
че съгласно Чл. 20 от ЗУЗСО "Който със свои действия или бездействия уврежда или създава опасност за увреждане на обекти на културно-историческото наследство, се наказва с глоба в размер от 1,000 до 10,000 лв., а когато нарушението е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция в размер от 10 000 до 100 000 лв."

Призоваваме
Министерския съвет и Министъра на културата

да пристъпят спешно към формиране на Национален съвет за опазване на недвижимите културни ценности, който от своя страна да преразгледа в най-скоро време съгласуваните от Директора на НИОНКЦ - арх. Георги Угринов, проект за застрояване и работен устройствен план на УПИ VIII-14, кв. 554, м. "Центъра", зона 'А', отнасящи се до
един от образците на архитектурата на сецесиона у нас - къщата на архитект Георги Фингов.

Призоваваме
Министъра на културата

да се агажира лично със запазването на автентичния вид на къщата на арх. Георги Фингов на ул. "Шипка" 38 в София като се потърси алтернативен начин за нейната адаптация и социализация в синхрон със световната практика за съхраняване на културната памет на народите.

Призоваваме
Столична община, Министерски съвет –
Министъра на регионалното развитие и благоустройството и Министъра на културата

да пристъпят незабавно към разработването на специфични правила и нормативи за отделните територии на културно-историческо наследство в Столична община.


If you are using Windows 7, you are most likely to be wondering where is the hell is the good "Show Desktop" shortcut in Taskbar which used to allow users to minimize all running program windows in a single click.
Actually "Show Desktop" shortcut has been moved to end of Windows 7 Taskbar in form of a small rectangle. You can read more about it here:
Has Microsoft Removed Show Desktop Shortcut in Windows 7?
But if you still want to get the old "Show Desktop" shortcut back in Windows 7, then here is how to do it:
1. Create a new folder anywhere you want. For example you create a folder in E: drive. You can give it any name.
2. Now paste following code in Notepad and save the file with name "Show Desktop.scf" (including quotes) and the location should be the new folder which you created in 1st step:
[Shell]
Command=2
IconFile=explorer.exe,3
[Taskbar]
Command=ToggleDesktop
NOTE: You can download a ready-made "Show Desktop.scf" file from here:
Download Show Desktop.scf File
3. Now right-click on taskbar and select "Toolbars -> New Toolbar...".

It'll open Browse dialog box. Select the folder which you created in 1st step and click on "Select folder" button.
4. It'll immediately add that folder to taskbar.
5. Now right-click on taskbar and select "Lock the taskbar" to unlock it.

6. You'll see a placeholder to drag the new toolbar.
7. Right-click on the toolbar placeholder and uncheck "Show Title" and "Show Text" options.

8. If you want to increase the icon size, right-click on the toolbar placeholder and enable "View -> Large Icons" option.

9. Drag-n-drop this toolbar to the left of taskbar.
10. Now lock the taskbar again and you have the good ol' "Show Desktop" shortcut back in Windows 7.

NOTE: If you want to add "Show Desktop" shortcut in Quick Launch toolbar, simply download or create "Show Desktop" shortcut using Step 2 and then put it into Quick launch toolbar as mentioned in following tutorial:
How to Get the Good Old “Quick Launch” Toolbar Back in Windows 7?

Църква Света София

Basilica of Hagia Sophia

Християнска трикорабна базилика.  ІV-VІ в.

A Christian tree-nave basilica, 4th-6th centuries.

Изградена в некропола на
антична Сердика на мястото на по-стари църкви от ІV век.  Ясно се разпознават
няколко строителни етапа и промени до завършването ѝ през VІ век.

It was built
on the bases of older churches from the 4th century.  Clearly distinguished
are several phases of building and changes until its completion during the
6th century.

В Средновековието е изпълнявала
функцията на градска съборна църква.  Пострадала е при земетресенията през
1818 и 1858.  Реставрирана е през 1935, 1982, 1998-2001 г.

In the Middle
Ages – a town cathedral.  It suffered in the earthquakes of 1818 and 1858.
It was repeatedly restored, in 1935, 1982 and 1998-2001.

Архитектура

Architecture

В план сградата е с правоъгълна
форма, ориентирана изток-запад.  В тази ос пространството е разделено от
мощни колони на три части (кораби).

In its paln
the building has a rectangular shape and is oriented east-west.  In this axis
the space is separated by mighty columns in three parts (naves).

Средният кораб, както е при
базиликите, доминира над страничните.  Източната част на свободното му
вътрешно пространство завършва с полукръгла отвътре и тристенна отвън
абсида.  Средният кораб е пресечен от трансепт.  Еднаквата ширина на двата
кораба на плана очертава фигурата на кръст.  В центъра на пространствената
композиция, в образувалия се квадрат, върху арките на четири масивни стълба,
се извисява централният купол.

The middle
nave, as in the basilicas, dominates over the side ones.  The eastern part of
its free interior ends in a semi-circular apsida inside and in a triangular
one outside.  The middle nave is crossed by a transverse transept.  The width
of the two naves is the same, and clearly outlined in the plan is a figure of
a cross.  In the centre of the spatial composition, in the square that has
formed, the central dome towers on the arches and on four massive pillars.

Трансептът и страничните кораби
завършват с кръстовидни сводове.  Градежът е с тухли, скрепени с
варов хоросан.  Внушението е за простота и сурова строгост.  Църквата е
богато осветена от множество прозорци, обогатяващи органично строгата
архитектура на екстериора и интериора. 

The transept
and the side naves end in cross-like vaults.  In the western section is the
narthex.  New elements in the architecture are the two spaces lateral to the
narthex, remaining outside the major rectangle.  The building material is
bricks, sealed by lime plaster.  The impression is of simplicity and raw
austerity.  The church is luxuriously illuminated by many windows, enriching
the organically austere architecture of the exterior and the interior.

Под базиликата има
археологическо ниво с над 100 гробници (ІІ в. пр.Хр. – ІІ в.н.е.), което е в
процес на експониране.

Under the
basilica there is an archaeological level with over 100 tombs (2nd century BC
– 2nd century AD), which is the process of being exhibited.

Изобразителни изкуства

Pictorial arts

Фрагменти от мозайки за пода на
църкви от ІV век.  Стенописи в гробниците под базиликата Св. София.

Fragments of
mosaics for the floor of churches from the 4th century.  Mural
paintings in the tombs under the Hagia Sophia basilica.

Речник

Glossary

Света София – Божия Премъдрост

Hagia Sophia – a symbol of
God’s Wisdom

Базилика – от гр. basilike,
правоъгълна постройка, която е разделена от колони или стълбове на надлъжни
вътрешни пространства – кораби.  Базиликата е най-разпространеният архитектурен
тип храм до ІХ в.

Basilica – from Greek basilike
– a rectangular building which is separated by columns or pillars in three
longitudinal internal spaces – naves.  The Christina basilica is the most
common architectural type of church until the 9th century.

Притвор – нартекс – обособено
пространство в западната част на храма, служещо за преход между екстериора и
наоса

Narthex – a separate place in
the western section of the church, serving as a transition between the
exterior and the naos

Наос – от гр. naos, в
средновековната християнска архитектура – главното (централното) пространство
на храма

Naos – in the Medieval
Christian architecture – the main (central) space of the
church

Олтарно пространство – в
средновековната християнска архитектура – обособено място в източната част на
църквата, където се извършва основната част от богослужението

Sanctuary – in
the Medieval Church architecture – a separate place in the eastern section of
the church where the major part of the divine service is held

Трансепт – кораб, напречен на
средния кораб, ориентиран север-юг

The transept – nave, transverse
to the middle nave, with an orientation north-south

Още на
ulpiaserdica.com

More at ulpiaserdica.com

Проект за консервация, реставрация и експониране на археологическото ниво под базилика „Света София”

Project for conservation, restoration and exhibiting of the archeological level under the basilica of
Hagia Sophia

Проектът предвижда комплекс от
консервационно-реставрационни дейности, които да гарантират дълговечността на
археологическите структури.  Паралелно с извършването на архитектурно
строителните работи по експонирането, ще бъде предприето конструктивно
укрепване въз основа на проведените изследвания на сградата на земетръс.
Предвидено е да бъде изпълнен комплекс от работи по инфраструктурното
обезпечаване.  По този начин ще се осигури възможността за цялостно
разглеждане на археологическото ниво на Базиликата и обемно-пространственото
му въздействие.  Предвидени са места за аранжиране на музейни експозиции,
където ще бъдат представен археологически находки, намерени на място в
процеса на археологическото проучване.  Чрез тях ще бъде дадена информация на
богатата история на Базиликата и мястото, на което тя е ситуирана.

Предвидената за експониране достъпна археологическа площ с разкритите гробни
съоръжения е 605 м2, а осредненият общ експозиционен обем се равнява на 1781
м2.  Гробните съоръжения са датирани между втората четвърт на ІІ век и
последната четвърт на ІV век.

The project provides a complex
of conservation and restoration activities.  These activities guarantee the
long life of the archaeological remains.  Parallel to the architectural and
building activities, a constructive strengthening will be carried out (on the
basis of seismic – resistance investigation).  A complex of activities,
needed for the adaptation of the underground level, is provided.  Thus aims
at sightseeing of the archaeological level and providing of a tree – dimension
effect.  It will provide areas for museum site.  These sites will exhibit the
archaeological remains, excavated at the underground level.  They will give
information for the rich history of the Basilica and is at area of 605 sq.m.,
while the area of the overall exhibition space is 1781 cubic m.  The graves
and tombs are dated from the second quarter of 2nd century to the last
quarter of 4th century.

Прогнозната стойност на
проекта: 4 931 317 евро.

Approximate expenses for the
project: 4 931 317 EUR.

I really like

http://audiko.net/ - nad 100 000 facebook potrebiteli ne mogat da greshat






Audiko offers you a free ringtone maker as well as an opportunity to download ringtones for iPhone and mobile phones of any kind. With thousands of new free ringtones appearing on Audiko every day, you can download ringtones in formats supported both by iPhone and other mobile devices.

There are several pieces of every track for you to choose exactly your favorite part of a track for a ringtone. You can choose and download free ringtones both to your PC or your mobile device. It's easy - browse audio and video tracks by genres and artists to find a track for your mobile ringtone.

We also offer you a free ringtone maker to make you own ringtones from any audio or video file you like. Upload any media file (mp3, m4a, ogg, flac, aac, m4r, mp4, m4p, m4b, mp2, wma, wav, flv, mov formats supported), use a ringtone cutter option to select a moment you want, and get an mp3 or m4a ring tone for your phone.

You no more have to download special software to make ringtones - with Audiko ringtone maker you can do it online. Tones created by you are saved on the site and you can use any of these pieces later. Just log in and transmit these pieces of music as your mobile or iPhone ringtones. Make your own ringtones - it's fast, easy, and free!

The Audioscrobbler system is a database that tracks listening habits and does wonderful things with statistics. Unless you are a programmer, you probably want our main site Last.fm instead.

Една моя мечта

When you're out camping, roughin' it in the woods, sometimes you crave a little luxury. After you've been hiking and exploring the wilderness, a little pampering can't hurt. In fact, there's even a term for this - glamping or glam camping.

Luckily, The Original Nomad, a company specializing in outdoor products, has come up with a pretty awesome item that will make your camping trips 100x better. The Nomad's Collapsible Tub is a hot tub you can take with you anywhere you go. It can easily be set up and stowed away in no time, making it super convenient. This thing will definitely bring your camping trips to the next level.


Here's The Original Nomad's awesome hot tub.
Here's The Original Nomad's awesome hot tub. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

It uses a water heater coil to get the water hot. Firewood will help get the heater going, but you can also use propane.
It uses a water heater coil to get the water hot. Firewood will help get the heater going, but you can also use propane. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

It takes a little while to warm up (around 2.5 hours to get to 105° when it's 60-70° out), but it's well worth the wait.
It takes a little while to warm up (around 2.5 hours to get to 105° when it's 60-70° out), but it's well worth the wait. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

What a way to reward yourself after a hard day in the woods.
What a way to reward yourself after a hard day in the woods. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

What a way to reward yourself after a hard day in the woods. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

It's plenty big for a good group of friends.
It's plenty big for a good group of friends. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

It's plenty big for a good group of friends. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

It's plenty big for a good group of friends. - This Camping Accessory Is The Best Invention Ever, You'll Be So Jealous

Source: Twisted Sifter Via Viral Nova

A Night in the Life of a Snowcat Operator

For most people, a day at the ski resort ends around 4:00PM. But for a few twilight warriors, the day is just beginning. If you’ve ever wondered what it’s like to be a groomer, here’s your chance to get a sneak-peek into a “Night in the Life of a Snowcat Operator.”

Your job is to spend the night undoing what the skiers spent their day doing. You cut off bumps, you fill low spots, you move snow back uphill and toward the center of trails. You resurface and refresh the snow, so that the skiers can enjoy it all over again the next day. Your job is both art and science. You’re a “rookie” for at least 4 years, and you’re not a veteran for many, many more. But you are a groomer, and you have the best job in the world!

It’s 3:45 pm, and you arrive at vehicle maintenance shop for your swing shift. After you punch in, it’s time to review the night's grooming plan. Your supervisor has outlined your assignments, and you have a short window to ask questions or get clarification on grooming tasks or special projects before he heads home to sleep like the rest of the world. Once your tasks are clear, it’s time get your machine running and warmed up. But first things first: pre-operations inspection. 

You take a walk around the machine, looking over the track belts, grousers, tires, sprockets, and frame. You have a look at your blade frame and hoses, and your tiller lifting frame, tiller hoses, and the tiller itself. You check your motor oil, hydraulic oil, and coolant, and you’re sure to unplug your block heater. Driving off while still plugged in can have shocking results after all. And now it’s time to fire the old girl up. If it’s below zero, you may have to crank on it for a while, but never more than 30 seconds at a time. You don’t want to burn up a starter. Once she’s running, you take a quick look/listen/smell for anything unusual, then you head back into the shop for 10 or 15 minutes while the cat warms up, and you chat with the mechanics and fellow groomers.

It’s about 4:45 pm, and you finally hear the call you’ve been waiting for: “sweeps are down and the mountain is clear.” That means patrol has finished the end-of-day trail sweeps or closing procedures, and the mountain is cleared for snowcat activity. So you hop in, release your brake, and head toward the hill. You’re starting with the race trail, since race coaches always want hard snow--the earlier you groom it, the longer it has to set up. You may be heading out with a fleet of other machines and operators, or maybe you’re going it alone. Either way, you knock out that race trail first.

If there’s fresh snow and you’re not winching, you might find yourself sliding down the steeper pitches. You’re nervous at first, but soon you’re “yee-haw-ing” your way down, catching up to your slides and steering as necessary with your blade and tiller. And you might even make a mistake or two. But since you’re a good operator, you take the time to fix your “oops” moments, whether it’s a blade dive or your tiller spilling out a small windrow.

Once the race trail is out of the way, you’re heading for your other tasks. Each trail has its own character, and you learn the best patterns for each trail and each type of condition. Usually you’re working high-side to low-side, but every now and then you have to bring some snow back up from the low side. Some trails have so many fall-lines you have to flip a coin to decide which side to start on. Others you find come out best when you skip-pass. You’ve discovered that skip passing works great in fresh snow to avoid leaving ridges or windrows. To skip-pass, you start your first pass uphill. Your downhill pass, however, does not connect to your uphill pass. Instead, you “skip” over about a half-pass. Then on your next uphill pass, you climb up in between the two finished passes. Uphill passes are easier to leave clean than downhill passes in fresh snow, especially if there’s any side hill involved. You’re always looking in your mirror to make sure your corduroy “pattern” looks clean and smooth.

If there’s a lot of fresh snow, you may not be able to climb all of your trails without a winch cat. You’re always surprised that you struggle to climb even novice and intermediate trails if the snow is deep enough. But you try all the tricks first, like setting your tiller in up-pressure which reduces drag; reducing your tiller depth-of-cut for the same reason; then you bounce your blade around a little and wiggle the sticks or wheel to see if you can regain traction. Finally, you have to abort! You pick up your tiller and back out. Now it’s time to go to Plan B: downhill grooming. You choose a shallower pitch trail to climb that allows you to approach the steeper trail from above, making all of your passes downhill. You find yourself leaving a little windrow on your finished side, so you turn up the up-pressure a bit, and drop your depth just a touch. Still spilling. You increase your tiller speed a little to keep up with all of the material in the tiller chamber, and you articulate your tiller half-way to the finished side. Ha! You did it! It’s coming out clean and seamless!

But then again, the snow might be nasty hard pack, and it’s all you can do to get your blade into it. You look in your mirror, and all you see are grouser marks; time to adjust your tiller and your blading. You remember what you learned from the veteran groomers: that “you’re not a real operator unless you’re consistently carrying a full blade of snow.” So you focus a little more on good blading, breaking the surface and carrying a roll of snow in front of you. It’s probably coming up a little chunky, but after scraping against the blade screen and being crushed under your tracks, your tiller is ready to work with it. So you start to think about your tiller. You need a good depth to make sure you’re processing enough of that hard pack to leave a long-lasting corduroy surface, but you don’t want to go too deep or you’ll leave ridges on the sides and the center of your pass. While you usually want to keep your tiller speed a little lower in soft snow, the hard pack is just not cooperating. So you crank that tiller speed up until your pass looks smooth and homogeneous. Off you go. But when you look in your mirror, it’s still not great. The only thing left to do is slow down and “half-pass” by overlapping about halfway onto your finished passes. And then you crawl along, grouser-by-grouser. But your grooming is good, and the skiers would be glad for your patience, if only they had any idea at all just how much effort and thought it takes to provide good grooming in tough conditions!

Under the worst of conditions, you may have no choice but to do a full trail “rebuild.” So you dig your blade aggressively into the “snow” and tear it up. It comes up in big chunks that *POP* up in your blade as the surface fractures. You work your way up and down the trail, moving snow back up and toward the center. You carry a big windrow back and forth, and you track it all up. Then you drive away for a while to let it set up. Later, you can come back and finish grooming it. It was arduous work, and hard on the cat. But you did it: you turned “ice” back into “snow.”

Around 8:00 pm, the shift foreman is getting hungry and calls for a “lunch” break. You probably have a favorite lunch spot, either at an unlocked on-mountain warming hut or lodge, or maybe just back down at the shop if you’re at a smaller mountain. Either way, it’s time for a break. And since groomers don’t usually take any other breaks, its might be a little more than the usual half-hour. You enjoy your lunch, catch up with some fellow groomers, compare your thoughts about the snow surface, strategize for the rest of the shift, shoot the breeze about the Super Bowl, maybe have your evening cigarette, and just kick back a bit. Every once in a while, it dawns on you anew that you’re getting paid to spend the night in the mountains, on the snow, in a $300,000 powerful machine, with comfy a Recaro Racing seat, a powerful heater, and a nice stereo. All while you expend your energy on your passion: snow and skiing! Life’s pretty good; infinitesimal paycheck notwithstanding.

About 8:45 pm, it’s time to get back to the grind to finish up your assigned part of the grooming plan. Lunch revitalized you a bit, so you attack the next trail with a renewed energy. But it’s getting late, and the fuel pump is calling. By around 11:00, you’re heading back for the shop. You get in line at the fuel pump, and wait your turn. When you get the pump, you start refilling your machine. You grab a shovel and clear snow and ice off of the blade and blade-frame, the tiller, and the back platform or doghouse on the cat. You might take a look in the sight glass for your hydraulic fluid to make sure you didn’t lose any during the shift. Snowcats are notorious for hydraulic leaks. You give the cabin a quick wipe down. And then you hear that unmistakable “click.” Pump is finished, your tank is full. You put the fuel cap back on, and fill out the fuel log. You pumped about 45 gallons of diesel fuel to refill. Then you head back to your parking space, plug in your block heater, and shut down the cat. No need to wait for it to cool down… it cooled down as you were pumping fuel. You go inside and fill out the shift paperwork, signing off on the terrain you covered. You might need to fill out a work order if you had any bugs with your machine.

Your grave shift colleagues are arriving for their midnight-8 am work, and you fill them in on anything they need to know for their shift. At the stroke of midnight, you punch out, and head home for a cold beer followed by a good night’s rest. When you get up the next morning, you have the whole day ahead of you while the rest of the world works. What do you want to do? Ski all day? Catch up on that remodeling project you’ve been putting off? Sleep in? Watch TV? The day is yours, until around 3:30 pm when you hop in the truck and head back to the shop to start it all over again. You are a groomer, and you have the best job in the world.


by Patrick Torsell, Director of Marketing & Sales at Ski Cooper, CO (former Grooming Supervisor, and 2015 Colorado Ski Country USA Groomer of the Year, 2009 CMC Ski Area Operations Grad)

Bookmarks Menu

WOOD

Етикети

имена (151) Ски (140) уеб камери (128) Право (121) документи (111) Grand Tour (102) video (100) Ski (97) webcams (93) skiing weather (83) ski resort information (82) банки (66) ски курорти (60) Маркетинг (45) Рила (40) snow reports (37) икономика (35) София (34) Боровец (33) Borovets (27) Родопи (27) история (27) Банско (26) Пампорово (23) проекти (23) здраве (21) интернет (21) планини (21) смях (21) екипировка (20) карта (20) Pamporovo (19) Rila (19) Time (19) health (19) море (19) Bansko (17) лифт (17) resort information (16) eco (15) раница (15) цени (15) язовир (15) Стара Планина (14) връзки (14) деца (14) пътувания (14) хижа (14) Marketing (13) bike (13) Витоша (13) Пирин (13) snow forecast (12) буква С (12) данъци (12) лавини (12) магазини (12) Алеко (11) буква В (11) буква М (11) freeskiing (10) Маршрути (10) буква А (10) ski abroad (9) Пловдив (9) буква Д (9) отбрана (9) празник (9) първа помощ (9) ски чужбина (9) термини (9) map ski area (8) буква Б (8) буква К (8) календар (8) old applications (7) Чепеларе (7) архитектура (7) буква Г (7) буква Н (7) поддръжка на ски (7) сняг (7) футбол (7) буква Е (6) буква Л (6) буква П (6) буква Т (6) видео (6) годишнини (6) град (6) именни дни (6) къщи (6) трафик (6) хидро (6) Rodopy (5) Skype (5) Sofia (5) YouTube (5) vlog (5) буква И (5) буква Х (5) влог (5) кино (5) литература (5) очила (5) село (5) снимка (5) спорт (5) EU projects (4) Ski Bindings (4) boots (4) gsm (4) smart phone (4) Нотариус (4) буква З (4) буква Ф (4) енергетика (4) ски учител (4) слама (4) състезание (4) туризъм (4) упражнения (4) Aleko (3) Maliovitsa (3) Physics (3) Tyrolia (3) brand (3) climb (3) mass (3) sexy (3) shoe size (3) Безбог (3) Мальовица (3) Узана (3) автомобил (3) безопастност (3) буква Ц (3) буква Ш (3) влак (3) времето в момента (3) докторантури (3) недвижими имоти (3) поща (3) пропаганда (3) пълномощно (3) статистика (3) строителство (3) теснолинейка (3) DIN (2) NASA (2) Release Setting (2) Rossignol (2) Vitosha (2) clothes sizes (2) file hosting (2) franchaise (2) relativity (2) replace (2) search (2) БАССЕС (2) Благоевград (2) Добринище (2) Здравец (2) Лале (2) Мусала (2) Осогово (2) Средна гора (2) бедствие (2) буква Ж (2) буква Й (2) буква О (2) буква У (2) буква Ч (2) буква Щ (2) буква Я (2) геометрия (2) гора (2) еко (2) екология (2) електроенергия (2) космос (2) магистрала (2) местност (2) очи (2) парк (2) плакат (2) планиране (2) световно (2) технологии (2) упътвания (2) явление (2) F1 (1) FIS (1) Fieberbrunn (1) Hamlet (1) Hopfgarten (1) Kirchberg (1) Macedonia (1) Norway (1) Reit im Winkl (1) Scheffau (1) Shakespeare (1) Solomon (1) St Johann (1) Söll (1) Tirol (1) Walchsee (1) Zahmer Kaiser (1) apple (1) drone (1) h Pleven (1) hypnosis (1) ibooks (1) ipad (1) iphone (1) ipod (1) mathematic (1) skate (1) tablet (1) telemark (1) trekking (1) Бачево (1) Беклемето (1) Бяла Черква (1) ВЕИ (1) Вежен (1) Ветровал (1) Гела (1) Горна Оряховица (1) Добрила (1) Информация за фирми (1) Камчатка (1) Карлово (1) Картала (1) Кицбюел (1) Ком (1) Копривки (1) Копривщица (1) Леденото езеро (1) Мерцедес (1) Михаел Шумахер (1) Норвегия (1) Офелиите (1) Панагюрище (1) Предела (1) Румъния (1) Русия (1) САЩ (1) Самоков (1) Студенец (1) Формула 1 (1) Църна Могила (1) Черни Връх (1) Япония (1) автомати (1) биатлон (1) био (1) буква Р (1) буква Ъ (1) буква Ь (1) буква Ю (1) великия пост (1) гра (1) градоустройство (1) дрехи (1) дърво (1) запалка (1) култура (1) ландшафт (1) математика (1) мода (1) музей (1) мъдрости (1) олимпиада (1) поддръжка (1) потребители (1) програма (1) реклама (1) синя зона (1) фото (1) х. Дерменка (1) храна (1)