Червеи, които ядат пластмаса, могат да решат проблема с отпадъците
от GreenTech.bg на 04/11/2015
Всяка година около 6,4 млн. тона пластмаса се изхвърлят в океана. На земята пък пластмасовите боклуци се натрупват в сметищата, по плажовете, в чувствителните екосистеми по целия свят. Няма никакви индикации за забавяне на темпото.
Сега учени са установили, че има вид дребни червеи, които могат да ни помогнат да решим пластмасовия проблем. Според учени от Станфорд, дребният брашнен червей може да живее на диета от стиропор и други видове полистирен.
Според две проучвания, съавтор на които е Вей-Мин Ву, старши инженер -изследовател в Станфорд, червеите не само оцеляват на диета от стиропор, но и микроорганизмите в техния чревен тракт разграждат пластмасата по време на храносмилането. Червеите в експериментите успели да преобразуват около половината от стиропора, с който били хранени, в CO2, както биха направили и с други видове храна. Останалата част от подадения стиропор била екскретирана под формата на малки пелети отбиразградим материал, който – според Ву – изглежда безопасен за използване като почвен подобрител.
Въпреки, че изследователите и преди са доказвали, че т. нар. восъчни червеи могат да биоразграждат пластмасата, използвана за направата на тънкослойни продукти като торбички за бокук, новото откритие е важно, защото полистиренът досегасе считаше за небиоразградим. „Има вероятност някои наистина важни научни открития да се пръкнат от съвсем странни места", коментира Крейг Кридл, професорът, който ръководил работата на Ву. „Понякога науката ни изненадва.Това си е шок!"
Все още са нужни много изследвания, за да може учените да разберат как точно бактериите у червеите разграждат пластмасата. Но така или иначе откритието може да се окаже важна стъпка към решаване на проблема с пластмасовите отпадъци.
Няма коментари:
Публикуване на коментар