18:39 | 20.01.2014 | 612 прочитания
http://www.mediapool.bg/bryuksel-shte-podkrepya-proizvodstvoto-na-tok-ot-okeana-news215818.html Нов план за действие в подкрепа на по-нататъшното развитие на възобновяемите морски източници и използването на енергията от океана в енергийния сектор в Европа, представиха в понеделник еврокомисарите по морското дело Мария Даманаки и по енергийните въпроси Гюнтер Йотингер.
Според документа в рамките на следващите две години трябва да се създаде Форум за енергията от морски източници, в който заинтересованите страни да работят заедно за изграждане на мощности и за насърчаване на сътрудничеството. През 2016 година пък трябва да се изработи пътна карта за развитието на този сегмент от производството на енергия.
В плана се посочва, че в момента десет европейски държави разполагат с 5 гигавата морски мощности, разположени в 55 офшорни парка. Произведената от тях енергия покрива 0.5 процента от потреблението в Европа. До 2020 година се очаква мощностите да стигнат 43 гигавата и да покриват 3 процента от европейската консумация на ток.
Според Брюксел въвеждането на мощности за производство на ток от вълните в океана трябва да се подкрепя заради високите цени на тези технологии, трудния достъп на специализираните кораби до пристанищата и сложното изграждане на мрежата за пренос на енергията, която обаче е чиста и ще намали с 80-95 на сто изхвърляните въглеродни емисии във въздуха до 2050 година. Освен това ще се създадат между 10 500 и 26 500 нови работни места в Европа до 2035 г.
Целта на плана е този нов сектор на "морската енергия" да може да извърви пътя до пълна индустриализация. От обхвата му обаче е изключено производството на ток от вятърни генератори, разположени в морето.
"Трябва да помогнем на сектора на морската енергия да се развие напълно, за да можем с помощта на иновациите да използваме неговия потенциал, като същевременно осигурим чиста и възобновяема енергия за Европа", коментира комисар Даманаки
Според Йотингер целта е да се насърчат технологичните иновации и да се постиганат целите, залегнали в стратегията "Европа 2020", както и в по-широк план.
Наличните в световен мащаб морски енергийни ресурси превишават както настоящите ни, така и прогнозните бъдещи енергийни потребности. Енергията може да се добива в много форми, например чрез използване на енергията на морските вълни и на морските течения, посочват от Европейската комисия.
Освен това, според Брюксел, морската енергия може да спомогне да се балансира производството на енергия от други възобновяеми източници, като например вятърна и слънчева енергия, за да се осигури непрекъснато комбинирано подаване в електроенергийната система на електроенергия от възобновяеми източници.
Ocean energy
What is it?
Our seas and oceans offer a vast renewable energy resource, particularly, but not only, along the Atlantic seaboard. Ocean energy technologies are currently being developed to exploit the potential of tides and waves as well as differences in temperature and salinity.
Why EU-level action?
The development of this emerging sector would not only help us to achieve our renewable energy and greenhouse gas reduction targets, but it could fuel economic growth through innovation and create new, high-quality jobs.
The EU already supports technology development through its research programme. In its Blue Growth communication of September 2012, the Commission announced that it would assess further options and deliver a proposal for action in 2013.
Official documents
More info
Maritime affairs