петък, 30 ноември 2012 г.

Откриват ски сезона на Боровец на 15 Декември

Ето малко полезно инфо от иначе претруфеният прес релийз на Бороспорт, във вразка с откриването на новия ски сезон:

Ски сезонт на Боровец се открива на 15 декември с шоу.

Закупени са нови оръдия за сняг. Изкуствено заснежаване вече ще има и в отсечката при финала на писта „Ястребец 1", като по този начин се осигурява заснежаването на нaд 300 дка писти в курорта. 

Пистите са рекултивирани, а  системата за снегозадържане в ски зона „Маркуджик" е с удвоена дължина. (какво е това снегозадържане не знам, звучи ми като инжектопляктор) Двойно увеличен е и капацитетът на помпената станция.

Подобрения за новия зимен сезон ще има и в Borosport Snow Park. Паркът тази година ще предложи още по-висок адреналин на своите посетители с нова още по-интересна конфигурация на скоковете и препятствията. Oбслужващият парка влек е с удвоена дължина.

Тези от любителите на екстремните изживявания, които нямат възможност да посещават парка редовно, ще могат да следят какво се случва там чрез двете нови уеб камери, монтирани в Borosport Snow Park. Все още обаче камерите не са пуснати, но с тях общият им брой трябва да стане 9. Камерите с висока резолюция, подаващи картина от пистите в курорта директно можете да гледате тук Блог за всичко полезно. В допълнение към тях Бороспорт поддържа пет метеостанции. 

През сезон 2012-2013 на Боровец ни се обещава „повече грижа за удобството и по-доброто обслужване на своите гости". Взети били мерки за намаляване на опашките по касите на най-натоварените места – Ястребец и Мартинови бараки (какви са мерките остава да разберем с изненада на място). Тази година Бороспорт ще продължи да следи и за доброто състояние на улиците в Боровец като се включва в снегопочистването със собствени снегопочистващи машини. (това пък съвсем не го разбирам - те доброволно ли ще чистят или само, когато им се прииска, нищо не разбирам, този маркетингов отдел да вземе да се замисли малко преди да пише глупости)

Ски гардеробите ще бъдат снабдени с над 1500 броя нови пълни ски екипировки, нови бордове и free style ски. (WTF???)

прессъобщение
Бороспорт АД
29 ноември 2012 г.


Ски-полиция, жандармерия и полицейски сили ще следят сигурността в Пампорово този сезон

След като прочетох това заглавие щях да падна! Все едно това е Близкият Изток, само по един танк липсва, за да е картинката пълна.  Интересно, какви ли апаши и айдуци бродят в китния курорт, за да е необходимо одобно милитаризирано присъствие?

За поредна година в курорта Пампорово ще функционира ски-полиция, обяви директорът на ОД МВР-Смолян комисар Кирил Хаджихристев, предаде репортер на Радио „Фокус"-Смолян. Подписан е договор между Полицията и дружеството, грижещо се за пистите. За гарантиране на сигурността и безопасния престой на туристите, допълнително в зимния ни курорт ще бъдат командировани сили от жандармерията. Вече има определен статут на отсечката от „Замъците" до хижа „Студенец" в Пампорово. Поставени са пътни знаци и така по-лесно ще се осъществява контролирането на неправилното спиране и паркиране, за да може хижа „Студенец" да бъде достъпна за Пожарната, Планинската спасителна служба и линейките на Спешна помощ. Смолянската полиция е в постоянно взаимодействие с автомобилна администрация относно въвеждането на забрани при обилен снеговалеж за движение на товарните автомобили без ремаркета и задължително с вериги. Независимо, че по пътният участък Асеновград-Смолян няма места за отклоняване, камионите ще бъдат спирани, докато не се почистят пътните проходи. „През зимата сериозен е проблемът с репатрирането и изтеглянето на закъсали автомобили. Трябва да е ясно, че това не влиза в задълженията на Пожарната служба, въпреки всичко обаче ОД МВР-Смолян ще помага при изтеглянето на авариралите превозни средства", заяви комисар Хаджихристев. Тази зима пожарната служба в Пампорово отново ще прекара в топъл гараж, полицейските сили – в центъра на курорта. Към пролетта ще приключи проектирането и ще започне строителството на желаното от дълги години място за двете служби към МВР.

Павлина ЧАВДАРОВА
29 ноември 2012 | 17:23 | Агенция "Фокус"


петък, 23 ноември 2012 г.

Община Чепеларе осигури финансиране за изграждането на велопарк в курорта

На 21 ноември 2012 г. в град София между Община Чепеларе и Държавен фонд "Земеделие" беше подписан договор за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в размер на 387 352.00 лв. на Община Чепеларе за реализиране на Проект „Изграждане на велопарк в района на ски-център Чепеларе" – Мярка 313 „Насърчаване на туристическите дейности" по Програма за развитие на селските райони 2007-2013г.

През август тази година в Чепеларе отвори първото трасе даунхил (спускане).  Дължината му е 3.8км, а денивелация 700м. Това е и единственото професионално трасе.  За сметка на това от връх Мечи чал тръгват доста горски пътеки и пътища, но не са подходящо маркирани.

Проектът предвижда изграждане на цялостен велопарк в района на ски-център „Чепеларе", който да предоставя възможност за вело спорт и активно прекарване на лятната отпуска в планината.

Повече за този план план на велопарка може да видите на уеб страницата на Община Чепеларе

План (3.22 MB)
  Преглед   Изтегляне  




Трейс Груп ще поддържа пътищата на Витоша

На 9 ноември 2012 г. Обединение "Витоша 2014" е подписало със Столична община договори за зимно поддържане и лятно почистване на пътищата в Природен парк "Витоша", на част от републиканските пътища в София-град и част от общинската пътна мрежа в Район "Витоша",  Район "Панчарево", Район "Връбница", Район " Нови Искър" и част от пътя Ребърково - София.

Обединение "Витоша 2014" е с партньори Трейс Груп Холд АД - 60% и Пътно поддържане - Дупница ЕООД - 40%.

Срокът е до 30.06.2014 год., а финансирането е от бюджета на Столична община.

Трейс груп холд АД поддържа близо 5 000 км от републиканската пътна мрежа в областите София, Ловеч, Стара Загора, Кърджали, Смолян, Ямбол, Бургас и общински пътища на територията на Стара Загора, Смолян и Девин, посочват от Трейс.

Money.bg
20.11.2012, 17:15


Ремонтират алейте по 6 маршрута на Витоша

Ремонтиране на алеи, мостове и поставяне на насочващи табели са част от дейностите по нов проект за Природен парк "Витоша", финансиран по оперативна програма "Околна среда" /ОПОС/. Това обясни пред БТА Силвия Арангелова, експерт по туризма в Дирекцията на парка.
Ще бъдат ремонтирани шест алейни маршрута в Природен парк "Витоша".

Първият от алейните маршрути е местност "Златни мостове" - местност "Ветровала" - местност "Офелиите" - Яворова поляна - хижа "Панчо Томов" - заслон "Слънчев рид" - местност "Златни мостове". Дължината му е 3,4 км.

Вторият маршрут е хижа "Кумата" - местност "Конярника" - хижа "Звездица" - хижа "Еделвайс" - хижа "Кумата". Той има дължина 4,95 км, широчина около 2 метра, като алеята извежда туристите към високите части на планината.

Маршрутът от хижа "Малинка" до хижа "Еделвайс" е с дължина 1,65 км, а този от местност "Дендрариума" до местност "Златни мостове" - 2,2 км. Почти толкова дълъг е и маршрутът от хижа "Бор" до хижа "Планинарска песен" - 2,23 км.

Шестият алеен маршрут, който ще бъде ремонтиран е от м. "Яворова поляна" до с. Кладница. По възстановените маршрути ще се поставят и информационни табели.

Основно ще бъдат ремонтирани и три санитарни възли - в района на местностите "Офелиите", "Златните мостове" и "Момина скала". Ще бъдат обособени по две отделения, посещението им ще е безплатно, а за поддръжката са поели ангажимент съдържателите на близките хижи и заведения.

Предвижда се и разработване на кадастрална карта и специализиран устройствен план на инфраструктурата в парка, както и на воден баланс за територията му.

Сред предвидените дейности са още възстановяването на каменни канавки, настилки, бордюри и стъпала, на водостоци и дървени прагчета. Със средства по проекта ще бъдат ремонтирани пейки и маси, ще се възстановят дървени мостове, скари, парапети и подпорни стени. По друг проект се предвижда възстановяването на над 30 чешми на територията на Витоша.

Trip.Dir.bg
22 ноември 2012, 09:30

вторник, 20 ноември 2012 г.

Весели легенди за невероятни подземия

Пибликувам този текст от блога mikino.blog.bg, защото ме развесели истинки, но и заото се прави опит да се систематизира по-известната публична информация за подземинте комуникации на град София.  Текстът е изълнен с веселост, поради своя „конспиративне характер".

Реално всичко в този пост е смесица от истини ,полуистини и градски легенди".
Повечето от цитираните тунели са или за парното, или за телефони и електропроводи или са колектори за отпадни води.  Не са толкова секретн, а по-скоро не са познати и това дава поле за изяви на „конспираторите".

Колкото до КПУПО "Бояна" /команден пункт за управление на противовъздушната отбрана/, там наистина има някаква малка система от тунели, но в никакъв случай не можем да говорим за тунел под Витоша. Влиза се през една от сградите и я свързва с няколко малки, не много защитени бункера.  Там са разположени различни свързочн точки.  От КПУПО има връзката и с цивилното РВД до Черни връх, но тя е посредством плитки кабели, положени с открит способ.  Има връзка и с други поделения в околностите на София.  (Около града има пръстен от противовъздушни отбранителни поделения, които са радиолокационни и ракетни.  Половината вече дори не съществуват.  Ако карате посока прохода Петрохан в Западна Стара планина след първото изкачване след Костинброд в дясно е отбивката за едно от тях.  Там са разположени ПВО системи /ракети/, които ни пазят от врагО.  Друг стратегически обект, но вече собственост на Цветан Василев и КТБ е Телепорт Плана, който беше продаден заедно с БТК.  Там също е централно комуникационно звено.  Подобни поделения има дори от южната страна на Витоша, горе до ТВ кулата на Копитото, имаше едно над Бистрица, но го закриха и остана само това между Бистрица и Панчарево, на Бонсови поляни в Люлин планина и тн, и тн)

Колкото за тунел или асансьор от поделението на Черни връх до Бояна: това е просто абсурдно пореди геологически и географски причини.  Поделението (между другото разположено върху единия край на двореца на севастократор Калоян, част от чийто комплекс е била и прочутата Боняска църква) е на 800-850 метра над морска височина. Ако да би имало там асансьор, то той би трябвало да е до Копитото.  Черни връх пък е изместен в югоизточна посока и надморската му височина е приблизително 2200 метра тогава шахтата трябва да е дълбока 1400 метра , ако е тунел какъв наклон трябва да има и да е 7-8 км дълъг , и колко шахти за подаване на въздух трябва да има , като допълтителна екстра трябва да е прокопан в предимно гранитни скали, а те са тоста твърди. Най-накрая трябва да се копае ръчно тоест бавно, а изкопаната маса някъде да се изхвърля и всичко това прави силно впечатление.  От това поделение има подземни кабели до горното поделение на Момина скала, които точно над това в Бояна.  И до днес, ако се разхждате от Бялата вода до Златните мостове ще видите много бетонни колчета, на които пише „ТК" (телекомуникационен кабел).  Все още личат и следите от вандалското им изтръгване от земята с помоща на багери.  Те са плячка за крадци на цветни метали, защото са медни.  Впрочем същата вакханалии цали и в Странджа, друга българска планина осеяна с комуникационни системи.

А ето и самият текст:

В последно време се зарових в разни тайни неща и започнаха да изкачат интересни факти, които според мен биха Ви били интересни. Провокирана от nikstan.blog.bg/ и предпоследният му пост, открих това:
София е прорязана от шест групи катакомби. 240 километра е приблизителната дължина на тунелите, които прорязват София. В тази цифра не се включват изкопите за метро, бомбоубежищата, подземните военни обекти, покритите корита на реките. Толкова са само така наречените проходими колектори. По тях практически под земя може да се стигне до всяка точка на столицата. В повечето от колекторите има кабели с много високо напрежение. И вероятността случаен посетител да се опържи в тях е твърде голяма. Освен техниците в тях на практика влизат само крадците на кабели.

До началото на 90-те години подземните комуникации са един от най-строго охраняваните обекти в държавата. Тунелите са с височина 2,10-2,30 метра. Минималната им ширина е 80 сантиметра, но има и значително по-просторни. 40 души са били назначени на щат с единствената задача да обикалят подземията ден и нощ. Основната им грижа е била да гледат дали някоя тръба "сълзи". Така тя може да се подмени още преди да е избила и наводнила колекторите. Но заради непрекъснатите патрули до края на 80-те години външните посетители се броят на пръсти и са най-вече любопитни дечурлига.

По конструкторски замисъл в подземията може да се влезе само от двайсетина диспечерски пункта. Всеки от тях покрива между два и половина и пет километра във всяка посока на преплитащите се подземия. Пак по конструкторски замисъл през шахтите не може да се влиза, защото би трябвало да се отварят само отвътре. През неголямо разстояние в тунелите има метални противопожарни врати. Те обаче не се заключват, за да не отрежат пътя на изпаднал в беда техник. Има и осветление, макар че много от лампите не работят. През всеки 80-120 метра има ключ, който гаси изминатата секция и включва следващата.

На 16 метра под земята е най-големият тунел в София. Намира се в Лозенец и продължава около 4 километра. Една дупка, колкото основа на сграда, е била единственият видим белег при строежа му. Това е единственият тунел, който има подземна желязна линия. По нея не може да мине влак, а само ниски вагонетки. С тях са положени огромните тръби. И сега, когато някоя от тях се развали, я откачат и изнасят с вагонетките.

Всички останали тунели са на доста по-плитко разстояние. Едно от най-големите подземни пространства е в квартал "Младост". Първоначално е замислено подземните зали да са под гола ливада. Но по-късно се наложило да опрат в блоковете. Вход има в една градинка, до колелото на Окръжна болница. Там работата е наистина сериозна, в района на кръговото на 4-ти км. реката се отклонява с шлюз, а самия тунел е километри с много нива и разклонения. Правият ръкав излиза чак в Слатина има отклонения към Редута и Гео Милев и под Цариградско Шосе, преди края има отбивка в дясно към Дружба1 и 2 ,официално е бомбоубежище за 200 000 човека за Младост и дружба, по интересни са малки отвори в стените със стълби към други нива водещи под синята сграда на Цариградско/спирка Окр.Болница и към военните поделения ,но натам всичко вече мисля че е запечатано иначе става въпрос за километрични подземни гаражи пълни с нова бронирана техника, Там се паркират и бронираните машини за ежегодните военни паради на Гергьов ден .....

Това са галерии, които са проектирани за колектори, но по една или друга причина в тях не е прокаран ток. Най-дългата такава галерия започва в Студентски град и продължава над 2 километра в посока към околовръстното шосе. Строена е, за да обслужва Олимпийското село за олимпиадата в София през 1992 г. Но кандидатурата на столицата ни така и не е одобрена.

Охраняван е само тунелът на властта, който свързва парламента, президентството, Министерския съвет, ВМА и излиза в Южния парк. Под Редута се намират старите армейски бункери. Те са сред най-добре оборудваните подземия.

От входове под Ректората и Духовната академия се влиза в стари римски катакомби. При Паметника на Съветската армия и в Докторската градина са двата изхода на тунела Бронкс. Наречен е така, защото през лятото е свърталище не само на клошари, но и на наркомани. Този тунел е строен за внучката на Тодор Живков която тогава е живяла на ул. Сан Стефано. В края на Докторската градина откъм библиотеката е един от аварийните изходи на този тунел(до кафето на ул. Кракра-кръгъл отвор със секретни болтове има го и на едно друго място в София).Входа е под някоя от кооперациите м/у улиците Шипка и Велико Търново. Тунелът продължава по ул. Кракра, под бул. Цар Освободител, бул. Васил Левски, Патриарх Ефтимий, НДК, бул. България (МНОГО ВАЖЕН БУЛЕВАРД т.е. отдолу)и стига до Резиденция Бояна.

.Друг тунел започва от църквата "Св. Никола" в градинката между улиците "Пиротска" и "Опълченска" и стига до складовото помещение на магазин "София".

Под целият бул. България от НДК /един от входовете е заграденият паметник в градината на НДК, самия Дворец на културата е строен по публичен проект 8 етажа под земята, но вероятно са повече/ до резиденцията има изграден(и) комуникационни съоръжения и тунел(и), които са действащи а до колкото знам тунелът НДК-Ларгото под бул.Витоша ще бъде превърнат в подземен паркинг и ще се доизгради за метро. Пред музея на Земята и Хората всъщност ще е бъдещата метростанция. Това е част от Правителствения тунел, който започва от парламента, минава под Президентството, Министерския съвет, ВМА и завършва в Южния парк, в близост до Правителствена болница.  Застлан е с бетон и през него спокойно ще минава камион, след доизграждане – целта е директна връзка м/у президентството, МС и бъдещото американско посолство.

Ако слезете долу в подлеза за съжаление няма да можете да влезете по-надолу, защото подходът към станцията е тактично скрит зад пана, а и се охранява от Егида. Може да обърнете внимание на следното:. Значи от 2-те страни на подлеза, типично за вход на метростанция има 2 бр. ДЕБЕЛИ МЕТАЛНИ ВРАТИ .те не се виждат, защото са прибрани навътре, но ще видите горе и долу металните капаци, които ги закриват, както и уплътненията им. Най-често са врати с 4 специфични болта в 4-те края или 1 врата с кръстат кран в средата или единият край. Обикновено тези врати са доста подсилени, задължително с гумени уплътнения за хермртизация, които са доста дебели. При такива укрития вратите са 3 на брой една след друга в последователен ред и се отварят реда: 1-ва навън, 2-ра навън, 3-тата може да се отваря или навън или навътре. Аварийните изходи са или такива врати или шахти и са най-малко 2 на брой. Аз лично съм виждал и друг тип - както при софийското метро- дълги, дебели и много здрави- около 10 метра дължина, 2 метра височина около 1 метър дебелина.

Може и да се направи под земя една разходка от подлеза до ъгъла на Витошка и Патриарха - по бъдещото метро трасе..

Под едно от най-оживените места в столицата са най-големите подземни пространства. Това са 2 помещения. По-малкото е високо около 15 метра, дълго около 25 и широко 20 метра. От него се влиза в голяма зала, която е поне 2 пъти по-голяма. От едното до другото се върви по начупен коридор. Именно тези зали са местата, където се разклонява магистралният тръбопровод. До таваните водят шахти с метални стълби. Капаците са заварени отвътре. Входът, през който екипът ни влезе, е на 30 метра от една от най-луксозните сгради в София. Запазваме го в тайна по две причини - да не тръгнат неподготвени хора под земята. И защото тръбите са едно от малкото останали места, където все още могат да се приютят несретниците. Освен това в продължение на стотина метра изолацията на тръбите се е разпаднала и всяко движение предизвиква облак от стъклена вата, която е опасна за здравето.

Изходи за бомбоубежища има и в кв. Лагера., Редута, също в Западния парк има бункер, на около 3 нива, доста разрушен (на някои места липсва подът и има дупки надолу).

Два входа има за подземията в градинката на Св. Седмочисленици(това е при 7-мо училище. Другото място е на Централна гара при един блок до районното има голяма стоманена врата в мазето, а наскоро разбрах че има голяма бетонена шахта със стълби близо до блока. За последното не съм сигурен, но при големите блокове зад mall of sofia има големи бетонени площадки които са високи към един етаж

Говори се, че и под Витоша има тунел зад поделението на ВВС в Бояна. Входът излиза някъде при Владая. „Бившата" военна база се води "Централна комуникационна станция" на военните. Телефонните и телеграфни модули се намирали на 300м под скалата. Твърди се, че има достъп до тези помещения през метеорологичната станция на Черни връх.
Според това, което разказва бивш военен, имало отговорник за грешки при предаване на секретни телеграми. Ако имали една нула пред номера, значи били секретни. А ако имали две нули пред номера, значи били изключително секретни. И ако някой от подчинените му допуснел грешка при архивирането или отчета на датите на получаване и разпращане и тн, за него и за подчинения му се отсъждали 20г затвор :)
Според неговата информация базата не е строена от българи, а от фашистите, тунелите под НДК били направени по-късно, по негово време.

Не знам до колко тази информация е добре синтезирана и дали ви изглежда страховито, но се надявам, че съм успяла да опиша основното.
Ако случайно някой има информация, повече от това, ще се радвам да я сподели.

Весел и спокоен ден!



The future of bicycle mobility is in Munich

This year, Messe München International will hold its fourth cycling trade show, for the first time under the name ISPO BIKE. Integrated into the ISPO family the event gains increased importance and sharpens its profile. ISPO BIKE will focus even more on the growth segments E-Mobility and Urban Biking, and thus on the future of bicycle mobility. Klaus Dittrich, Chairman & CEO of Messe München, explains this step: "By strategically concentrating on the number one trend topic we generate the necessary attention and provide plenty of room for further growth. Thus the trade show gains a clearly defined position within the international competition."

The significance of these topics also becomes apparent in their governmental endorsements. While politicians and auto industry work on promoting the issue, e-bikes and pedelecs determine the pace. Last year, 1.2 million e-bikes were sold in Europe; 311,000 of them in Germany alone – and the trend continues. Whether retro road bike style, downhill bike, city or cargo bike: all bicycle types are now available as e-motor-assisted models. "ISPO BIKE offers an impressive presentation of the wide variety of e-bikes and pedelecs. Our E-Mobility Hall continues to grow and increasingly validates its importance with product and concept premieres. The comprehensive hall concept combining theory and practice is very popular," Dittrich adds.

The second focus is on urban biking. Endorsed by their governments cycling infrastructure is growing in many cities. The new cycling cult revives urban centers around the globe. The spotlight tends to be more and more on personal lifestyle: bicycle, apparel and accessories are matched and emphasize individual character. Trend-oriented twenty-somethings on single-speed bikes ride next to fathers on cargo bikes and businesswomen on e-bikes. The new target groups generate new potential for sales. ISPO BIKE in Munich, the potential cycling capital, knows how to implement this trend: the latest developments from the bicycle, apparel and accessories sectors will be presented in the Urban & Innovation Hall on theme-oriented platforms.

Due to this concentration the dirt jump contest "Go Big or Go Home" will not be held at ISPO BIKE 2012. The action areas will be integrated into the other exhibit halls. Urban events such as the Danny MacAskill Show will remain a public attention generating part of the side event and will be held in the authentic environment of the Urban & Innovations Hall.

ISPO BIKE 2012 will be held from August 16th to 19th at Messe München. For more information on ISPO BIKE, please refer to www.ispo.com/bike and
http://www.facebook.com/ispobike.

ISPO BIKE Press Release
Munich, June 25th, 2012

Снежните спортове и връзката на децата с природата

Ученето си е учене, но децата се нуждаят и от свободно време, в което да се разтоварят от емоциите и умората през деня, да се раздвижат след продължителното седене на чина, а и... да научат нещо ново. Кои са най-подходящите спортове, които децата в началните класове, а и по-големите могат да практикуват след училище, за да са здрави и в добра форма? Какво развиват и с какви здравословни оплаквания могат да се справят? Колко често трябва да са заниманията - четете в поредицата "На училище" на вестник Дневник.

Снежните спортове са един от добрите варианти пред родителите по време на избора на къде да насочат децата си, твърди доц. Петър Янков от НСА. Според него най-голямото предимство на ските, сноуборда и ски бягането е връзката, която малките изграждат с природата.

"Децата са в планината, на въздух сред природата и това им помага да се каляват. Също така контактуват със зимната природа", каза доц. Янков.

Важните ползи

Други важни ползи от снежните спортове, които изтъкна, са самостоятелността и в същото време отборният дух. "От една страна, детето се учи да се справя самичко - да си слага обувките, да се облича. Изгражда си навици и се чувства значимо. Заедно с това то е част от групата и общува с другите. Има и елемент на съревнование. Физически децата, които спортуват в планината, са по-силни и здрави", добави специалистът.

Според него ски бягането е най-достъпният от тези спортове, защото е най-близък до ходенето и може да се практикува навсякъде, дори в градска среда - в парковете. "Ските и сноубордът имат определени специфики, с които специалистите трябва да се съобразяват. Например, ако говорим за дете от София, за да се качи на писта във Витоша, то ще преодолее голяма денивелация. Уроците трябва да са съобразени с противопоказанията при малките."

На каква възраст

Началната възраст за тези спортове е много ниска - между 3-5 години до предучилищна, както и в първите класове в училище. Най-малките състезатели се картотекират във федерацията на 10-12-годишна възраст, след като вече са се научили да карат ски. Ако целта е спорт за здраве, тогава няма ограничения. "Човек може да се научи да кара ски в седми клас или в младежка възраст на 20-25 години. За ски бягането пък границите са още по-широки - от най-ранна до най-късна."

Много важни са всички фактори - дали детето е в София, Варна или Чепеларе, каква е обграждащата среда. "Заниманията трябва да се провеждат в обезопасена ски зона с подходящи съоръжения и екипировка. Първите уроци могат да започнат още в училище. На някои места, например, децата се учат да си слагат и да ходят със ски обувки дори в класните стаи. Така това привлича интереса им и ги подготвя за планината. Много е важно обучението да се прави в обособена група и от експерт в работата с деца", каза доц. Янков.

Специалистът смята, че за най-малките ските се възприемат по-лесно от сноуборда, защото там двата крака са свободни.

Умереното натоварване

Няколко са вариантите за тренировки. Единият е за сутрешни или следобедни занимания, съобразени с програмата на децата в училище. Другият е за съботно-неделни. "Най-добър ефект имат курсовете без прекъсване (няколко дни в планината). При този вариант лагерната обстановка също има голяма полза за социализирането на учениците."

По думите на доц. Янков едно качване на ученик от по-горен клас на Витоша, когато става дума за София, е около четири часа, което е изключително полезно и пълноценно прекарано време. Важна е и правилната дозировка на заниманията.

Божидар Къртунов
в-к Дневник
04 окт 2012, 08:25

EEFF2012

Седмото поредно издание на единствения фестивал за българско екстремно видео се състоя в петък вечерта (9-ти ноември 2012 г.), този път на закрито в "Парти център 4км".

Категория "Филми над 5 минути"
1- во място - Веселни Овчаров, клип "Африка", тема - параглайдинг
2- ро място - Фрийрън България, клип "Фрийрън филм", тема - фрийрън
3- то място - Деян Стоичков, клип "Просто ски", тема - фрийрайд/фрийстайл ски

Категория "Филми под 5 минути"
1- во място - Веселин Деспотов, клип "SURF a team", тема - уиндсърфинг
2- ро място - Драгомир Зарев, клип "Очи в очи с планината", тема - сборни екстремни спортове
3- то място - Манол Чалъков, клип "WAKE Казичене", тема - уейкбординг

Категория "Punk Snow"
Любомир Янев, клип "Tosho 11/12", тема - сноубординг

Категория "Награда на журито"
Даниел Делчунков и Долорес Алварадо, клип "Tripple Flip", тема - скейтбординг

Exit Extreme Film Fest 2012 се организира от Fabrica и AnyEXIT и се провежда с подкрепата на Puma Social и Общинска Банка.

Още фотографии вижте тук.

Фейсбук страница на EEFF 2012:
www.facebook.com/ExitExtremeFilmFest
www.facebook.com/events/193718827420076/



Според върху разликите в цените и инфраструктурата на ски курортите в Европа, българският курорт Чепеларе е на 3-то място в най-разпространената категория ски курорти - тези с писти от 11 км до 25 км.  Пред Чепеларе се намират два курорта - от Словакия и от Чехия, като те предлагат двойно по-къси писти. Въпреки това, те попадат в тази категория и цените са малко по-ниски от нашия курорт.

Изследването е на мрежата от Европейски потребителски центрове, като в него попадат над 400 зимни курорта в цяла Европа. 

Трябва да се отбележи, че в него не са включени курортите в съседни нам Сърбия, Македония и Черна гора, които предлагат много добро съотношение цени / услуги.

вторник, 13 ноември 2012 г.

Жандармеристи ще помагат на ски-полицията в Пампорово през зимата

През тази зима ще поискаме помощ от жандармерията, която ще ни изпрати седем или осем души, които ще работят в курортен комплекс Пампорово. Това каза пред Радио „Фокус"-Смолян директорът на Областната дирекция на МВР-Смолян комисар Кирил Хаджихристев. Това се прави с цел да се осигури ски-полицията, която се състои от седем души, които ще бъдат по пистите в Пампорово през зимата. Предстоят тежки дни през зимата, тъй като се очаква да има обилни снеговалежи. Комисар Кирил Хаджихристев подчерта, че със собствени сили и средства ще се справят с очакваното влошаване на метеорологичните условия.

За изминалите 10 месеца от началото на годината, в сравнение с миналата година, има намаление на престъпността в Смолянска област. Структуроопределящи остават домовите кражби и кражбите на черни и цветни метали, но като цяло областната дирекция е с добри показатели. „Престъпността в Смолянска област намалява, а и сме на трето място в страната по разкриваемост на престъпленията", каза още комисар Хаджихристев.

Нели ГЕРГЬОВСКА
08 ноември 2012 | 18:45 | Агенция "Фокус"

Ски писта Кулиното е готова за зимния сезон

Пиринската ски писта „Кулиното" над Предела ще бъде отворена за любителите на белите спортове и през зимен сезон 2012-2013 г. Съоръженията на разложката ски писта са преминали задължителните технически проверки и са подготвени за предстоящият зимен сезон. От миналата година Община Разлог отново пое грижата за стопанистването на пистата, а големия брой туристи е свидетелство за добрите условия за каране на ски и сноуборд.

„През изминалата зима се сбъдна една от мечтите на разложани – любителите на ски спорта отново караха ски на писта „Кулиното", която заработи в изпълнение на всички технически изисквания. Надяваме се на добра снежна покрива и много туристи и през тази зима.", коментира инж. Красимир Герчев кмет на Община Разлог.

През тази година се извършиха профилактични дейности на съоръженията на ски пистата„Кулиното". Профилактичните дейности обхванаха и пултовете за управление на влековете. Извършена е цялостна профилактика на всички съоръжения и на въжетата на двата ски влека, ремонтирани са двата рактрака. Пистата е почистена от корени и камъни. В ход на подготовката е втората част на ски пистата, където сега няма изграден влек, но има планове да бъде удължен ски влека.

Предстои ОбС – Разлог да утвърди цените за сезон 2012/2013. През изминалата година ски пистата бе достъпна за всеки джоб. За възрастни билета за едно качване е левче, целодневната карат е 10 лева, полудневната (след 13.00 часа) 6 лева. Студентите ползват намаление и за тях целодневната карта е 5 лева, полудневната 4 лева. Наемат на ски оборудването струва 10 лева и включва наем на ски, обувки и щеки.

Ски писта „Кулиното" е с дължина 900 м и предлага подходящи условия за практикуване на зимни спортове за начинаещи, разполага с влек „помагалски", както и с детски влек. През изминалата година ски писта „Кулиното" бе предпочетена най-вече от семейства с деца, заради спокойната атмосфера и безопасността.
 
Златка Стойчева
гл. специалист „Връзки с обществеността"
Община Разлог
www.razlog.bg
Петък, 09 Ноември 2012 14:29

По-скъп сезон очаква скиорите у нас тази година

По-скъп ски сезон тази година - цените на дневните лифт карти се очаква да тръгнат нагоре. За първи път ски сезонът у нас ще бъде открит по едно и също време във всички зимни курорти - на 15 декември.

Концесионерите в Боровец обещават добри условия, но на по-висока цена.

„При нас картите повече от 6 години не са променяни като цена, а всички фактори, които влияят на цената - ток, минимална работна заплата, са се увеличили много драстично през последните 6-7 години," казва Анна Кемилева, търговски директор на фирмата стопанин на курорта Боровец.

Да припомнинм, че миналата година на Боровец отпадна преференциалната карта за лифт Ястребец, което реално доведе до повишение на цените.  Мненията по форумите също се разминават с това от репортажа на БиТиВи: "Защо говорят глупости от Боровец - миналата година си вдигнаха цените! Без да са вложили нищичко....ала бала минимална заплата и ток"

Ски-курортите в Босна и Херцеговина и Сърбия

Олимпийски център Яхорина, Босна и Херцеговина

Много сериозни любители на ските ще прекарат своите почивки в чужбина, особено в Словения и Австрия. Голям брой от тях обаче ще бъдат принудени по икономически съображения да търсят курорти по-близо до дома, казват правителствени представители.

Почти всички по-големи градове в региона с изключение на Белград се намират на не повече от 50 км от ски-курорт. Сараево си има олимпийските планини Яхорина, Игман и Белашница, а до Баня Лука са Кожара, Влашич и Купрес. Най-близо до Белград са склоновете на Златибор и Копаоник.

Това лято курортите подготвяха пистите и ски-лифтовете, а в някои планини предприеха и ремонти.

В курорта Яхорина, Босна и Херцеговина (БиХ), добавиха нов шестместен лифт, за да гарантират минимално време за чакане за ски-пистите, които имат обща дължина над 12 000 метра. Подземен гараж бе открит близо до най-голямата писта, "Полице".

Започналата през 2008 г. ремонтна програма за 21 милиона евро в Яхорина за подобряване на условията по пистите и увеличаване на туристическото предлагане ще завърши към края на тази година.

Макар и да няма оценки за този туристически сезон, резервациите вече са се изравнили с тези за миналата година, която донесе 1,23 милиона евро - поставяйки Яхорина на челно място сред ски-курортите в региона.

"С всички тези подобрения Яхорина ще си възстанови старата слава и ще заеме водещо място сред ски-курортите в региона," каза заSETimes Зорица Стоянович, говорител на ОЦ "Яхорина".

Крайната цел обаче е висока, като се има предвид конкуренцията.

Близките курорти, Белашница и Игман, които се управляват от "ЗОИ 84", са свързани с Яхорина. Трите планини бяха домакини на Зимната олимпиада през 1984 г.

Компанията, управляваща курорта, ще инвестира около 6 милиона евро тази година за обновления. Заплануваните подобрения включат по-дълги ски-писти, добавяне на няколко ресторанта и хотела, както и модернизиране на пешеходните пътеки и други съоръжения за отдих.

"В съответствие с нашите инвестиции очакваме повече туристи този сезон. Те ще имат най-добрите условия за каране на ски," каза за SETimesМуамера Сехич, говорителка на "ЗОИ 84".

След конфликтите от 90-те години на 20-и в. трите планини бяха разделени - Яхорина попадна в Република Сръбска, а другите две - във Федерация БиХ.

Сехич каза, че се надява планините отново да бъдат обединени като съвместно предприятие. Интеграцията има смисъл, каза тя, тъй като и трите са части от една и съща планинска верига, но са разделени от границата между автономните области.

"Това зависи от политиците; те трябва да признаят, че това е необходимо. Вече имаме добро сътрудничество, може би догодина ще издаваме общи карти за ски за трите курорта," каза Сехич.

Ски-курортът "Копаоник" , управляван от "Ски-курорти - Сърбия", също очаква по-добър сезон.

Според Ана Йованович, говорител на "Ски-курорти - Сърбия", сезонът в Копаоник миналата година е бил успешен. Курортът е продал 108 000 ски-карти - с 30 % повече отколкото през 2010 г. "Копаоник", заедно с курортите "Златибор" и "Стара планина" - всички под ръководството на "Ски-курорти - Сърбия", са реализирали приходи от 4,2 милиона евро през миналата година.

"Ски-пистите на Копаоник са напълно оборудвани с машини за сняг, така че изобщо не разчитаме на естествената снежна покривка", каза тя заSETimes.

Скиорът Душко Марич от Баня Лука каза заSETimes , че този сезон, както и преди, той планира да кара ски, но не е решил къде.

"Курортите в региона имат предимство, защото не са толкова далеч. Но те още не могат да се конкурират с курортите в Австрия, Италия или Словения," каза Марич.

Марич каза обаче, че ако продължат с подобренията, курортите в региона биха могли да се конкурират сериозно с европейските курорти.

Младен Драгойлович
специално за Southeast European Times (SETimes.com)
от Баня Лука, 09/11/2012


вторник, 6 ноември 2012 г.

Как не е в България?

Е, в България безплатни ски карти за децата няма.  Но виж в Австрия...

 Деца на възраст до 15 години ще могат да карат ски безплатно в SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental през "семейните седмици" извън сезона!   тиролският курорт, особено известен като семейно-ориентиран (и в тази светлина спечелил множество награди), е поредната иновативна стъпка напред в предложенията към семействата с деца.

Вярно, въпросните
"седмиците за семейни ски" не са много: от 8-ми до 21-ви декември и от 16-ти март до 7-ми април, но пък са много изгодни.  Единственото предварително условие е поне един от родителите да си купи лифт карта, валидна за най-малко 3 дни.

SkiWelt е доста подходящ за семействата  със своите широки, полегати склонове и множество сини писти (както за начинаещи, така и за семейства), а в допълнение системите за безопасност на децата на всички лифт съоръжения превръщат цялото ски преживяване в много по-спокойно прекрарване.

В ски курорта има дори ясла за съвсем малки деца (на възраст от 5 месеца), така че родителите могат да покарат сами по пистите, без да се тревожат за своите бебета. Особено голям интерес напоследък има към специалните "мини карвъри" - атракция, разработена от ски училището в Шефау (Scheffau), предназначена за най-малките скиори, която им позволява изключително лесно и приятно да направят първите си опити със ски на детските писти.



РОДОПИ ВЕСТ: ЕДНОМИЛИОННИЯ ЧИФТ СКИ-БЕГАЧКИ ПРОИЗВЕДЕ "АМЕР СПО...

РОДОПИ ВЕСТ: ЕДНОМИЛИОННИЯ ЧИФТ СКИ-БЕГАЧКИ ПРОИЗВЕДЕ "АМЕР СПО...: Едномилионния чифт ски бегачки произведе вече фабрика “Амер спортс” в Чепеларе. Цялата история е изписана върху уникалния чифт - от прои...

четвъртък, 1 ноември 2012 г.

Царския генератор

Проблемната лаборатория по електрическимашини е създадена още със създаването на катедрата през 1949г. Намира се на територията на Електротехническия факултет в бл.12, зала 12010.

Оборудвана е със стендове за изпитване на електрически машини.

Най-интересният обект в лабораторията е т.нар. "Царски генератор". Това е генератор за постоянен ток, произведен през 1900г. от немската фирма АЕG, който е бил задвижван от дизелов двигател и е служил за захранване с електричество на царския дворец в София. През 1936г. са построени първите ВЕЦ около София, които захранват с електричество града. Но мрежата е била слаба и напрежението – непостоянно. Поради това дизеловият двигател е заменен с асинхронен двигател, който се захранва от мрежата. Той задвижва постояннотоковия генератор, който пък захранва двореца. Скоростта на въртене на асинхронния двигател е оставала почти постоянна и така се е осигурявало стабилно напрежение за захранване на двореца. Групата е работила до 1946г., когато е била национализирана и подарена на Политехниката. Тук чак до 1975г. се е използвала за източник на постоянно напрежение 220V или 440V в Проблемната лаборатория. След това е била заменена с токоизправител. И днес машината е в пълна изправност и може да работи.

Лабораторията създава условия за практическа работа на студентите и изследователска работа на дипломанти, докторанти и преподаватели.

Изглед от Проблемната лаборатория с "Царския генератор" в дъното.

Изглед от "Царския генератор". Вляво е асинхронният двигател, а вдясно – генераторът за постоянен ток.

Етикети

имена (151) Ски (140) уеб камери (128) Право (121) документи (111) Grand Tour (102) video (100) Ski (97) webcams (93) skiing weather (83) ski resort information (82) банки (66) ски курорти (60) Маркетинг (45) Рила (40) snow reports (37) икономика (35) София (34) Боровец (33) Borovets (27) Родопи (27) история (27) Банско (26) Пампорово (23) проекти (23) здраве (21) интернет (21) планини (21) смях (21) екипировка (20) карта (20) Pamporovo (19) Rila (19) Time (19) health (19) море (19) Bansko (17) лифт (17) resort information (16) eco (15) раница (15) цени (15) язовир (15) Стара Планина (14) връзки (14) деца (14) пътувания (14) хижа (14) Marketing (13) bike (13) Витоша (13) Пирин (13) snow forecast (12) буква С (12) данъци (12) лавини (12) магазини (12) Алеко (11) буква В (11) буква М (11) freeskiing (10) Маршрути (10) буква А (10) ski abroad (9) Пловдив (9) буква Д (9) отбрана (9) празник (9) първа помощ (9) ски чужбина (9) термини (9) map ski area (8) буква Б (8) буква К (8) календар (8) old applications (7) Чепеларе (7) архитектура (7) буква Г (7) буква Н (7) поддръжка на ски (7) сняг (7) футбол (7) буква Е (6) буква Л (6) буква П (6) буква Т (6) видео (6) годишнини (6) град (6) именни дни (6) къщи (6) трафик (6) хидро (6) Rodopy (5) Skype (5) Sofia (5) YouTube (5) vlog (5) буква И (5) буква Х (5) влог (5) кино (5) литература (5) очила (5) село (5) снимка (5) спорт (5) EU projects (4) Ski Bindings (4) boots (4) gsm (4) smart phone (4) Нотариус (4) буква З (4) буква Ф (4) енергетика (4) ски учител (4) слама (4) състезание (4) туризъм (4) упражнения (4) Aleko (3) Maliovitsa (3) Physics (3) Tyrolia (3) brand (3) climb (3) mass (3) sexy (3) shoe size (3) Безбог (3) Мальовица (3) Узана (3) автомобил (3) безопастност (3) буква Ц (3) буква Ш (3) влак (3) времето в момента (3) докторантури (3) недвижими имоти (3) поща (3) пропаганда (3) пълномощно (3) статистика (3) строителство (3) теснолинейка (3) DIN (2) NASA (2) Release Setting (2) Rossignol (2) Vitosha (2) clothes sizes (2) file hosting (2) franchaise (2) relativity (2) replace (2) search (2) БАССЕС (2) Благоевград (2) Добринище (2) Здравец (2) Лале (2) Мусала (2) Осогово (2) Средна гора (2) бедствие (2) буква Ж (2) буква Й (2) буква О (2) буква У (2) буква Ч (2) буква Щ (2) буква Я (2) геометрия (2) гора (2) еко (2) екология (2) електроенергия (2) космос (2) магистрала (2) местност (2) очи (2) парк (2) плакат (2) планиране (2) световно (2) технологии (2) упътвания (2) явление (2) F1 (1) FIS (1) Fieberbrunn (1) Hamlet (1) Hopfgarten (1) Kirchberg (1) Macedonia (1) Norway (1) Reit im Winkl (1) Scheffau (1) Shakespeare (1) Solomon (1) St Johann (1) Söll (1) Tirol (1) Walchsee (1) Zahmer Kaiser (1) apple (1) drone (1) h Pleven (1) hypnosis (1) ibooks (1) ipad (1) iphone (1) ipod (1) mathematic (1) skate (1) tablet (1) telemark (1) trekking (1) Бачево (1) Беклемето (1) Бяла Черква (1) ВЕИ (1) Вежен (1) Ветровал (1) Гела (1) Горна Оряховица (1) Добрила (1) Информация за фирми (1) Камчатка (1) Карлово (1) Картала (1) Кицбюел (1) Ком (1) Копривки (1) Копривщица (1) Леденото езеро (1) Мерцедес (1) Михаел Шумахер (1) Норвегия (1) Офелиите (1) Панагюрище (1) Предела (1) Румъния (1) Русия (1) САЩ (1) Самоков (1) Студенец (1) Формула 1 (1) Църна Могила (1) Черни Връх (1) Япония (1) автомати (1) биатлон (1) био (1) буква Р (1) буква Ъ (1) буква Ь (1) буква Ю (1) великия пост (1) гра (1) градоустройство (1) дрехи (1) дърво (1) запалка (1) култура (1) ландшафт (1) математика (1) мода (1) музей (1) мъдрости (1) олимпиада (1) поддръжка (1) потребители (1) програма (1) реклама (1) синя зона (1) фото (1) х. Дерменка (1) храна (1)