Oдитен информационен документ относно действията на ЕС за борба със замърсяването на въздуха
>
>
>
> Уважаема госпожо/ Уважаеми господине,
>
> Имаме удоволствието да Ви информираме, че Европейската сметна палата публикува одитен информационен документ относно действията на ЕС за намаляване на замърсяването на въздуха. Одитните информационни документи са нов тип публикации на ЕСП. Те предоставят обща информация въз основа на подготвителната работа, извършена преди началото на текуща одитна задача, и се публикуват след обявяването на одита. Тези документи са насочени към всички, които проявяват интерес към съответните политики и/или одитираните програми.
>
>
>
> Одитният информационен документ се основава на подготвителната работа, свързана с одита на ефективността на действията на ЕС за намаляване на замърсяването на въздуха, който се извършва в момента. Скорошни проучвания показват, че лошото качество на въздуха е основната екологична причина за преждевременна смърт сред жителите на ЕС. Счита се, че фините прахови частици са причинили около 436 000 случая на преждевременна смърт в ЕС през 2013 г., азотният диоксид — 68 000 случая, а тропосферният озон — още 16 000 случая.
>
>
>
> Директивата на ЕС за качеството на атмосферния въздух определя общите техники за измерване, критериите за оценка на качеството на атмосферния въздух и задължителните пределно допустими стойности за концентрация на основните замърсители в атмосферния въздух. ЕС съфинансира и набор от мерки за подобряване на качеството на въздуха, най-вече чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, изследователските програми на ЕС и Програма LIFE.
>
>
>
> Одитът е ръководен от члена на ЕСП Janusz Wojciechowski и разглежда въпроса дали политиките на ЕС са били ефективни за намаляване на рисковете за здравето, причинени от замърсяването на въздуха. Одиторите определиха обхвата и подхода на одита и установиха областите с риск за доброто финансово управление. За да проверят своите изводи, те провеждат подробни проверки в градските зони, засегнати най-силно от замърсяване на въздуха, в шест държави членки: Брюксел (Белгия), София (България), Острава (Чешка република), Щутгард (Германия), Милано (Италия) и Краков (Полша).
>
>
>
> Резултатите от одита на ЕСП ще послужат и като принос за по-широкообхватен европейски доклад относно качеството на въздуха, който понастоящем се изготвя в рамките на Европейската организация на върховните одитни институции (ЕВРОСАЙ) и чиято публикация също предстои в средата на 2018 г. В тази инициатива участват още 16 върховни одитни институции (ВОИ).
>
>
>
> Тук можете да намерите съобщението за пресата и одитния информационен документ, които са публикувани на 23 официални езика на ЕС. В средата на 2018 г. ще бъде публикуван специален доклад по темата.
>
>
>
> За допълнителна информация относно дейността на Сметната палата можете да се свържете с нас или да посетите нашия уебсайт eca.europa.eu.
>
>
>
> Суважение,
>
>
>
> _________________________
> Европейска сметна палата
>
> Дирекция на Председателството
>
> Комуникация и връзки с институциите
>
> ECA-InstitutionalRelations@eca.europa.eu
>
> eca.europa.eu
>
>
▼
Няма коментари:
Публикуване на коментар