сряда, 27 януари 2016 г.

Търновски учен не харчи по скъпи зимни курорти, кара ски в близкия парк

25 януари 2016 14:06 | Автор: Йоана Миланова



Не е необходимо да броите солена сума, за да карате ски в Боровец, Банско и Пампорово. Това е категорично доказва хобито на търновския учен проф. Михаил Харалампиев, който упражнява този спорт в парк "Никола Габровски" в старата столица. Често компания му прави неговият внук Михаел Павлов, който е курсант в Националния военен университет и върви смело по стъпките на дядо си и в спорта.

Години наред, при обилен снеговалеж, проф. Харалампиев прави писта и кара ски за дълго бягане. "Така се чувствам все едно съм на курорт, но ми излиза много по- евтино. Може би за някои минувачи изглеждам като странник, но изпитвам голямо удоволствие", категоричен е той. 

Любовта на проф. Михаил Харалампиев се е породила още в детските му години в Габровско. "Тогава снежната покривка надхвърляше 2 м. Хлапетата си правехме ски от дъгите на бъчвите на нашите дядовци, използвахме за щеки други подръчни материали", спомня си ученият. Като ученик станал един от състезателите на юношите по дълго бягане (10 км.), а след това като курсант във Висшето народно военно училище участвал в редица състезания. "Станах и абсолютен шампион по биатлон с автомат "Калашников" и това остана запечатано в моето съзнание. По- късно любовта ми към спорта се пренесе и на лекоатлетическата писта, и на боксовия рунд", с усмивка разказа проф. Харалампиев. 

Ученият е категоричен, че спортът носи равновесие между духа и физическото тяло. Убеден е, че неговите съмишленици, занимаващи се със спорт, постигат с лекота различни други неща. За себе си казва, че това му помага и в научната дейност. "Има много държавници в света, включително и у нас, които спортуват активно, а в това число са и редица президенти", коментира професорът.


Откриха ски сезона под връх Ком

ОТКРИВАНЕ СКИ СЕЗОН БЕРКОВИЦА. В разгара на зимата Берковица откри тазгодишния ски сезон. Любителите на белите спортове се събраха край хижа „Ком" и най-запалените от тях се спуснаха по планинската писта дълга 1 км.

„Началото на ски сезона тази година се забави поради липсата на достатъчно сняг, но разчитаме уникалната природа, спокойствието на района и близостта до столицата в идващите седмици да привлекат много туристи и спортисти!", заяви зам.-кметът на Берковица Радослав Найденов.

Трите хижи под връх „Ком" са ремонтирани и готови да посрещнат гости. Тази година започва удължаването на ски пистата с още 1,1 км. Разчистен е и пътят от града до ски-зоната, който е с дължина 16 км.

Цената на лифт картите за съоръженията е 20 лева за възрастни и 15 за деца, казаха от местната управа.  Полудневната лифт карта струва 15 лв за възрастни и 10 лв за деца. Почитателите на белите спортове могат да проверяват състоянието на пистата и атмосферните условия в района и чрез онлайн камера на сайта на община Берковица.

В почивните дни в Берковица се проведе и съзтезание по биатлон „Берковски олимпиец", в което участваха над 60 деца от цялата страна.

по материали на
"Стандарт нюз" и "Труд"
24.01.2016

неделя, 10 януари 2016 г.

Истинските Мечо Пух и Кристофър Робин

http://glasove.com/categories/istoriqta-na-1-snimka/news/istniskite-mecho-puh-i-kristofyr-robin
Една от любимите детски книги „Мечо пух” е издадена през 1926-а година. Всеизвестно е, че главният герой Кристофър Робин е син на автора А.А. Милн, но каква е историята на Пух и неговите приятели Тигър, Прасчо, Кенга, Йори... 


През 1914 г., лейтенант на име Хари Коулбърн спира за почивка в Уайт Ривърпо по време на изтеглянето на отряда му от Уинипег, Канада. Там за 20 долара купува малко черно американско мече от трапер, убил майка му. Коулбърн кръщава мечето Уинипег. Скоро то става любимец и талисман на 2-ра Канадска пехотна бригада и заедно с нея пропътува цялото разстояние до Англия. Пристигайки там, войнците разбират, че са преразпределени за Франция и не могат да вземат със себе си мечето. Коулбърн го оставя в Лондонската зоологическа градина, като първоначалната уговорка е, че след няколко месеца ще се върне, за да го вземе обратно. Той се завръща чак през 1919 г. и виждайки привързаността на персонала към Уини , както всички вече го наричали, подарява мечето на зоологическата градина. 


През 1924-а по време на семейна разходка до Лондонската зоологическа градина, Кристофър Робин Милн, синът на писателя А.А. Милн, се запознава с Уинипег. Кристофър се привързва силно към Уини и започва да го посещава често, като понякога дори влиза в клетката му.

Скоро четиригодишният Кристофър Робин сменя името на любимото си плюшено мече Едуард. Кръщава го Уини Пух в чест на своя приятел от зоопарка

Приятелите на Мечо Пух се раждат в тази стая  - стаята на Кристофър Робин Милн

Това е първообразът на Тигър

А това е мъдрецът Йори

Ето го и истинския Прасчо

Книгата за Мечо Пух предизвиква усмивки сред деца и възрастни, но нейната популярност оставя трагична следа в живота на Кристофър Робин. Когато възмъжава, той разкава за трудните отношенията с баща си. 

Кристофър Робин Милн със своя баща А.А. Милн

„Бяхме приятели, но през 1947 г. пътищата ни трябваше да се разделят. Понякога имах чувството, че баща ми се е качил на моите крехки рамене, за да стигне славата, и ми е отнел собствената личност, оставяйки ми само празното име на негов син”

27-годишният Кристофър Робин със съпругата си Лесли Селенкур, 21 април 1948 г. 

През 1948 г. Кристофър сключва брак със своята първа братовчедка Лесли Селенкур, въпреки опитите на родителите му да го разубедят. От този брак се ражда Клеър Милн, която е с церебрална парализа.




Източници: