вторник, 13 май 2014 г.

СТАРТИРА ВТОРА СЕСИЯ НА ПРОГРАМАТА ЗА ФИНАНСИРАНЕ НА ПОДПОМАГАЩИ БИОРАЗНООБРАЗИЕТО БИЗНЕСИ

Стартира втората сесия на Програмата за финансиране на подпомагащи биоразнообразието бизнеси (ПББ) на Асоциация на парковете в България. Предоставеното финансиране е в размер до 34 000 лв. за проект и има за цел да подкрепи иновативни стопански дейности, свързани с възстановяване и опазване на ключови природни ресурси в територии, попадащи в/или граничещи с природните паркове „Врачански Балкан”, „Българка” и защитена зона BG0001040 „Западна Стара Планина и Предбалкан“ от Европейската екологична мрежа Натура 2000.

Допустими кандидати за финансиране са юридически лица - земеделски производители, НПО, бизнес организации, местни администрации. Дейностите по програмата трябва да са финансово устойчиви (т.е. да има приложен Бизнес план), да са насочени към опазване и възстановяване на биологичното разнообразие и да не нарушават заповедите за обявяване и плановете за управление на защитените територии и зони. Важно условие е че трябва да се извършват на териториите на общините Берковица, Враца, Габрово, Георги Дамяново, Годеч, Трявна, Своге, Чипровци и Чупрене.

Дейностите, които могат да бъдат подкрепени от Програмата са например предоставяне на еко-туристически услуги, свързани с възстановяване на биологичното разнообразие /напр. ботанически градини на открито, центрове за размножаване и наблюдение на редки животни, изграждане на специализирана туристическа инфраструктура в чувствителни територии/, използване на горски ресурси, лечебни растения и недървесни горски продукти и други.

Краен срок за подаване на документи 31 юли 2014 г.
Срок за изпълнение на проектите: 1 септември 2014 г. - 31 януари 2016 г.

Финансовите условия на Програмата са следните:

·         Кандидатите трябва да осигурят съ-финансиране минимум 40% от стойността на проекта си.
·         Кандидатите трябва да платят данък дарение върху получените 60% от дарението, в размер от 2 до 5% от стойността на проекта (в зависимост от общинските разпоредби на местната си администрация).
·         Максималната стойност на един проект не може да бъде повече от 34 000 лв. Няма определена минимална стойност на проект.

С първата сесия на Програмата бяха финансирани 3 проекта, които в момента се реализират:
  • „Понор планина – дестинация за природопознавателен и орнитологичен туризъм“ на „Спация Уайлдлайф“ ООД
  • „Създаване на микропредприятие за преработка на горски плодове в сладка по традиционна рецепта и разработване и прилагане на методика за устойчиво събиране на горските плодове и билки в района на Западна Стара планина” на „Синевка” ООД
  • „Създаване на „зелен” устойчив бизнес, опазване на планинските сенокосни ливади и популяризиране на буковите екосистеми в защитената територия” на „Аренария БМ“ ООД.

За кандидатите, които искат да получат повече информация по темата или консултации върху проектните си предложения, Асоциация на парковете в България ще проведе срещи за представяне на програмата за финансиране на подпомагащи биоразнообразието бизнеси в района на община Троян в периода 26-30.05.2014 г.

В раздел "Дейности" на сайта на АПБ - http://www.bg-parks.net/main.php?act=arhiv&act1=rez1&rec=197&id=241 са публикувани формулярите и приложенията за кандидатстване, включително списъци с целеви видове и местообитания в териториите, за чието опазване се очаква ПББ да допринесат.

АПБ провежда Програмата за подпомагане на ПББ в периода 2013 – 2016 г. в качеството си на партньор по проект „Да свържем опазването на природата и устойчивото развитие на селските райони“, финансиран от Българо-швейцарската програма за сътрудничество чрез Фонда за реформи, свързани с участието на гражданското общество.

Няма коментари:

Публикуване на коментар